שתף קטע נבחר

דו"ח: משרד האוצר קיצץ בסיוע לקרן ניצולי השואה

לפי דו"ח הקרן לרווחת ניצולי השואה, בשל קיצוץ של 37 מיליון שקלים בתקציב ירד ב-10,000 מספר הניצולים המקבלים ממנה תמיכה: "הדור הצעיר לא יסלח לנו". עוד עולה כי מספרם של הניצולים עומד על 210 אלף, וכל שעה מת אחד מהם. משרד האוצר: תקציב סל השירותים לניצולים גדל פי 7

משרד האוצר מקצץ - וניצולי השואה משלמים את המחיר: הקרן לרווחת ניצולי השואה פרסמה היום (ד') דו"ח שלפיו בשנת 2011 חלה ירידה של 16 אחוז בכמות הניצולים אשר מטופלים על-ידי הקרן, בשל ירידה של 37 מיליון שקלים בתקציב שהעביר לרשותה משרד האוצר. אם ב-2010 קיבלו 60 אלף ניצולים סיוע, אשתקד ירד המספר ל-50 אלף.

 

עוד בערוץ החדשות:

שכני הזוג: לא יכול להיות שהתעללו בתינוקות

הסטודנטים שילמו על המחאה יותר ממיליון שקל

 

"אסור להניח לאלפי הניצולים שעדיין בחיים לחיות בחוסר כבוד",  אמר יו"ר הקרן לרווחה לנפגעי השואה, אלעזר שטרן. לדבריו, צורכי הניצולים שעדיין בחיים רק עולים והם נזקקים ליותר שעות סיעוד, ליותר מענקים כספיים וליותר טיפולי שיניים. "הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו", אמר.

 

לפי הדו"ח, בישראל חיים כיום 210 אלף ניצולי שואה, בהשוואה ליותר מ-233 אלף ניצולים שחיו בישראל בשנת 2009. בכל יום מתים כ-35 ניצולים - כלומר בכל שעה מת יותר מניצול אחד. מדובר בממוצע של כ-12,800 ניצולים המתים בכל שנה. עוד עולה מהדו"ח כי כ-91% מניצולי השואה מתגוררים בביתם בקהילה וכ-9% בלבד חיים במוסדות.

 

הפגנת ניצולי שואה (צילום ארכיון: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
הפגנת ניצולי שואה (צילום ארכיון: דודו אזולאי)(צילום: דודו אזולאי)
 

מכיוון שאוכלוסיית הניצולים מזדקנת, בקרן מאמינים כי בשנים הקרובות תחול עלייה נוספת בהיקף הצרכים של הניצולים. בשנת 2015, כשני שלישים מהניצולים יהיו בני 80 ומעלה. מדיווחי הניצולים שהשתתפו במחקר עולה כי 57 אחוז מהם סובלים מבעיות לחץ דם, 39 אחוז ממחלות לב, 40 אחוז מכאבי גב וצוואר כרוניים ו-26 אחוז מדלקת מפרקים.

 

החוקרים בחנו גם את מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים המקבלים סיוע, וגילו כי כ-40 אחוז מהם חשים בדידות בתדירות גבוהה. אחוז דומה של ניצולים מתקשים לצאת מהבית לסידורים וקניות. רוב הניצולים דיווחו כי לעתים נדירות הם יוצאים לפעילויות תרבות או בילויים. 

 

חמישית מהניצולים סובלים מקור 

הסקר גם עמד על תנאי הדיור של הניצולים ומצבם התזונתי. כ-20% מהניצולים המקבלים סיוע מהקרן סובלים מקור בימי החורף וממחסור בציוד לחימום הדירה. כרבע מהם מרגישים שיש להם מספיק מזון, אבל לא תמיד מהסוג שהיו רוצים. כ-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון. עם זאת, הסקר מצא כי הקשישים המקבלים סיוע מהקרן מרגישים כי התמיכה נחוצה להם מאוד.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המקור התקציבי למתן התמיכות לניצולי השואה הוא מסל השירותים לניצולי שואה. במהלך חמש השנים האחרונות גדל תקציב הסל פי 7 מ-30 מיליון שקלים לכדי למעלה מ-200 מיליון שקלים. החלוקה התקציבית של סל זה נעשית על-ידי ועדה בינמשרדית בראשות מנכ"ל משרד הרווחה".

 

"בשנה האחרונה", נמסר, "כדי לצמצם את הביורוקרטיה ולקצר הליכים

לניצולי השואה, הוחלט על מימון תרופות באופן ישיר, כך שניצולי השואה יקבלו הנחה משמעותית בעת רכישת התרופות בקופות החולים, ולא ייאלצו להמתין לקבלת החזרים מהקרן לרווחת ניצולי השואה כנגד הצגת קבלות, כנהוג כיום. על כן, חלקה של הקרן מהתקציב, שיועד לסיוע לרכישת תרופות, יועבר ישירות לקופות החולים במקום באמצעות הקרן".

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים, משה כחלון, אמר כי משרדו "פועל במטרה לאפשר לגיבורים ששרדו בתופת הנאצית להזדקן בכבוד במדינת ישראל. זוהי לא סיסמה, זוהי משימה וחובה של כולנו לעשות זאת ברגישות הנדרשת, במטרה למיצוי זכויותיהם של הניצולים וכמובן לדאוג לרווחתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
40 אחוז מהניצולים חשים בדידות בתדירות גבוהה
צילום: Index Open
אלעזר שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים