שתף קטע נבחר

סוף לתעלומה: מדוע רוקדות חיפושיות הזבל?

חוקרים משבדיה ודרום אפריקה טוענים כי הצליחו לפצח את הסיבה לכך שחיפושיות הזבל מבצעות ריקוד מוזר במהלך דחיפת המזון האהוב עליהן - כדור צואה גדול. לטענת החוקרים, הריקוד מסייע לחיפושיות במלאכת הניווט אחרי שנתקלו במכשול או איבדו את השליטה על הכדור

מסתבר כי יש חרקים שזקוקים לריקוד קטן כדי לאתחל מחדש את מערכת הניווט שלהם בטבע. חוקרים מאוניברסיטת "Lund University" בשבדיה ואוניברסיטת "Witwatersrand" בדרום אפריקה, עקבו אחרי עשרות חיפושיות זבל גדולות בדרום אפריקה, כשהן מגלגלות את המזון המועדף עליהן - כדורי צואה שהותירו בטבע אוכלי עשב ויונקים גדולים.
 
עוד בערוץ בעלי חיים ב-ynet:

לאחר שהחיפושיות חטפו לעצמן פיסה מהשלל הריחני, הן גלגלו אותה לכדי כדור ומיהרו להתרחק עימו למקום בטוח. בעזרת רגליהן האחוריות הן דחפו אותו קדימה, כשראשן פנה בכל אותו הזמן אל הקרקע.

 

החוקרים ניסו להבין מדוע חיפושית הזבל עוצרת במהלך דחיפת הכדור למרחק גדול, מטפסת עליו ואז מבצעת מעין ריקוד קטן - במהלכו היא מסתובבת במקומה מספר פעמים ואז ממשיכה לדחוף אותו בקו ישר.

 

 

 

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי "PLoS ONE" נטען כי הריקוד הוא למעשה הדרך של החיפושית להתמצא בשטח ומשמש כאמצעי חשוב לניווט להמשך הדרך. החיפושית מטפסת על הכדור ומשקיפה על הנעשה סביבה.

 

לדברי החוקרים, עד כה לא היתה ידועה הסיבה לטיפוס על כדור הצואה והסיבוב המכני המוזר אותו ביצעה החיפושית. אמילי ביירד, חוקרת משבדיה, חקרה את הסיבות שהובילו את החיפושית לרקוד בכל פעם שנתקלה במכשול.  

 

 

 

החוקרים טוענים כי רוב הסיכויים שהחיפושית תבצע את הריקוד לפני שתתחיל במסע הארוך מערימת הצואה הגדולה וכשתפגוש במכשול כלשהו בשטח, או באם איבדה את השליטה בכדור הצואה הגדול במהלך גלגולו קדימה.
 
צוות החוקרים הציע כי ההתנהגות הריקוד היא קריטית, כדי שהחיפושית תצליח להמשיך לדחוף את הכדור בקו ישר, ותודות לאמצעי הניווט הייחודי של החיפושית, הוא מאפשר לה להתמודד מול חיפושיות אחרות המתחרות איתה על המזון.

 

סדרת מכשולים שכללה נסיונות לבלבל את החיפושיות במהלך דחיפת כדורי הצואה, גרמה לחוקרים לשער כי החיפושיות מבצעות את הריקוד כדי לסייע לעצמן לזהות היכן הן ממוקמות בשטח ולסייע להן לנווט בדרך.
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריקוד החיפושית. מנווטת את עצמה בשטח
צילום: LundVisionGrou
עולה על כדור הצואה, רוקדת בסיבוב וחוזרת למלאכת הדחיפה
צילום: LundVisionGrou
מומלצים