שתף קטע נבחר

בכירי הנדל"ן: החגיגה נגמרה, באביב יהיה טוב

האם מחירי הדירות יעלו או יירדו? בענף מסרבים להתנבא. ומה עושים מול הירידה בביקושים? מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים: "כל מה שצריך לעשות הוא להוציא אנשים קצת ממדינת ת"א, ולהוריד מחירים בכמה אחוזים כדי לתת לאנשים הרגשה טובה"

האם מחירי הנדלן יעלו? האם המחירים דווקא יירדו השנה? על שתי השאלות האלה לא נמצא משיב בכנס יזמי וקבלני נדל"ן המתקיים היום (ג') בגבעתיים.

 

ת'כלס, איך קובעים מה השווי האמיתי של דירה?

 

מנחה כנס הנדל"ן שערכה חברת המידע דן אנד ברדסטריט, הכתב עופר פטרסבורג מ"ידיעות אחרונות", שאל את הקבלנים והיזמים אם מישהו מהם סבור שהמחירים יעלו. איש מהמשתתפים לא ענה, בניגוד גמור לתשובות שבכירי ענף הנדל"ן ענו בעבר לאותה שאלה, מהם עלה שמחירי הדירות לא יירדו לעולם.

 

עם זאת, היזמים לא ענו גם לשאלה הבאה - האם מחירי הדירות יירדו השנה, למעט מנכ"ל אמות השקעות, אבשלום מוסלר, שהרים את ידו לחיוב. כל השאר חייכו במבוכה למשמע שתי השאלות ולא ענו לא לזאת ולא לזאת.

 

"התנאים הבסיסיים לא השתנו"

"ללא ספק אחרי שנים של בום יש רגיעה. זה טבעי", אמר מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, אורן הוד. "אבל שום דבר בתנאים הבסיסיים לא באמת השתנה: אין קרקעות, אין התחלות בנייה, הריבית נמוכה וגם הביקוש לא ירד. הביקושים כבושים כי מישהו הכניס לאנשים לראש שהמחירים ירדו ב-20% או 30%, אבל כל מה שצריך לעשות הוא להוציא אנשים קצת ממדינת תל אביב ולעשות קצת מבצעים, להוריד מחירים בכמה אחוזים כדי לתת לאנשים הרגשה טובה".

 

מנהלים אחרים ניסו גם הם להציג תמונה שתראה שמחירי הדירות לא ירדו בצורה משמעותית. מנכ"ל אפריקה מגורים, אורן הוד, אמר: "התקופה של אוגוסט-אוקטובר הייתה די קרה, אבל כרגע יש התחממות".

 

מנכ"ל אזורים, אופיר גרינברג, אמר: "נתבשרנו על ידי כל מיני נביאי זעם, חלקם פרופסורים באוניברסיטאות וכלכלנים בחברות גדולות, שמחירי הדירות יירדו בעשרות אחוזים. התפלאתי לשמוע את האזהרות האלה, שאם הן היו מתגשמות היינו כולנו צריכים ללכת לעבוד במקום אחר, אבל לא ראינו את זה קורה ואין סיבה שזה יקרה".

 

מנכ"ל חברת ב. יאיר, ניר יחזקאלי, אמר: "החגיגה נגמרה. הייתה חגיגה והיא הייתה נגמרת גם בלי המחאה החברתית. אנחנו נערכים עכשיו לפרוייקטים חדשים, חלקם עממיים, והתחושה שלי היא שהמצב באביב יהיה טוב יותר".

 

מנכ"ל גינדי אחזקות, מיטל גינדי מטלון, אמרה: "אנחנו מנצלים את התקופה הזאת לבנות יותר ולמכור פחות, לכל תקופה יש דגשים משלה".

 

מנכ"ל תדהר, גיל גבע, אמר, כי "גם אם היה נכון להוריד מחירים מבחינת ההיצע והביקוש, ההוצאות הקשיחות של יזמות הנדל"ן - קרקע, ציוד ועבודה - הן כל כך גבוהות שאין הרבה מה להוריד. אם המדינה רוצה להוריד מחירים, שתואיל להוזיל את הקרקע".

 

הוזלת דירות לקראת הבחירות

מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל, שהשתתף באותו דיון, נשאל על חובות החברה למחזיקי איגרות החוב, והשיב: "דלק נדלן נמצאת בתקופת הביניים. אנחנו מנסים להגיע לפיתרון עם נציגויות בעלי האג"ח, יש לנו רק שבועיים לעשות זאת אז אנחנו מתאמצים למצוא פיתרון. מעבר לכך אסור לי להרחיב".

 

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, חיים כהן, אמר בכנס: "הנבואה לא ניתנה לנו לגמרי. בטווח הקצר אנחנו עשויים לראות ירידה במחירי הקרקע לבנייה, בגלל שלממשלה יש אינטרס להוריד אותה, ולו רק בגלל שיש בחירות באופק. זה כמובן משליך על מחירי הדירות עצמם. בטווח הארוך, הביקושים הגבוהים יישארו והכל תלוי בנתוני ההיצע שתלויים בממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים