שתף קטע נבחר

חוק טל יוארך, שמיניסטים ישבתו במחאה

אחרי שהחתימו 4,000 תלמידים, החליטו השמיניסטים שלא להיכנס לכיתות ביום ראשון לשעה וחצי. "זו לא קריאה לאנרכיה, זו הצהרת כוונות", אמר אחד היוזמים. למרות המחאה, שר הביטחון יציע לממשלה להאריך החוק, "בשנה ולא בחמש שנים"

מאות שמיניסטים מתכוונים לא להיכנס לכיתות ביום ראשון במחאה על חוק טל, אבל למרות המחאה המתגברת הממשלה צפויה להאריך באותו יום את החוק בשנה לפחות. שר הביטחון אהוד ברק הודיע הערב (יום ד') למזכיר הממשלה כי בכוונתו להעלות ביום ראשון הצעת החלטה בממשלה, לפיה החוק יוארך בשנה אחת ולא בחמש שנים, על מנת לאפשר "גיבוש חוק חדש ורלוונטי, תוך קיום שיח פתוח עם כל הגופים הקשורים בנושא".

 

בזמן שהממשלה תאריך ככל הנראה את החוק, מאות תלמידים מתכוונים שלא להיכנס לכיתות בין 9:00 ל-10:30 בבוקר, והם מצפים שבתי הספר יבואו לקראתם. 

 

השביתה מגיעה לאחר שיותר מ-4,000 תלמידים כבר חתמו על מכתב השמיניסטים. "המחאה הזו ספונטנית ולא אלימה. בית הספר שלי לא משתף פעולה וזה מאכזב, כי ציפיתי שהם יעמדו מאחורי הדיבורים שלהם על חינוך לציונות", אומר יותם ברגר מתיכון ליד"ה בירושלים, אחד מיוזמי השביתה ומכתב השמיניסטים. "גם בחינות הבגרויות שייערכו למחרת לא יעצרו אותנו, כי הרי אין הרבה תלמידים שניגשים אליהן".

 

עוד בחדשות ynet:

 

במסגרת ההשבתה מתכוונים התלמידים להישאר במסדרונות ולהעביר בהם את השיעורים. "זו הצהרת כוונות, לא קריאה לאנרכיה", אומר ברגר. "אני אומר מכאן לראש הממשלה, בנימין נתניהו: 'חוק טל הוא מנוגד לכל מה שהבטחת לבוחריך, ואם לא תבטל אותו תמצא את עצמך בוגד במצביעים שלך'".

 

מייקל, תלמיד כיתה י"ב בבית הספר מקיף עירוני ד' באשקלון שעתיד להתגייס לחיל החימוש, הוסיף: "בית הספר תומך מאוד במחאה, והחליט יחד איתנו לכנס את כל שכבת י"ב בחצר בית הספר. מורים לאזרחות ידברו איתנו על הנושא. אנחנו גרים במדינה ציונית, ולכן כולם צריכים להתגייס. חוק טל הופך את המדינה לחרדית וללא שוויונית".

 

גם בזכרון יעקב צפויה השבתה, ואחת התלמידות אמרה: "נתניהו ושרי הממשלה איבדו את הבושה. חבל שבגלל כל מיני שיקולים פוליטיים קטנוניים, שהם אולי חשובים לטווח הקצר ולקראת הבחירות, הם יגרמו לבעייתיות, לסבל ולאי שוויון במדינה בטווח הארוך".

 

אבל כאמור, החוק כנראה יוארך בממשלה. שר הביטחון, שיעלה בממשלה את הצעת ההחלטה להאריכו בשנה, אמר כי החוק סיים את תפקידו ואינו נותן מענה לסוגיה המרכזית לשמה הוקם - איזון בנשיאה בנטל. ברק אמר כי "העקרונות המובילים בחוק החדש יהיו מתן עדיפות לצה"ל, הן בבחירת האנשים המתאימים וגיוסם לשירות הצבאי, והן בתגמול משמעותי לחיילים שיאפשר להם השכלה גבוהה ורכישת מקצוע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידים יישארו במסדרונות
צילום: מאור בוכניק
מומלצים