שתף קטע נבחר

אטיאס יציג: דיור בר השגה ללא התחשבות בשכר

שר השיכון יציג מחר הקריטריונים שלו לקבלת דיור בר השגה. ל-ynet נודע כי מיצוי כושר השתכרות לא נכלל בהם והשירות הצבאי יקבל משקל רק בחצי מהפרויקטים. שר האוצר צפוי להתנגד להצעה ויסרב לחתום

שר השיכון, אריאל אטיאס, יציג מחר (ד') את הצעתו לקביעת הקריטריונים לקבלת דיור בר השגה. ל-ynet נודע כי על פי הצעתו של אטיאס, בחצי מהפרויקטים לדיור בר השגה יתנו עדיפות למי ששירת בצבא, ובחצי השני לא יתחשבו בקריטריון זה, 45% מהדירות יוקצו לזוגות עם 3 ילדים או יותר ולא תהיה כל התייחסות למיצוי כושר השתכרות.

 

 

הצעתו של אטיאס תובא ביום שני לאישור מועצת מינהל מקרקעי ישראל והיא צפויה לזכות לתמיכה שם. עם זאת, שר האוצר צפוי להתנגד לקריטריונים ויסרב לחתום עליה, לאחר שהבטיח לשרי ישראל ביתנו כי לא יאשר תכניות לדיור בר השגה אם לא יכללו התייחסות למיצוי כושר ההשתכרות.

 

על פי הצעת אטיאס, 50% מהפרויקטים לדיור בר השגה יוקצו תוך התייחסות למרכיב השירות הצבאי ו-50% לא יכללו התייחסות למרכיב זה. בפרויקטים שיכללו התייחסות לשירות הצבאי יזכה זוג שמבקש לקבל דירה ב-5 נקודות זכות בגין כל שנת שירות בסדיר (בסה"כ 15 נקודות אפשריות). בנוסף, יינתנו 5 נקודות זכות בגין שירות מילואים פעיל של אחד מבני הזוג. 80 הנקודות הנותרות יינתנו בגין שנות נישואים - 8 נקודות עבור כל שנת נישואים.

 

במחצית השנייה של הפרויקטים יינתנו כל נקודות הזכות עבור שנות נישואים. בנוסף, הדירות יחולקו לפי מספר הילדים בכל משפחה, כאשר 45% מהדירות יוקצו לזוגות עם 3 ילדים או יותר, 35% יחולקו לזוגות עם ילד או שניים ו-20% יחולקו לזוגות ללא ילדים או לרווקים מעל גיל 35.

 

החלוקה בין פרויקטים שבהם יתחשבו בשירות צבאי לבין פרויקטים שבהם לא יתחשבו בשירות צבאי תתבצע על פי שיקולים של משרד השיכון ותוך התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה.

 

בכוונת משרד השיכון לחתור למצב שבו הפרויקטים שבהם מתחשבים בשירות צבאי יהיו הפרויקטים שממוקמים באזורי ביקוש לאוכלוסיה יהודית חילונית ודתית לאומית. במקביל, מעוניינים בממשלה למנוע מצב שבו הקריטריונים של שירות צבאי יופעלו באזורי ביקוש של אוכלוסיה חרדית או ערבית, שם הם יהוו חסם מפלה בפני אזרחים שאינם משרתים בצבא.

 

ההחלטה לכלול קריטריונים של שירות צבאי רק ב-50% מהפרויקטים ועד 20 נקודות באה בעקבות חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי מעבר לרמה זו מדובר בהפליה של בני מיעוטים וחרדים.

 

היעדר קריטריון כושר השתכרות הגיע בעקבות התעקשות של השר אטיאס שטוען כי הכללת קריטריון זה מעקרת את רעיון הדיור בר ההשגה מתוכנו החברתי, שכן הנזקקים הם במהותם אנשים שאינם מנצלים את כושר ההשתכרות שלהם.

 

בהחלטתו של אטיאס להתעלם מקריטריון זה יוצא אטיאס כנגד דעת שרי ישראל ביתנו ושר האוצר, ומפנה עורף גם למסקנות ועדת טרכטנברג, שהעמידה בפני הממשלה 2 חלופות: הראשונה - לקבוע מיצוי כושר השתכרות כתנאי סף לקבלת דיור בר השגה. שנייה - לתת למיצוי כושר השתכרות משקל של 30% בקביעת הזכאות, כאשר יתר המשקל יינתן לשנות נישואין ולמספר הנפשות במשפחה.

 

לא בכדי העמידה הוועדה שתי חלופות בעניין זה כאשר בכל נושא אחר דיברה בקול נחרץ. סוגיית הקריטריונים לדיור בר השגה היה תפוח האדמה הלוהט ביותר בדיוני ועדת טרכטנברג, ולא בכדי הוא יגיע לאישור הממשלה אחרון. סיעות ישראל ביתנו וש"ס נמצאות בעימות חזיתי סביב סוגיה זו וכל אחת משתי הסיעות הללו יכולה לפרק את הממשלה. בשבועות הקרובים יתברר האם הסיעות מוכנות גם לממש את האיום הזה.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה ונדל"ן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר השיכון אריאל אטיאס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים