שתף קטע נבחר

נתניהו נגד לבני ומופז: יותר צניעות, פחות צביעות

רה"מ התייצב בכנסת לדיון "40 חתימות", והדף את טענות האופוזיציה. הוא הבטיח לפעול מול סין כדי להחריף את הלחץ על איראן וטען כי הכלכלה הישראלית התחזקה. לבני בתגובה: אתה מפחד משותפיך, תלמד להגיד לא. אייכלר תקף אותה: "אויבת"

הכנסת התכנסה היום (ד') לדיון סוער בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שהאופוזיציה גייסה את את חתימותיהם של 40 חברי הכנסת - המינימום הנדרש כדי לחייב את ראש הממשלה להתייצב. הטונים הגבוהים שבהם התקיים הדיון הגיעו לשיא במהלך נאומה של יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, כאשר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) כינה אותה "אויבת" - והוצא מהמליאה.

 

אחרי דיון ארוך שבמהלכו השמיעו חברי סיעות האופוזיציה את טענותיהם נגד הממשלה, עלה נתניהו לבימת הכנסת כדי להגיב. הוא התייחס לסנקציות החריפות שהטיל האיחוד האירופי על איראן, וסיפר כי דיבר אתמול עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ועם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. הוא סיפר כי הוא הפציר במנהיגי סין והודו להפחית את התלות בנפט האיראני, והביע תקווה שגם דרום קוריאה תעשה כך. "אנחנו פועלים בחזית רחבה כדי להעצים את הלחץ הבינלאומי על איראן, וזה בוודאי נושא ראשון במעלה".

 

נתניהו במליאה, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו במליאה, היום(צילום: גיל יוחנן)
    

ראש הממשלה סיפר כי אתמול השתתף באירוע של שגרירות סין בישראל, וקיבל הזמנה לבקר במדינה. לדבריו, במהלך הביקור הוא ילחץ על בייג'ינג - שמתנגדת להחרפת הסנקציות - להגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית.

 

נתניהו ציין כי השיחות עם הפלסטינים נמשכות וקרא להם להמשיך במגעים, למרות הקשיים. "אני מעריך את המאמצים של עבדאללה מלך ירדן. אני מאוד מקווה שהפלסטינים יבינו שהאינטרס שלהם הוא להמשיך במסלול השיחות, כי בסופו של דבר רק בשיחות ומשא ומתן ניתן להביא לפתרון הסכסוך". ראש הממשלה גם התייחס לדברים שאמרו ח"כים במהלך הדיון, והבטיח לטפל במצוקת הקהילה האתיופיות ולפעול נגד הפשע המאורגן במגזר הערבי. 

 

ראש הממשלה אמר בנאומו כי הוא שומר על התקציב, משנה את סדרי העדיפויות בחינוך ובביטחון, ועדיין חוטף ביקורת. הוא הזכיר כי לאחרונה החליטה חברת S&P להעלות את דירוג האשראי של ישראל, במקביל להורדה בדירוג של עשר מדינות אחרות.

 

הוא תקף את שאול מופז וציפי לבני, שרוצים להתמודד מולו בבחירות הבאות. הוא הזכיר כי יו"ר האופוזיציה תמכה בהארכת "חוק טל" ואמר כי שר התחבורה הנוכחי, ישראל כץ, רכש פי שלושה קרונות מקודמו מופז, שזעם על ההחלטה שלא לאפשר לחיילים לנסוע ברכבת בימי ראשון בבוקר. "אני חושב שהדבר הנכון לכם לעשות זה פשוט לנהוג לפי כלל פשוט - יותר צניעות, פחות צביעות", אמר. 

 

תקף את נתניהו. ח"כ רוני בר-און (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תקף את נתניהו. ח"כ רוני בר-און(צילום: גיל יוחנן)
  

אחרי נתניהו עלתה לבני, שהאשימה אותו בכך שהוא מפחד מהשותפים הקואליציוניים שלו, ומוכן לתת להם הכל "כדי לשבת על כיסא". היא טענה כי היא אמרה "לא" לחרדים והציעה לו לעשות אותו דבר. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) כינה אותה "אויבת" לאחר שהביעה התנגדות ל"חוק טל" - והוצא מהמליאה על-ידי היו"ר ראובן ריבלין.

