שתף קטע נבחר

סנדיי טיימס: כך פעלו סוכני המוסד בחיסול בטהרן

המעקב מבית המסתור, הפקודה "צאו" לסוכנים על האופנועים, הצמדת הפצצה בצד של הנוסע. העיתון הלונדוני מתאר מה שנראה כסרט מתח סביב ההתנקשות בבכיר תוכנית הגרעין. מפקדו של המדען טען: הוא נטל חלק גם בתוכנית הטילים

"שעותיו האחרונות של מוסטפה אחמדי רושן כמו נלקחו מסרט ריגול" - כך נפתחת הכתבה ב"סנדיי טיימס" על חיסולו של הבכיר האיראני בתוכנית הגרעין, בשבוע שעבר בטהרן. העיתון הלונדוני מייחס את הפעולה לסוכני המוסד, ומתאר את הפרטים הקטנים מאחורי המבצע החשאי, כש"עבור הישראלים, מדובר היה במשימת חיסול קלאסית".

 

לאחר מעשה - מסקנות בעקבות החיסול:

איראן: "שיתוף הפעולה עם סבא"א הביא לחיסול"

"ישראל וארגון מורדים איראני חיסלו את המדען"

איראן תפיק סדרה על הקצין שנהרג בפיצוץ בטהרן

 

לפי הנטען, קבוצות קטנות של סוכנים ישראלים תצפתו על נקודות מפתח בבירה האיראנית, תוך שהם מסתכנים בתפיסה שתעלה בחייהם. "מה שנראה בסרטי ריגול כמו מבצע פשוט, הוא תוצאה של עבודה קשה, חודשים ארוכים של איסוף מודיעין ואימון צוות", מצוטט מקור ישראלי, שהפרטים שמסר "בלתי ניתנים לאימות". לטענתו, חיסולי מדעני הגרעין הם "צעד מקדים לתקיפה, ולא תחליף".

 

צעדיו של רושן, לפי הדיווח, נצפו מחדר בקרה בדירת מסתור לא הרחק מביתו. במקביל, סוכנים ישראלים תצפתו על הכניסה למטה המודיעין האיראני במרכז טהרן, שכפי שפורסם ב-ynet ממוקם כקילומטר אחד ממקום ההתנקשות. לפתע הבחינו במספר מכוניות ובאנשים רצים. הרחובות סביב התמלאו שוטרים. סוכן נוסף, שצותת לתקשורת הרדיו בין משטרת טהרן לכוחות הביטחון אישר שקיימת פעילות חריגה. אך נראה שהבהלה המתוארת שככה.

 

בהמשך, כך נטען, שומר הראש והנהג של רושן בדק אם אין מטעני נפץ מתחת למכוניתו, מסוג פז'ו 405, והמתין. מעט לפני 8:00, תצפיתן ישראלי דיווח בהודעה מוצפנת שהיעד יצא. מפקד חוליית החיסול קיבל את ההחלטה הסופית. "צאו", הוא אמר לסוכנים שחיכו עם אופנועים במוסך מוסתר.

 

שלט בעברית בהלוויית המדען בסוף השבוע בטהרן ()
שלט בעברית בהלוויית המדען בסוף השבוע בטהרן
 

עוד טוענים ב"סנדיי טיימס" שב-08:20 הסוכנים איתרו את מכונית הפז'ו. האיש מאחורי המסכה בדק שהנוסע הוא אכן רושן, ואז הצמיד למכונית פצצה מגנטית. האופנוע דהר קדימה. חומר הנפץ הפלסטי מוקם כך שיפגע בעיקר בנוסע. תשע שניות אחר כך נשמע הפיצוץ.

המדען נהרג מיד. הנהג ושומר הראש נפצע קשה ומת בבית החולים.

 

בתוך כך מתברר עוד כי רושן, סגן מנהל המתקן הגרעיני בנתנז לענייני מסחר, נטל חלק גם בתוכנית הטילים של איראן. כך טען מפקדו של רושן בבסיג', זרוע המתנדבים של משמרות המהפכה.

 

לדברי המפקד, מהרדד בזרפאש, רושן עבד תחילה במשרד ההגנה ולאחר זמן מה "היה אחראי לדברים רגישים" בארגון לאנרגיה אטומית של איראן. רושן למד הנדסת כימיה באוניברסיטת שריף בטהרן, שבעבר הוזכרה כקשורה לפיתוח כלי נשק וטילים בשיתוף משמרות המהפכה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסטפה אחמדי רושן. פיתח גם טילים?
מומלצים