שתף קטע נבחר

קרן המטבע תוריד תחזית הצמיחה בעולם ל-3.3%

לפי טיוטה של התחזית הכלכלית שצפויה להתפרסם בשבוע הבא, גוש האירו יתכווץ ב-0.5%. כלכלת איטליה תתכווץ ב-2.2% וכלכלת ספרד ב-1.7%. ארה"ב וסין יהיו שני גושי הצמיחה העיקריים בכלכלת העולם

קרן המטבע הבינלאומית קיצצה את תחזית הצמיחה העולמית לשנה זו והפצירה בבנק המרכזי האירופי להגביר את הנזילות כדי למנוע את החרפת המשבר בגוש האירו. תחזית התמ"ג העולמית לפי קרן המטבע, צפויה לרדת מ-4% ל-3.3%, עם תיקונים משמעותיים במדינות דרום אירופה. כלכלת איטליה תתכווץ ב-2.2% וכלכלת ספרד ב-1.7%, עם השפעת אמצעי הצנע והגבלות ההלוואות על ידי הבנקאים.

 

 

"המתחים הגוברים בגוש האירו מאיימים על ההתאוששות העולמית", מסרה הקרן, לפי טיוטה של התחזית הכלכלית העולמית שדלפה וצפויה להתפרסם בשבוע הבא. גוש האירו בכללותו יתכווץ ב-0.5%, לעומת צמיחה של 1.1% לפי התחזית האחרונה של קרן המטבע מספטמבר. מדובר בתחזית קודרת מתחזית הצמיחה המתוקנת של הבנק העולמי שפורסמה השבוע.

 

הנתונים החדשים מהווים הודאה בכך ששרשרת האירועים המהירה הפתיעה את קרן המטבע העולמית. הקרן לא העריכה כראוי את חומרת המשבר בדרום אירופה. התחזיות החדשות מסבירות מדוע הקרן מבקשת 600 מיליארד דולר לחיזוק כוח השפעתה.

 

בריטניה תדשדש עם צמיחה של 0.6%, ותתאושש ותגיע ל-2% בשנה הבאה. ארה"ב וסין יהיו שני גושי הצמיחה העיקריים בכלכלת העולם. הקרן לא שינתה את הערכתה לארה"ב, והיא צפויה לצמוח ב-1.8%. סין תצמח בקצב של 8.2%, ירידה מ-9% בתחזית הקודמת.  

 

"האתגר הפוליטי המיידי הוא להשיב את האמון ולסיים את המשבר בגוש האירו, מה שיתמוך בצמיחה", נכתב בטיוטה, שהגיעה לידי סוכנות הידיעות האיטלקית ANSA. הטקסט עשוי לעבור שינויים ברגע האחרון. קרן המטבע עודדה את הבנק המרכזי האירופי להמשיך ולפעול בכיוון "מדיניות מוניטרית נוחה יותר", כדי למנוע מחנק אשראי בעוד הבנקים האירופים מכווצים את דפי המאזן שלהם כדי לעמוד בדרישות יחסי ההון הנוקשים יותר עד יוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים