שתף קטע נבחר

לאומי: מחירי הדיור יעלו גם בשנת 2012

כלכלני הבנק מסבירים כי מעבר של רוכשי דירות פוטנציאליים לדירות להשכרה ישפיע בשנה הקרובה שוב בצורה משמעותית על עליית מדד המחירים לצרכן

מחירי הדיור ימשיכו לעלות גם בשנה הבאה, כך לפי הסקירה הכלכלית של לאומי. שיעור עליית המחירים ב-2011 הסתכם ב-2.2% כאשר סעיף הדיור, המהווה 25% ממדד המחירים לצרכן, אחראי לכמעט 60% מעליית המדד, כותבים בלאומי, ומגמה זו צפויה להימשך גם ב-2012.

 

  • האוצר: ירידה של כ-13% במחיר דירות חדשות

 

סעיף הדיור עלה בשיעור שנתי של 5.1%, מסבירים בלאומי, בדומה לשיעור העלייה בשלוש השנים האחרונות, ותרם לעלייה של 1.2% של המדד הכולל.

 

לגבי שנת 2012, בלאומי מעריכים כי סעיף הדיור ימשיך להוביל את עליית המדד על רקע מעבר של רוכשי דירות פוטנציאליים לשוק הדירות להשכרה. גורמים נוספים שיובילו את עליות המחירים אותם מזהים כלכלני לאומי הם השפעה של הפיחות בשער החליפין המתבטאת בייקור מחירי המוצרים המיובאים במדד, וכן סיכונים לעלייה של מחירי הדלקים מסיבות גיאופוליטיות וסיכונים לעלייה לא מתוכננת של מחירים בפיקוח.

 

בלאומי מציינים גם את סעיף אחזקת דירה, תחבורה ותקשורת וסעיף המזון כסעיפים נוספים אשר בלטו בתרומתם לעליית המדד. העלייה של סעיף אחזקת דירה נובעת מעליית תעריפי החשמל, מסבירים כלכלני לאומי, אשר טיפסו ב-2011 ב-13% אחרי ירידה של 8.3% בשנת 2012.

 

סעיף התחבורה ותקשורת, המהווה כחמישית מהמדד הכולל, מסביר כ-16% מעליית המדד בשנה שעברה כאשר בסעיף התחבורה בלטה העלייה השנתית, בשיעור כ-7% במחירי הדלקים ובמחירי הנסיעות לחו"ל. מנגד, מסבירים כלכלני לאומי, נרשמה ירידה מחירים התקשור בשל הוזלה בשיעור 7.7% של מוצרי תקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעיף הדיור עלה בשיעור שנתי של 5.1%
צילום: דורון גולן
מומלצים