שתף קטע נבחר

נדחה תרגיל ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב

התרגיל הצבאי, שאמור היה להיות התרגיל המשותף הגדול ביותר של השתיים אי פעם, יתקיים כנראה במחצית השנייה של השנה. האמריקנים לא יזמו את דחיית התרגיל

התרגיל הצבאי הגדול שאמורות היו לקיים במשותף ישראל וארה"ב בעוד כמה שבועות - נדחה. גורמים צבאיים אמרו היום (א') כי הוא ייערך כנראה במחצית השנייה של השנה. ההחלטה לדחות את התרגיל התקבלה במהלך שיחות שקיימו גורמים במשרד הביטחון עם עמיתיהם בפנטגון. 

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

הצדדים אמורים לקבוע מועד חדש בימים הקרובים. ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "הנושא מצוי בשיח בין ישראל לארה"ב. כשתתקבל החלטה נודיע". גם כלי תקשורת בעולם דיווחו כי התרגיל המשותף יתקיים לכל המוקדם בקיץ.

 

גורמים ישראלים אמרו כי הוחלט על דחיית קיומו של התרגיל "משיקולים מקצועיים, מכיוון ששני הצבאות לא ערוכים לביצוע תרגיל כה גדול במועד זה". האמריקנים לא יזמו את דחיית התרגיל, שנעשתה גם משיקולים תקציביים. הודעה משותפת ורשמית על דחייתו תתפרסם בעוד זמן קצר.

 

תרגיל ישראלי-אמריקני קודם. לארה"ב יש בעיות כספיות (צילום: זיו קורן) (צילום: זיו קורן)
תרגיל ישראלי-אמריקני קודם. לארה"ב יש בעיות כספיות(צילום: זיו קורן)

 

יצוין כי ההחלטה לבטל את התרגיל באה אחרי שבארה"ב גינו את חיסולו בטהרן של המדען מוסטפה אחמדי רושן ממתקן הגרעין בנתנז, ואחרי שיחת טלפון בין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבה דנו השניים

ב"התפתחויות האחרונות בנוגע לאיראן" ואובמה הבטיח כי מחויבותו לביטחון ישראל בלתי ניתנת לערעור. נושא התרגיל עלה גם בשיחה זו.

 

בעיות התקציב שיחקו תפקיד

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מציין שהן לארצות הברית והן לישראל יש קשיים תקציביים, ששיחקו תפקיד בדחיית התרגיל. תקציב ההגנה האמריקני לשנת 2012 קוצץ ב-450 מיליארד דולר, קיצוץ עמוק שנועד לאפשר לממשל האמריקני להתגבר על החוב הלאומי המגיע לטריליונים ומשפיע על דירוג האשראי.

 

רק לפני כמה ימים הגדירו גורמים בצבאות ישראל וארה"ב את התרגיל שנדחה בסופו של דבר כ"תרגיל המשותף הגדול ביותר שערכו שתי המדינות אי פעם". הן היו אמורות לתרגל במהלכו הגנה מפני טילים, ולבחון כמה טילים חדשים. כבר אז הדגישו גורמים שונים כי התרגיל תוכנן לפני זמן וכי אין לו קשר להתפתחויות האחרונות בנושא האיראני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תרגיל ישראלי-אמריקני משותף (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים