שתף קטע נבחר

חוק דרומי כבר יש, עכשיו צריך חוק שחר מזרחי

שוטרים הנשלחים על-ידנו להגן על רכושנו ועל חיינו מפניהם של עבריינים אלימים ורצחנים, ראויים וזכאים להגנה רחבה יותר

המלצתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לנשיא המדינה, לחון את השוטר שחר מזרחי שירה בפורץ רכב, היא מעשה נכון גם אם מעט מאוחר. צריך להקדים ולומר: חנינה לשוטר מזרחי אין משמעה היתר לשוטרים להשתמש בנשק בלי שיקול דעת. זה לא מתן "רישיון להרוג", כפי שניסו להציג זאת משפטנים. מתן החנינה הוא הצהרה של החברה בישראל כי חייהם של השוטרים אינם הפקר.

 

השוטרים, גם אלה העוסקים בעבירות רכוש ובעבירות תנועה, נשלחים על- ידינו למשימות מסוכנות הכרוכות בסכנת חיים. הם נדרשים לסכן את חייהם ואת שלומם למעננו, האזרחים. וכאשר הם יוצאים לשליחות הזאת הם חייבים לחוש שגם אם יטעו בתום לב, יזכו לתמיכתנו.

 

עוד בערוץ הדעות  של ynet:

צה"ל לא מתאים לנו / אוהד שקד

זו לא רב-תרבותיות, זו כפייה חרדית / גילה שטופלר  

 

השוטר שחר מזרחי, למי ששכח, היה בפעילות משטרתית בפרדס חנה כדי לטפל בגל גניבות רכב. מוחמד גנאום, פורץ מנוסה עם רקורד עשיר, ואיתו בן משפחה נוסף, שניהם מסוממים ושתויים, נלכדו כשניסו לפרוץ למכונית. בלש ניגש אליהם והזדהה, אבל שני הפורצים לא התרשמו. גנאום קילל את הבלש, איים שירצח אותו ולא עצר גם כשהבלש שלף את נשקו. שני הפורצים נכנסו למכונית ודהרו לעבר השוטרים. השוטר שחר מזרחי שחש בסכנה לחייו ירה בראשו של גנאום והרגו.

 

בהכרעות המשפטיות במחוזי ובעליון ידעו השופטים לקבוע כי שחר לא חש סכנה לחייו ורק רצה למנוע את הבריחה מהמקום. השופט במחוזי אפילו ידע לדייק ולקבוע ש"תחילת פנייתו של הרכב גרמה לנאשם (מזרחי) סכנה מסוימת שאינה סכנת חיים".

 

לא רישיון להרוג

מעל דוכן המשפט, באולם הקריר, בתום דיון ארוך ומפורט, יכולים השופטים לקבוע כי לא נשקפה סכנת חיים לשוטר. אבל השוטר מזרחי קיבל את ההחלטה לירות כדי להגן על חייו בשבריר שנייה, במגרש חנייה חשוך שבו נוסעת מכונית נהוגה בידי שני פורצים אלימים. שיקול הדעת של מזרחי היה כנראה מוטעה, אבל האם לא הייתה זו טעות סבירה ומתקבלת על הדעת באותן נסיבות? אין זה נכון שהשוטרים הנמצאים בפעילות נדרשים לקבל החלטות כאלה בנסיבות דומות ואלימות כמעט מדי יום? מיותר להזכיר כי זמן קצר לפני כן נדקר השוטר שלומי אסולין ז"ל על-ידי פורץ רכב כשניסה לעצור אותו.

 

מקוממת גם הטענה שהעלו כמה עיתונאים ופעילי זכויות ערבים כאילו השוטר מזרחי מיהר לירות משום שהפורץ היה ערבי. באותה מידה של הגינות ניתן לשאול האם זה מקרה שגם גנב הרכב שדקר את אסולין, וגרם בסופו של דבר למותו, היה ערבי?

 

אירועים אלה ואירועים אחרים, מחייבים אותנו לחשבון נפש וגם למעשה. שוטרים הנשלחים על-ידנו להגן על רכושנו ועל חיינו מפניהם של עבריינים אלימים ורצחנים, ראויים וזכאים להגנה רחבה יותר, גם כאשר הם טועים. כשם שהמחוקקים מצאו לנכון לחוקק את "חוק דרומי", בעקבות האירוע שבו נאלץ החוואי שי דרומי מהנגב לירות ולהרוג כדי להגן על חייו, כך יש צורך ב"חוק מזרחי". זהו חוק שיגן על שוטרים כאשר הם נתונים לאיומים על חייהם. לא, זה לא רישיון להרוג. זה רישיון להגן על חייהם של השוטרים.

 

ניצב בדימוס דן רונן, לשעבר מפקד המחוז הצפוני במשטרה, שהיה מפקדו של שחר מזרחי בעת האירוע. כיום מכהן כיו"ר קבוצת ח.א.ש ביטחון, המתמחה בביטחון ואבטחה בארץ ובעולם.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זכאי לתמיכה. שחר מזרחי
צילום: גיל יוחנן
טענות מקוממות. דן רונן
צילום: באדיבות קב' ח.א.ש ביטחון
מומלצים