שתף קטע נבחר

להיט באיטליה: חולצות "חזור לסיפון, אידיוט!"

קריאתו של קצין משמר החופים האיטלקי לקפטן שניסה לנטוש אונייתו השוקעת, אומצה על ידי הגולשים ואף הגיעה לגב חולצות. הקצין עצמו הפך לגיבור, ואילו רב-החובל מוצג כבושה הגדולה ביותר מאז ברלוסקוני: "הטביע המוניטין הלאומי עם ספינתו"

רב החובל האיטלקי החשוד בנטישת ספינתו הטובעת ממשיך לתרץ את מעשיו , אבל הגולשים לא משתכנעים. בימים האחרונים קמו ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר קבוצות בגנות קפטן ה"קוסטה קונקורדיה", פרנצ'סקו סקטינו, ואף הוצעו לרכישה חולצות הנושאות את הכיתוב "חזור לסיפון, אידיוט!".

 

"טיטניק" מול חופי איטליה - כתבות אחרונות:

רב-החובל: נפלתי לסירת הצלה ולא יכולתי לעזור

 

הציטוט על אחת החולצות. טרנד מוביל בטוויטר ()
הציטוט על אחת החולצות. טרנד מוביל בטוויטר

 

הציטוט לקוח מהשיחה שניהל הקפטן עם קצין משמר החופים בנמל ליבורנו, שפורסמה השבוע בכלי תקשורת באיטליה. קריאתו הנואשת של הקצין גריגוריו דה פלקו לנוכח חוסר האונים של רב החובל הפכה ויראלית באתרי האינטרנט, ואף הפכה לטרנד המוביל בטוויטר באיטליה. לפי ה"טלגרף" הבריטי, בכל הפרסומים נתפס הקפטן סקטינו כפחדן שהתנהגותו גבתה חייהם של לפחות 11 בני אדם, ואילו דה פלקו - כגיבור המייצג את קולו של ההיגיון באסון הימי.

 

"טון הדיבור ההחלטי שלו מזכיר את גיבורי חוברות הקומיקס בשחור לבן", נכתב בעיתון "לה רפובליקה", בעקבות פרסום השיחה. בתחילת השיחה מנסה קצין משמר החופים להנחות את סקטינו, ומורה לו לחזור ולעלות על הסיפון כדי להעריך את המצב. במהרה הוא מבין שרב-החובל מהסס. "שמע, סקטינו, אולי הצלחת להציל את עצמך, אבל אני אגרום לך להיראות מאוד גרוע, אני אגרום לך לשלם", איים עליו. הגולשים, מצדם, שיבחו את התנהלות הקצין: "תודה לאל שעבור כל סקטינו, יש דה פלקו אחד", כתב אחד מהם בטוויטר.

 

בפייסבוק, יותר מ-22 אלף בני אדם הצטרפו לקבוצות גנאי, ושיתפו תמונות בהן מוצג הקפטן כפיראט, כזמר חתונות ועוד במגוון סיטואציות מלגלגות. הגולשים בטוויטר מיהרו גם להגיב לדבריו האחרונים, לפיהם נעדר מפעולות ההצלה של הנוסעים משום ש"האונייה נטתה על צדה ונפלתי לתוך סירת הצלה ולא יכולתי לצאת ממנה". אחד המצייצים הטיל ספק בכך ש"נפל באורח פלא", והוסיף: "אתה רוצה ללכת הביתה, סקטינו? חשוך ואתה רוצה הביתה?"

 

חיבל במאמצים לשקם הכבוד האיטלקי

העיתונים אף מצאו לנכון לקשר בין סקטינו לדמות מושמצת אחרת, ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני. "היו לנו חודשיים לשקם את כבודנו בעיני יתר העולם", נכתב ב"לה רפובליקה" ביחס להתפטרותו של ברלוסקוני בנובמבר, "חודשיים לשכוח את הגרוע שבנו: השטחיות, הפזיזות, הפומפוזיות, ועכשיו, בדחיפה אחת של ההגה, הוא הטביע את המוניטין הלאומי שלנו יחד עם ספינתו".

 

אחת מקבוצות הפייסבוק בגנות הקפטן. מוצג כפיראט ()
אחת מקבוצות הפייסבוק בגנות הקפטן. מוצג כפיראט

 

בינתיים, החיפושים אחר גופות נוספות הופסקו הבוקר לאחר שהאונייה שטבעה התנתקה מאחד הסלעים שניצבה עליהם ושקעה. לפי שעה, 28 נוסעים עדיין מוגדרים נעדרים. באסון הימי נספו 11 בני אדם ויותר מ-60 נפצעו. על סיפון ה"קוסטה קונקורדיה" היו 4,200 נוסעים בעת עלייתה על שרטון בסוף השבוע.

 

הקפטן עצמו מכחיש את כל המיוחס לו, לרבות הטענה כי התקרב לחוף כמחווה לחברים שהיו על החוף. "הוא מדגיש שלא נטש את הספינה ומגן על התנהלותו, שלדעתו הצילה חייהם של מאות, אם לא אלפי בני אדם", אמר עורך דינו ברונו לפורטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקפטן פרנצ'סקו סקטינו. כל מה שגרוע באיטלקים?
צילום: AP
הספינה הטובעת. 28 עדיין נעדרים
צילום: AP
מומלצים