שתף קטע נבחר

נתניהו: איראן מאיימת והעולם שותק

בכינוס מליאת הכנסת לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, אמר ראש הממשלה: "אסור לטמון ראש בחול. המשטר האיראני קורא בגלוי להשמדת ישראל"

"האם אנחנו למדנו את לקחי השואה? האם אנחנו מתייחסים לאיומי ההשמדה ברצינות? או שאולי כמו דורות רבים איננו רוצים לראות את גודל הסכנה שמולנו? המשטר האיראני קורא בגלוי להשמדת ישראל, אך רבים בעולם שותקים אל מול ההצהרות הללו". כך אמר אחר הצהריים (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בישיבה מיוחדת שקיימה מליאת הכנסת לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שיחול השבוע. 

 

עוד בערוץ החדשות :

 

רק שלושה שרים ו-22 חברי כנסת כיבדו בנוכחותם את ציון יום השואה הבינלאומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר במליאה: "זהו היום שבו העולם צריך להתאחד כיד לוודא שנשק להשמדה המונית לא ייפול לידי משטרים אפלים, ובראשו משטר האייטוללות באיראן. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו - האם אנחנו למדנו את לקחי השואה? האם אנחנו מתייחסים לאיומי ההשמדה ברצינות? או שאולי כמו דורות רבים איננו רוצים לראות את גודל הסכנה שמולנו? אסור לטמון ראש בחול. המשטר האיראני קורא בגלוי להשמדת ישראל. הוא מתכנן את השמדת ישראל הוא פועל למען השמדת ישראל, שליחיו ירו למעלה מ-12 אלף טילים על ערי ישראל. הם אינם מסתירים את כוונתם להרוג כמה שיותר מבני עמנו".

 

ואיפה הח"כים? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ואיפה הח"כים?(צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריו, "אינני גורע כהוא זה מייחודיות השואה, שאין שחיטה כמוה בהיסטוריה, אבל אני עדיין שואל - מה לגבי השמדות-עם בכלל? האם העם, או יותר נכון, העולם למד את הלקח? הרי הקהילה הבינלאומית נוסדה, האו"ם נוסד, במטרה למנוע ג'נוסייד ורצח המוני, במטרה למנוע טבח עם מלהישנות. אלו מטרות היסוד שלו. האם היעד הזה הושג? האם הוא מתממש הלכה למעשה? למרבה הצער התשובה היא שלילית".

 

נתניהו הציע: "שאלו את הקמבודים. שאלו את הרואנדים, או את הסודנים". הוא הזהיר: "היו מקרים בהם העולם התערב – כמו בבוסניה – אך תמיד הוא עשה זאת באיחור ותמיד אחרי שהמונים קיפחו את נפשם".

 

נתניהו התייחס גם לנעשה בסוריה: "שם אין השמדת עם, שם יש רצח בתוך עם. למרות הקידמה, למרות הטכנולוגיה, למרות זרימת המידע, העולם אינו עוצר מלכת למראה גברים נשים וילדים שנרצחים ללא אבחנה".

 

מי יגנה את המופתי של אל אקצה?

עוד הוסיף: "70 שנה אחרי השואה, רבים בעולם שותקים אל מול ההצהרות של איראן למחוק את ישראל מעל פני האדמה. רבים בעולם שותקים אל מול קריאות החיזבאללה לחיסולה של מדינת ישראל וגם מול פעולותיו הרצחניות. רבים בעולם שותקים אל מול הקריאות של החמאס לרצוח יהודים באשר הם. בימים אלה ממש שותקות מרבית מדינות העולם אל מול קריאות המופתי הפלסטיני להרוג את היהודים באשר הם.

 

"מה שהכי מצמרר הוא העובדה שיש פה מורשת, מורשת של שנאה והשמדה, כי המופתי הזה בא בעקבות המופתי ההוא, חאג' אמין אל חוסייני, שהיה אחד הארכיטקטים המובילים של הפתרון הסופי". 

 

נתניהו הדגיש: "המופתי הקים פלוגות אס.אס מוסלמיות. הוא הרעיל יותר מכל אחד אחר את מנהיגי ערב נגד הציונות ונגד העם היהודי, והנה ממשיכו היום - במקום לקרוא לשלום ולהתפייסות, קורא להשמדת היהודים באשר הם. אני לא שומע את מדינות הועלם מגנות זאת. אני שומע שהם מגנים אם יש בית בגילה, מרפסת ברמות – זה אני שומע. איפה הגינוי של המופתי? לא המופתי של אז, איפה הגינוי למופתי היום"?   

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר: "אין לנו פריווילגיה לנהל פוליטיקה מקיאווליסטית, פוליטיקה של כוח בלבד. עלינו להיות בני-אנוש. הפוליטיקה הבינלאומית שלנו כבר חייבת להיות מוּסרית. אין לנו זכות להתכחש לטרגדיות של עמים אחרים – ויהיו אלו ארמנים, סורים או אחרים. גם כשההכחשה נוחה לנו". לדבריו, "זו בדיוק הטרגדיה שההכחשה לפעמים נוחה היא כל-כך. ההיסטוריה הועידה לנו, דווקא לנו, להילחם על כך שנוכח הזוועה לא נעמוד מנגד באלם ולא ניתן עוד לעולם לעמוד באדישותו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבים שותקים מול איראן. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים