שתף קטע נבחר

סוזן מובארק בכתה: "אל תתנו לאספסוף להיכנס"

ספר חדש שייצא לאור מתעד את שעותיו האחרונות של חוסני מובארק בתפקיד נשיא מצרים. "הגברת הראשונה סירבה לעזוב, הסתגרה בחדרה ובכתה בזמן שכל המדינה חיכתה להודעת ההתפטרות". מובארק: "אמרו לי להסתלק, אז אני מסתלק"

"אנא, אל תתנו לאספסוף להיכנס": ספר חדש שייצא לאור במצרים בשבוע הבא חושף את שעותיו האחרונות בתפקיד של הנשיא חוסני מובארק ואת הדרמה שהתחוללה בארמון הנשיאותי בעיצומה של המהפכה. רגע לפני שמובארק נמלט מקהיר עם בני משפחתו, נטען בספר, סירבה אשתו סוזן לעזוב את הארמון, קפצה מהמסוק הנשיאותי, נמלטה מהמאבטחים והסתגרה בחדרה. באותו זמן המתינו לה שני בניה, גמאל ועלא במסוק שהיה אמור לקחת אותם למעונם בשארם א-שייח.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בספר, שפרטיו נחשפו אתמול (יום ד') ב"טיימס" הלונדוני, נטען כי הגברת הראשונה של מצרים התעכבה שעה ארוכה בחדרה.

בתחילה חשבו אנשי הארמון כי מובארק אוספת את תכשיטיה וחפצים יקרי ערך שהיו ברשותה, אך כששני מאבטחים פרצו את הדלת הנעולה, הם מצאו אותה על הרצפה כשהיא בסערת בוכה בהיסטריה ומסביבה הארגזים והזיכרונות משלושים שנות מגוריה בארמון. 

 

מחבר הספר, המנכ"ל לשעבר של הטלוויזיה הממלכתית של מצרים עבד א-לטיף אל-מינאווי, מתכוון להוציא לאור את ספרו במלאות שנה להדחתו של מובארק מתפקידו. לטענתו, אחד הדברים שגרמו למובארק להתפטר היה "השיגעון של סוזן".

"אל תתנו להם להרוס את המקום", ביקשה סוזן. משפחת מובארק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אל תתנו להם להרוס את המקום", ביקשה סוזן. משפחת מובארק(צילום: AFP)

 

אל-מינאווי מילא תפקיד מרכזי בשכנוע מובארק לפרוש מתפקידו ובניסוח נאום ההתפטרות שלו.

 

"סוזן לא הפסיקה לבכות בתוך הארמון הריק"

"ברגעי הצער שלה היא המשיכה לחזור על אותה שורה שוב ושוב 'הייתה להם סיבה'", כתב אל-מינאווי בספרו על סוזן מובארק. "כאשר היא נרגעה מעט, היא פנתה למאבטחים ושאלה אותם בפניקה: 'אתם באמת חושבים שהם ייכנסו לכאן? אנא, אל תתנו לאספסוף להיכנס לכאן! אנא, אל תיתנו להם להרוס את המקום, בבקשה. אתם יכולים להישאר כאן, להישאר בווילה, תשמרו עליה בבקשה!", היא התחננה בפני המאבטחים, שנאלצו לשאת אותה בידיהם אל המסוק בעודה מחזיקה בחלק מהדברים שלא הייתה מסוגלת להיפרד מהם.

 

אותה עת, מספר אל-מינאווי, הוא המתין במשרדו לשידור הקלטת שבה יכריזו על התפטרותו של מובארק מתפקיד הנשיא. "אף על פי שאיש לא ידע זאת באותו זמן, כל המדינה המתינה לסוזן מובארק, שלא הפסיקה לבכות בתוך הארמון הריק".

 

אל-מינאווי מספר בספרו כי גם מאחורי קלטת הווידאו התחוללה דרמה גדולה לא פחות. לדבריו, מובארק רצה שסגנו עומר סולימאן יקריא את הודעת ההתפטרות שלו. בשל העובדה שלא היה זמן לקחת את סולימאן לאולפני הטלוויזיה, הציבו במסדרון לשכתו מצלמה.

 

גמאל מובארק "בישל" את קלטת ההתפטרות

"ביקשתי ממנו להקריא את הטקסט שכתבתי בשבילו", מספר אל-מינאווי. הודעת ההתפטרות ארכה 37 שניות ולדברי מנכ"ל הטלוויזיה לשעבר היא "בושלה" ברגע האחרון על ידי גמאל מובארק, בנו של הנשיא, שפחד כי היא תחבל בסיכוייו לרשת את אביו ולהיות הנשיא הבא של מצרים.

 

בספר גם נחשף כי רגע לפני המראתו של מובארק לשארם א-שייח, הוא טלפן לסולימאן ואמר לו שהוא נמצא על המסוק הנשיאותי. כאשר שאל אותו סולימאן אם הוא טס לחו"ל השיב לו הנשיא המודח: "מה פתאום. לא עשיתי שום דבר רע ואני רוצה לחיות במצרים עד יומי האחרון".

 

צפה בשידורים חוזרים של משחקי כדורגל ונמנע מחדשות. מובארק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צפה בשידורים חוזרים של משחקי כדורגל ונמנע מחדשות. מובארק(צילום: EPA)

 

מקורות שמקורבים למובארק סיפרו ל"טיימס" הלונדוני שהנשיא המצרי המודח נתקף בדיכאון עמוק מיד לאחר נחיתתו בבית החולים בשארם א-שייח. לדבריהם, מובארק בן ה-82 בילה את רוב זמנו בצפייה בשידורים חוזרים של משחקי כדורגל ונמנע מצפייה בחדשות. "הוא היה חלש מאוד ואף חטף התקף לב", סיפרו המקורות.

"הוא בקושי אכל או שתה וסירב לעזוב את חדרו, שבו היה חלון קטן". בשלב מסוים, הם סיפרו, מצאו אותו אשתו סוזן ואחת מכלותיו כשהוא במצב של תרדמת. "הם מיד התחילו לפרוץ בבכי".

 

אחרי זמן מה הגיב מובארק לקריאותיהם של בני משפחתו ורופאיו ואמר בגאווה שהוא היה הנשיא המצרי הראשון שהסכים לעזוב את תפקידו. " אמרו לי להסתלק, אז אני מסתלק", אמר מובארק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירבה להשלים עם המצב. סוזן מובארק
צילום: EPA
"לא עשיתי שום דבר רע". חוסני מובארק
צילום: AP
"בישל" את קלטת ההתפטרות. גמאל מובארק
צילום: AP
התבקש להקריא את הודעת ההתפטרות. עומר סולימאן
צילום: רויטרס
18 ימי מהפכה. מפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר
צילום: AFP
מומלצים