שתף קטע נבחר

ח"כים על הסדר הרכבת: חיילים ישלמו על כדורים

סוף עידן הנסיעה בחינם ברכבת בימי ראשון מוליד גל מחאה גם בכנסת. ציפי לבני מאיצה "חוק עוקף ממשלה", שיעגן את זכות החיילים לתחבורה בחינם: "אחרי שזרקו נשים לירכתי האוטובוס, זורקים חיילים מהרכבת". ח"כ שאמה-הכהן: "בקצב הזה חיילי צה"ל יצטרכו לשלם על כדורי אקמול ואולי גם על כדורי ירי"

הסדרי הנסיעה החדשים, במסגרתם לא יוכלו עוד חיילים לנסוע בחינם בימי ראשון בין 6:00 ל-9:00 הובילו הערב (שבת) לכך שחיילים הקדימו את צאתם לבסיס. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הודיעה הערב כי מפלגתה החלה להחתים חברי כנסת על חוק "עוקף ממשלה" שיעגן את זכותם של החיילים לנסוע בחינם, "אם הממשלה לא תשנה את דרכיה", לשון הודעת לבני.  

 

לדברי לבני, "אחרי שזרקו נשים לירכתי האוטובוס, זורקים חיילים מהרכבת. אני יודעת שאומרים שזה עניין של עומס ותקציב אבל שוב, כמו בכל דבר, זה עניין של סדר עדיפות. חובת הממשלה היא לאפשר לחיילים לנסוע בחינם בתחבורה ציבורית בכל יום ובכל שעה. אני מחזקת את ההורים שהולכים להפגין מחר בבוקר על הזכות של ילדיהם, ילדינו, המשרתים בצה"ל להגיע בחינם לבסיס והביתה. זו זכותם וזו חובתה של המדינה".

 

הערב בתחנת ההגנה בתל-אביב  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הערב בתחנת ההגנה בתל-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

ח"כ מירי רגב מהליכוד שותפה בארגון הפגנת הורים בבוקר מול הנהלת רכבת ישראל: "מקוממת מאוד העובדה שחיילים שבקושי יוצאים הביתה לחופשות סוף השבוע, נאלצים לקצר היום את החופשה ובמקום לצאת עם חבריהם במוצאי שבת, הם חוזרים כבר היום לבסיסים כדי להימנע מהמהומה שצפויה להיווצר מחר. זו בושה וחרפה לצה"ל שבעידן שבו צריכים לעודד מוטיבציה, מורידים אותה עקב החלטה כל כך לא ראויה. הרמטכ"ל והקצונה הבכירה לא צריכים לחזור הביתה באוטובוסים מחר כך שלהם אין בעיה".  

 

מחכים לרכבת במוצ"ש. "עניין של סדר עדיפות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מחכים לרכבת במוצ"ש. "עניין של סדר עדיפות"(צילום: עופר עמרם)

 

ח"כ כרמל שאמה הכהן (הליכוד) כתב סטטוס בדף הפייסבוק שלו: "בכיוון ובקצב הזה עוד יבוא יום שחיילי צה"ל יצטרכו לשלם על כדורי אקמול ואולי אחרי זה גם על כדורי ירי. אם ההצעה של הממשלה כזו טובה ועדיפה על נסיעה ברכבת, אזי תנו אותה כאופציה ואם היא באמת טובה יותר, אז אין צורך בכפייה. מבחינתי חייל אמור לעלות לקרון לפני אזרח, בטח לפני האזרחים שמניפים דגלים ירוקים. שבוע טוב". 

 

בצה"ל וברכבת ישראל משלימים את ההכנות להפעלת מערך הסעות באוטובוסים לחיילים במקום נסיעה ברכבת. לרשות החיילים יועמדו 300 אוטובוסים, שיביאו אותם למחוז חפצם. על המהלך יפקחו אישית קצינים בכירים בצבא, כולל סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר נווה, שיסתובבו בין המוקדים המרכזיים של נקודות ההסעה במרכז ובצפון. באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל, שמוביל את המהלך, יפתחו חמ"ל מרכזי שירכז את הפניות מאנשי האגף שיפוזרו בשטח, ויעבירו מידע על ההסעות. אם יתגלה מחסור באוטובוסים, ידאגו להזניק אותו מיד לנקודה.

 

מוקדם יותר, הסבירה ל-ynet החיילת ע' מדוע החליטה לצאת הערב לבסיס במקום מחר בבוקר. "אין סיכוי שבבוקר יהיו לי מקומות באוטובוס, אז אני חוזרת היום", אמרה, "זה מאוד מכעיס. שרפו לי את השבת. כמפקדת אני אוסרת בדרך כלל על חיילות להגיע לבסיס בשעות לילה מאוחרות, והנה אני אמורה הלילה להגיע לבסיס בחצות. זה לא נעים, אפילו מסוכן. יש באזור של הבסיס הרבה התרעות לחטיפות". 

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים הקדימו את צאתם לבסיס
צילום: עופר עמרם
מומלצים