שתף קטע נבחר

דיווח באזרבייג'ן: סוכלה התנקשות בשגריר ישראל

לפי כלי תקשורת באזרבייג'ן, שגריר ישראל היה היעד של שני העצורים, שהתכוונו לפגוע במטרות יהודיות. לפי הערכות, הם היו אמורים לקבל 150 אלף דולר למשימה. הרמטכ"ל: "חיזבאללה מנסה לבצע פעולות טרור גם הרחק משטחי מדינת ישראל"

האם היעד למתקפת הטרור שסוכלה באזרבייג'ן היה שגריר ישראל בבאקו הבירה? כך טוענים כלי תקשורת מקומיים, המצוטטים גם ברוסיה. לפי הדיווח, שלושת האזרחים האזרים ששניים מהם נעצרו בשבוע שעבר התכוונו לפגוע במטרות יהודיות, ובראשן בשגריר, מיכאל לוטם. גם גורמים בישראל מעריכים שאנשי החוליה ניסו לפגוע בשגרירות הישראלית ובשגריר. כל זה קורה כשלושה שבועות לפני יום השנה לחיסולו של עימאד מורנייה, קצין המבצעים של חיזבאללה.

  

עוד בחדשות ynet:

 

לפי דיווחים באזרבייג'ן, שני העצורים - רסים אלייב ועלי חוסיינוב - קיבלו הנחיות מאדם שלישי, בלגרדש דדשוב. לפי החשד, דדשוב היה בקשר עם המודיעין האיראני וקיבל כסף, כלי נשק וחומרי חבלה, בכדי לפגוע באנשי חב"ד הפועלים בבאקו. לפי ההערכות, המחסלים היו אמורים לקבל 150 אלף דולר תמורת משימת החיסול. עוד עולה מהדיווחים כי אלייב, גיסו של דדשוב, גייס למשימה את חוסיינוב ושילם לו מקדמה על סך 9,300 דולר.

  

 

מוקדם יותר דווח בתקשורת המקומית, כי העצורים חשודים שתכננו לרצוח רב ומורה מבית הספר "אור אבנר" בבירת אזרבייג'ן, כנקמה על חיסול מדעני הגרעין האיראנים. בטהרן מאשימים את ישראל במעשים. דדשוב קיבל מהמודיעין האיראני רובה צלפים, אקדחים ומטעני חבלה שיועדו לביצוע הפיגוע.

 

זה אינו הניסיון הראשון - כבר לפני 4 שנים ניסו גורמי ביון מאיראן ומחיזבאללה לפוצץ מכונית תופת ליד שגרירות ישראל באזרבייג'ן - ניסיון שסוכל מבעוד מועד, זמן קצר לאחר חיסולו של מורנייה ב-13 בפברואר 2008.

 

לגבי אזרבייג'ן קיימת אזהרת מסע. במטה ללוחמה בטרור ממליצים להימנע מביקור לא חיוני במדינה, או לפחות לנקוט אמצעי ערנות וזהירות מיוחדים. בין היתר ממליצים במטה להיות רגישים במיוחד בעת בילוי באתרי בילוי ותיירות, להימנע מלהגיע למקומות המוכרים כריכוזי ישראלים, ובשהות ארוכה לשנות שגרה על-ידי שינוי מסלולי נסיעה, מסעדות, בתי מלון ואתרי בילוי.

 

גנץ: מאמצים לבצע פעולות טרור הרחק מכאן 

באזרבייג'ן חיים כיום כ-30 אלף יהודים הנהנים מחופש דת ובדרך כלל אינם סובלים מאנטישמיות. ב-2010 הוקמה קריית החינוך היהודית בבאקו, ובה לומדים כ-450 תלמידים יהודים. הקרייה משתרעת על פני 15 דונם שניתנו לקהילה היהודית ללא תמורה על-ידי הנשיא אילהם אלייב.

 

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, התייחס לניסיונות של ארגוני טרור לפגוע בישראלים מעבר לים: "דווקא בתקופה זו, בה אויבינו מצפון נמנעים מפעולה מחשש לתגובה חריפה, אנו עדים למאמצים של חיזבאללה ושל גורמים עוינים אחרים לבצע פעולות טרור אכזריות גם הרחק משטחי מדינת ישראל. ודוגמה לכך ראינו בפרסומים האחרונים על ניסיונות הפיגוע בתאילנד. אני מציע לא לבחון את נחישותנו". הוא דיבר בטקס האזכרה הממלכתי לחללי צוללת חיל-הים "דקר". 

 

גורמים ביטחוניים בישראל ביקשו לאחרונה מעמיתיהם באירופה לתגבר קבוצות ישראליות השוהות או מטיילות במדינותיהם, בשל חשש לפעילות טרור נגדם מצד חיזבאללה. מדינות שונות, בהן יוון ובולגריה, נעתרו לבקשות ותגברו את האבטחה סביב ישראלים בארצם.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/01/2012 22:50

 

בהכנת הכתבה השתתפו אילנה קוריאל, פולינה גרייב וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל לוטם. השגריר באזרבייג'ן
צילום: מרב יודילוביץ'
כוחות ביטחון בבאקו. ארכיון
צילום: רויטרס
המתווך. בלגרדש דדשוב
מומלצים