 

יו"ר קדימה תקפה את נתניהו גם על רקע הקיפאון המדיני. "הלוואי ואתבדה ויתחיל דבר מה", אמרה, "אך לפי הכותרות יש שתי אפשרויות - או שלראש הממשלה אין מושג איך לנהל משא ומתן, או שהוא לא רוצה, ושתי האפשרויות גרועות למדינת ישראל".

 

"ברוך שובך, נתניהו הישן"  

ראשון הדוברים בדיון הארוך היה ח"כ רוני בר-און מקדימה, שמתח ביקורת על ראש הממשלה לאחר הכרזתו של שר השיכון אריאל אטיאס כי לא תהיה העדפה למשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים בתוכניתו לדיור בר השגה. החלטת אטיאס מנוגדת לעמדת ישראל ביתנו, משרד האוצר והמלצות ועדת טרכטנברג שהוקמה עקב זעקת מעמד הביניים.

 

שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שטרית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שטרית(צילום: גיל יוחנן)
   

"כשהזכרת שאתה מחויב לטפל בצרכים החברתיים השונים, מה עשית מיד אחר כך?", שאל בר-און את נתניהו וענה, "המשכת במדיניות הכנועה שלך ומכרת את טרכטנברג וגם את שר האוצר שלך, למרות ההבטחות האישיות והישירות שלך. דיברת על האיזון הקדוש בין הצרכים ויומיים אחרי זה הלכת לממשלה וקיצצת קיצוץ רוחבי. ועל זה אנחנו רק יכולים להגיד ברוך שובך של נתניהו הישן, נתניהו המקצץ". 

 

"החרדים צוחקים, הצעירים בוכים" 

גם עמיתו לסיעה של בר-און, ח"כ יוחנן פלסנר, תקף את נתניהו: "מן המקובלות שאי אפשר לסמוך על המילה שלך, היום למדנו שלא ניתן לסמוך גם על החתימה שלך ובלתי אפשרי לתת אמון בהחלטות הממשלה שלך. בזמן שאתה ושותפיך החרדים צוחקים, ציבור הצעירים, המשרתים, העובדים והנושאים בנטל בוכה".

 

"אני אמרתי לחרדים לא". לבני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אני אמרתי לחרדים לא". לבני(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אלכס מילר ממפלגת ישראל ביתנו, שמתנגדת להחלטה של אטיאס ולהארכת "חוק טל", תקף גם את קדימה: "אתם תפסתם טרמפ חדש - לשמוע מה שאומרים בישראל ביתנו ולהגיד אותו דבר, ולכן ישראל ביתנו מתנגדים ובצדק לחוק טל אז אפשר לתפוס על זה טרמפ". ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד טען כי קדימה הגיעה לסוף דרכה, ונתניהו הוסיף: "זה לא דורש מאמץ מיוחד - זה מתפרק לבד".

 

"ארץ נהדרת בכנסת"

ח"כ בנימין בן-אליעזר (העבודה) הפציר בראש הממשלה לקדם את התהליך

המדיני, לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים - וגם לשקם את היחסים עם טורקיה. "אילו אני הייתי במקומך היום, הייתי בעצם עוסק אך ורק בדבר אחד ויחידי - להגיע להסדרי שלום כמה שיותר מהירים", אמר, "שים לב מה קורה, ראה איך הגורל זימן לך דבר אדיר. בתוך הבית שלך אין לך מתחרים, יש לך את כל הכוח לעשות כל מה שאתה רוצה".

 

חבר הכנסת דני דנון (ליכוד) קרא ליוצרי "ארץ נהדרת" להגיע לכנסת ולצפות בדיון שיזמה מפלגת קדימה. "יהיו להם חומרים עד סוף העונה". לדבריו, "ארץ נהדרת זה פה בכנסת. לא צריך לנסוע רחוק. לשמוע מה אומרת יו"ר האופוזיציה על מי שרץ מולה, זה חומרים מעולים". הוא גם הזכיר שהעיתונאי מוטי קירשנבאום יעשה תוכנית על קדימה, שתהפוך לזן נכחד.


פורסם לראשונה 25/01/2012 16:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ישכנע את הסינים?
צילום: גיל יוחנן
יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
"אי אפשר לסמוך על נתניהו". ח"כ פלסנר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים