שתף קטע נבחר

ריק פרי פרש מהמרוץ הרפובליקני: "תומך בניוט"

מושל טקסס הודיע כי הוא פורש מהתמודדות על מועמדות המפלגה לנשיאות והביע תמיכה בניוט גינגריץ'. "הוא לא מושלם, אבל מי מאיתנו כן?", הצהיר. פרי התחיל את דרכו כמועמד מבטיח, אך דעך בעקבות שורת התבטאויות מביכות

לאחר הפרישה של ג'ון הנטסמן בתחילת השבוע, מועמד נוסף עוזב את המרוץ הרפובליקני. מושל טקסס ריק פרי הודיע הערב (יום ה') על פרישתו מהתמודדות על ראשות המפלגה הרפובליקנית. פרי הביע תמיכה בניוט גינגריץ'. ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי. 

 

"תמיד האמנתי שהמשימה גדולה יותר מהאדם הבודד", הצהיר פרי. "אני משעה את הקמפיין ומביע תמיכה בניוט גינגריץ'. הוא לא מושלם, אבל מי מאיתנו כן? יש מחילה לאלו שמבקשים את האל. ניוט הוא שמרן המסוגל לשנות את ארצנו. יש את היכולת לגייס את התנועה השמרנית והאומץ להגיד לאלו בוושינגטון להתחפף".

 

פרי בבחירות באייווה. כעשרה אחוזי תמיכה בלבד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרי בבחירות באייווה. כעשרה אחוזי תמיכה בלבד(צילום: רויטרס)

 

"כטקסני, מעולם לא נסוגותי מקרב, אבל אני יודע מתי הזמן לנסיגה אסטרטגית. אשוב לטקסס ואעשה זאת בגאווה ביודעי שנתתי את כל כולי", אמר פרי במבטאו הטקסני, ולא שכח כמובן את אשתו אניטה: "אני שב הביתה עם אהבת חיי לצדי, אשה שהופכת כל יום לטוב יותר".

 

פרי, בן 61, מכהן כמושל טקסס מאז נבחר ג'ורג' בוש לנשיאות ארה"ב ב-2000 וקיווה ללכת בעקבות קודמו לבית הלבן. בטקסס מציג פרי מצב תעסוקה טוב מאשר בכלל ארה"ב, עם פחות מסים וקיצוץ בהוצאות, ותומכיו קיוו שזה יהפוך אותו למועמד המוביל. גם התמיכה של האוונגליסטים הפיחה רוח במפרשיו.

 

פרי ואשתו אניטה. "אני שב הביתה עם אהבת חיי לצדי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרי ואשתו אניטה. "אני שב הביתה עם אהבת חיי לצדי"(צילום: AFP)

 

אולם מספר התבטאויות מביכות החלישו את פרי, ובבחירות המקדימות הראשונות שנערכו באייווה הוא זכה לכעשרה אחוזים בלבד. כבר אז רמז לפרישה אפשרית כשהודיע שישוב למדינתו כדי "להעריך מחדש" את המרוץ. הוא לא טרח להגיע לניו המפשייר לקראת הבחירות שם, וזכה לאחוז תמיכה בודד במדינה. עם זאת, הוא אמר כי בכוונתו להתמודד בבחירות בדרום קרוליינה בשבת.

  

פרי הוא המועמד השלישי הפורש מההתמודדות. הראשונה לעזוב הייתה מישל בקמן, שהגיעה למקום השישי בלבד באייווה, המדינה בה נולדה. בתחילת השבוע הודיע ג'ון הנטסמן על פרישתו, לאחר שסקרים ניבאו לו התרסקות בדרום קרוליינה. במרוץ נותרו עתה ארבעה מתמודדים: מיט רומני, ריק סנטורום, ניוט גינגריץ' ורון פול. 

 

מהנסיקה ועד ה"אופס"

פרי נכנס למרוץ ככוכב שביט מזהיר, אולם שורה של רגעים מביכים בישרו על נפילתו. הרגע שבו אבדו סיכוייו לנצח היה בעימות שבו ביקש המועמד למנות שלושה משרדי ממשלה שבכוונתו לבטל אם ייבחר לנשיאות. לא הייתה זו שאלה מכשילה, אלא יוזמה שלו. הוא נקב בשמותיהם של משרד החינוך ומשרד המסחר, ולא הצליח להיזכר בשם המשרד השלישי – משרד האנרגיה.

 

פרי ניסה להיזכר, התפתל, פנה בתחינה ליריבו רון פול שיציל אותו, אבל הנשמה הטובה קבר אותו עמוק עוד יותר כשהעיר בשעשוע שצריך לבטל חמישה משרדים. פרי ניסה עוד קצת ובסוף נשבר וסיכם את המעידה באופן אלגנטי במילה אחת - "אופס".

 

צפו ברגע ה"אופס" של פרי

 

פרי איים על יו"ר הבנק המרכזי האמריקני, בן ברננקי, שיעשה לו "את מה שעושים בטקסס" אם ימשיך להדפיס כסף.

הוא כינה את הביטוח הלאומי האמריקני, שממנו נהנים עשרות מיליוני גמלאים, "הונאת פונזי". הוא הצהיר על כוונתו לקצץ 5 טריליון דולר בתקציב שנת 2012, בעוד התקציב כולו עומד על 3.7 טריליון דולר בלבד.

 

בתחום האקולוגיה והגיאוגרפיה בישר מושל טקסס שהרעיון של התחממות כדור הארץ מבוסס על עיוות נתונים של מדענים, והמציא מדינה חדשה על המפה – סולינדרה. ה"גילוי" אירע בעת שביקש להדגיש את הבזבזנות של הנשיא אובמה (ממשלו נתן סיוע של יותר מחצי מיליארד דולר לחברת האנרגיה "סולינדרה" בקליפורניה, שפשטה את הרגל).

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרי. פרש לפני העימות בדרום קרוליינה
צילום: AFP
גינגריץ'. "לא מושלם, אבל מסוגל"
צילום: MCT
רומני. בפנים
צילום: רויטרס
סנטורום.בפנים
צילום: רויטרס
רון פול ב דרום קרוליינה
צילום: MCT
מומלצים