שתף קטע נבחר

מ-ל-ח-מ-ה

בלי ההילה ההיא של משרד החוץ ובלי העסקנים ההם של משרד התחבורה, ציפי לבני ושאול מופז יוצאים לקרב פוליטי סוער. לבני מגייסת תומכים מהסיעה ומופז עסוק, בעצת יועצו ליאור חורב, בהחרפת הטונים. כך ייראה הקרב הכי חם באביב הקרוב

דקות ספורות לאחר שהודיעה על הקדמת הפריימריז במסיבת עיתונאים בבית קדימה, ציפי לבני חזרה ללשכתה שבבניין כדי להתארגן לנסיעה לכנסת. "מ-ל-ח-מ-ה", היא הכריזה כשיצאה מהחדר, ודפקה ביד אחת על משקוף הדלת. "מלחמה", בטח אמר לעצמו הבוקר גם שאול מופז, שמחכה ליום הזה כבר מהרגע שבו הפסיד ללבני בפעם הקודמת.

 

וזו אכן הולכת להיות מלחמה. האיבה וחוסר ההערכה של שני המועמדים זה כלפי זו ולהפך הם כה ברורים לעין, שדבר מלבד השמצות אינו מתקבל על הדעת. כמו זוגות היסטוריים רבים בפוליטיקה הישראלית, גם בין לבני למופז שוררת שנאה של ממש. אחרי כל הפרומואים שהיו לבחירות האלה, הן יהיו חייבות להיות מרתקות. אלה בחירות בין שני אנשים שונים כמעט בכל מובן, בין שני פוליטיקאים שלא סובלים אחד את השני, ולא מסכימים זה עם זו על כלום.

 

לבני ומופז. קרב פוליטי קשה, סוער ורווי אמוציות (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
לבני ומופז. קרב פוליטי קשה, סוער ורווי אמוציות(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אחרי יותר משנתיים שבהן הפנה את רוב חציו כלפי לבני, ירה השבוע מופז את הכדור הראשון דווקא נגד בנימין נתניהו, במופע אימים בכנסת. יועציו של מופז, ובראשם יועץ הסתרים ליאור חורב, חושבים כנראה שחסרה לו נוכחות ובולטות תקשורתית, אז הם שולחים אותו להקצין, להיות בוטה וחד, בלי להותיר מקום לפרשנויות. כך עשה גם הבוקר, כאשר נחפז באופן תמוה לתקוף את לבני בכנס של תלמידי תיכון שבאו לשמוע אותו מדבר על שינוי שיטת המשטר, הרבה לפני שלבני פתחה את פיה באופן רשמי. בכל מקרה, המסר של מופז ברור: אני כאן, אני רלוונטי, אני חד וברור.

 

כעת הוא יצטרך להתמודד עם השאלה הגדולה והחשובה באמת בפוליטיקה: כמה מנדטים הוא יכול להביא לקדימה. זו השאלה, ואין בלתה. מועמד לראשות מפלגת האופוזיציה הגדולה בישראל לא יכול להתעסק עם שום שאלה אחרת, מלבד זו הבוחנת את יכולותיו בקלפי. השאלה הזו רלוונטית גם עבור ציפי לבני, שתחת הנהגתה הידרדרה קדימה בסקרים והגיעה לשפל חסר תקדים.

 

כמחצית מחברי הסיעה, הרוצים לשוב גם לכנסת הבאה, מאמינים לפי שעה שללבני יש את היכולת להביא יותר מנדטים. אחרים, שיעשו הכל כדי להדיח אותה, תומכים במופז. השאלה היא מה יעשו בעתיד, אם יפסיד. האם יפרשו מקדימה, יעברו לליכוד? מה תעשה יוליה שמאלוב ברקוביץ' ומה יעשה עתניאל שנלר אם לבני תנצח שוב? בקדימה לא יהיה להם עתיד ממילא, כך שמה שלא יהיה - פילוג כלשהו בקדימה בוא יבוא אחרי הבחירות. אפרופו שנלר, הוא כבר הודיע הבוקר שלו הבחירות ייערכו בידי מנגנון קדימה הנוכחי - תוצאותיהן ידועות מראש. כדאי שראש מחנהו, מופז, ידאג שאנשיו יירדו מהטיעון הזה, שנשמע כמו הכנת תירוצים להפסד אפשרי. טענות מסוג הזה מעידות על חוסר ביטחון ולחץ - ואלה שתי תכונות שיכולות לפגום במומנטום של מופז.

 

הקמפיין יצא לדרך, ובחודשיים הקרובים תהפוך קדימה לשדה קרב מרתק, שדה קרב שבו עשויה ציפי לבני למצוא את סופה הפוליטי, ושאול מופז עלול לצאת לגלות אופוזיציונית-פנים-מפלגתית נוספת. מוקדם להמר על התוצאות: שני המחנות עמלו קשה בקרב פעילי השטח, אך שני המועמדים מגיעים לבחירות האלה מעמדות אחרות מאלה שבהן היו בפריימריז הקודמים, ב-2008. לה אין הילת משרד החוץ, ולו אין הקומבינות של משרד התחבורה. הפעם, זה סיפור אחר לגמרי.

 

ואיך מתחלקים יחסי הכוחות נכון לעכשיו? בלבני תומכים כעת חיים רמון, רוני בראון, צחי הנגבי, יואל חסון, נחמן שי, אורית זוארץ, נינו אבסדזה, רחל אדטו, דורון אביטל, אלי אפללו, מגלי והבה, רוברט טבייב ושלמה מולה. במופז תומכים יוחנן פלסנר, יוליה שמאלוב ברקוביץ', עתניאל שנלר, ישראל חסון ואבי דיכטר, שכרגע טוען כי יתמודד על ראשות המפלגה, אך אם לא יעשה זאת - צפוי לתמוך במופז. מופז עשוי לזכות גם בתמיכתו של מאיר שטרית, אם זה לא יתמודד בעצמו לראשות המפלגה.  

 

על הגדר יושבים כעת יו"ר הסיעה, ח"כ דליה איציק, שהיא בעלת כוח פוליטי גדול, וכן יעקב אדרי, אריה ביבי ושי חרמש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ומופז. דם רע
צילום: הדר כהן
צילום: ערוץ 2
חורב. יועץ הסתרים של מופז
צילום: ערוץ 2
הנגבי. עם לבני
צילום: נועם מושקוביץ
שנלר. עם מופז
צילום: מיכל פטל
איציק. על הגדר
צילום: ירון ברנר
מומלצים