שתף קטע נבחר

ישי למשפחות השכול: מתנצל, נצחון תלוי באמונה

יו"ר ש"ס, שתלה את תוצאות מלחמת לבנון השנייה בחוסר אמונה, התנצל בפני משפחות חללי צה"ל: "כאנשים מאמינים ברור לנו שנצחונות במלחמות תלויים באמונתנו בבורא עולם"

סגן ראש הממשלה ושר הפנים, אלי ישי , מתנצל בפני המשפחות השכולות בעקבות התבטאויותיו על מלחמת לבנון השנייה . בקטע ששודר אתמול בערוץ 10 הסביר ישי כי במלחמת ששת הימים ניצחה ישראל כנגד כל הסיכויים משום שהחיילים נשאו את עיניהם לבורא עולם, שלא כמו במלחמת לבנון השנייה.

 

 

בהודעת התנצלות שפרסם היום (ד') מסר ישי כי הוא "מתנצל בפני המשפחות השכולות שבניהן מסרו נפשם למען העם והארץ. המשפחות השכולות והנופלים הם הדבר הקדוש לעם ישראל". אף שדבריו תועדו ושודרו בערוץ 10, ישי קבל על כך שהדברים הובאו ב"מגמתיות מכוונת, ואינם נכונים". עוד הוסיף: "כאנשים מאמינים ברור לנו שנצחונות במלחמות ישראל תלויות באמונתנו בבורא עולם".

 

ישי אמר בקטע ששודר כי "במלחמת ששת הימים כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל, ותשימו לב איזה נסים ונפלאות. היינו אז הצבא הכי חלש במזרח התיכון, לא היה לנו שום סיכוי לנצח. פתאום כולם בורחים ועם ישראל מנצח.

במלחמת לבנון השנייה היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון. רק 2,000 חיזבאלונים, ותראו מה קרה במלחמת לבנון השנייה.

 

חיילי צה"ל בדרכם חזרה מלבנון במלחמה ב-2006 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל בדרכם חזרה מלבנון במלחמה ב-2006(צילום: רויטרס)

 

"אתם יודעים מה ההבדל? במלחמת ששת הימים כל יהודי ויהודי שהלך למלחמה והלך לקרב, הרים את העיניים לבורא עולם. אבל במלחמת לבנון השנייה אמרנו 'כוחי ועוצם ידי'. ואז הקדוש ברוך הוא אמר לנו: 'כוחי ועוצם ידי? בואו נראה מה יהיו התוצאות'".

 

היום בצהריים שלח השר ישי הודעה לתקשורת, שבה כתב: "'היהירות - אֵם כל חטאת; במלחמת ששת הימים ראינו נפלאות'. איך טקסט כל-כך אמוני ובסיסי הפך לכלי ניגוח פוליטי הזוי ?לצערי, ציטטו קטעים מדרשה תורנית כדי להציג אותי כאויב העם. בדרשה בפני בעלי-תשובה מישיבת 'אור-החיים', כולם יוצאי צבא וביניהם יוצאי סיירות מובחרות, דיברתי על אסון היהירות והשאננות - ובלשון חז"ל (חומש דברים פרק ח): 'ואמרת בלבבך כחי ועצם ידי עשה לי את החיל הזה - שהיא אֵם כל חטאת'.

 

"הוספתי ואמרתי שכאשר אנחנו, העם שבעורף, נשאנו עינינו בתפילה לבורא עולם זכינו לישועות, ו'מלחמת ששת

הימים' היא הוכחה לכך. מדובר בדברים בסיסיים שכל יהודי מאמין בהם. הצבא בעצמו תיקן תפילה לחייל קודם צאתו לקרב, שמבוסס על פסוק מהתורה: 'ה' אלוקיכם ההולך לפניכם הוא יילחם לכם'. כמי ששירת בצה"ל וכמי שמשפחתו היא חלק ממשפחת השכול, חורה לי ומזעזע אותי שגם משפטים אמוניים ובסיסיים אלו הפכו לכלי ניגוח".

 

ישי הוסיף: "ככל שאני בוחן את הדברים אני מזדעזע מהציטוטים החלקיים ובעיקר מהפרשנות ומהכותרת המטעה. ובכל זאת, כיוון שהפרסום ציער חלק מהמשפחות השכולות ומלובשי המדים, ראיתי חובה להביע את צערי ולהסביר את דבריי".

 

מארגון יד לבנים נמסר בתגובה: "אנו מרוצים מהחלטה של אלי ישי לתקן את דבריו ולהתנצל בפני המשפחות. אמירה שכזו מוטב שלא הייתה נאמרת. השכול לא מבדיל בין דם לדם ובבתי העלמין קבורים זה לצד זה בני כל הדתות".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי, קובי נחשוני ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנצחון תלוי באמונה. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מלחמת ששת הימים. "אז חיילים הרימו את העיניים לבורא עולם"
צילום: דוד רובינגר
מומלצים