שתף קטע נבחר

מתווה אטיאס: מה משתלם יותר, צבא או נישואים?

שר השיכון הציג את הקריטריונים לדיור בר השגה ועורר סערה. מי נמצא במקום טוב יותר במרוץ לדירה: רווק בן 32, הומוסקסואל שנשוי לגבר שהכיר במילואים או אברך בן 24 עם שלושה ילדים. שאלות-תשובות

שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס) הציג היום (ד') את תכניתו לדיור בר השגה, שתובא לאישור מועצת מינהל מקרקעי ישראל ביום שני הבא. בדקנו מהם עיקרי המתווה שמציע אטיאס ואיך הם תקפים עבור מגזרים שונים באוכלוסייה.

 

מהם מכרזי מחיר למשתכן? מהי המשמעות של ההנחה מבחינת מחיר הדירות?

 

פרויקטים של דיור למשתכן הם פרויקטים שבהם המדינה מציעה לקבלנים לרכוש קרקע במחיר מוזל, והזוכה במכרז הוא מי שמציע לדיירים את המחיר הנמוך ביותר לרכישת דירה. על פי הצעתו של אטיאס, המדינה תשווק קרקעות בחצי מהמחיר הריאלי שקבע השמאי הממשלתי. במשרד השיכון טוענים, כי משמעות ההנחה של 50% במחיר הקרקע היא הנחה של מאות אלפי שקלים במחירי הדירות.

 

היכן ישווקו הדירות של מחיר למשתכן?

 

הדירות ישווקו בערים כמו יבנה, ראש העין, מודיעין, ירושלים, יקנעם, חיפה, באר יעקב, בית"ר עלית, ואפרת.

 

מתוך מצגת משרד השיכון ()
מתוך מצגת משרד השיכון

 

כיצד נקבעים הזוכים במכרז לרכישת הדירות?

 

החוזים שנחתמו עם היזמים שהציעו את המחיר הנמוך יותר מפורסמים לציבור, ורוכשי הדירות יכולים להירשם ללא כסף בטווח זמן של שלושה שבועות.

 

מי שניגש למכרז מחולק לקטגוריות:

 

  • משפחות ללא ילדים ורווקים מעל גיל 35 – קטגוריה זו זכאית ל-20% מהדירות.

 

  • משפחות עם ילד אחד או שניים – קטגוריה זו זכאית ל-35% מהדירות.

 

  • משפחות עם 3 ילדים ומעלה – קטגוריה זו זכאית ל-45% מהדירות.

 

כל אזרח מתמודד במכרז בקטגוריה המתאימה לו, וזוכה לניקוד המתבסס על שני קריטריונים: שירות צבאי (שמעניק אפשרות צבירה של מקסימום 20 נקודות) וכן ותק בנישואים או בעלייה לארץ (שמעניק אפשרות צבירה של מקסימום 80 נקודות).

 

מתוך המצגת של משרד השיכון ()
מתוך המצגת של משרד השיכון

 

אם מספר הניגשים למכרז גבוה ממספר יחידות הדיור - הזוכים הם בעלי הניקוד הגבוה ביותר. הניקוד המקסימלי הוא 100 נקודות.

 

אישתי ואני עובדים ויש לנו שלושה ילדים מקסימים. נמאס לנו לגור בשכירות - האם משתלם לנו להביא ילד נוסף לעולם כדי לזכות בעוד נקודות?

 

לא. אתם תשויכו לקטגוריה של משפחות עם 3 ילדים ומעלה, הזכאית להתמודד על 45% מיחידות הדיור. שלושה ילדים שווים לעשרה ילדים, כך שילד נוסף לא ישנה את הקטגוריה לה אתם שייכים. במשרד השיכון טוענים, כי בכך הם הפכו את העדיפות שהיתה בעבר למשפחות ברוכות ילדים.

 

בגלל בעיות רפואיות אשתי ואני לא מצליחים להביא ילדים לעולם. זה פוגע לנו בסיכוי לקבל זכאות?

 

לא בהכרח. אמנם, אתם תשויכו לקטגוריה הזכאית להתמודד רק על 20% מהדירות. אבל במסגרת אותה קטגוריה תקבלו 8 נקודות עבור כל שנת נישואים ותתחרו בזוגות אחרים שאין להם ילדים או ברווקים מעל גיל 35. בנוסף לכך תקבצו ניקוד עבור שנות השירות הצבאי: 5 נקודות עבור כל שנה בשירות הסדיר, ועוד 5 שנים עבור שירות מילואים פעיל. אך יש לזכור, כי אם שוחררתם ממילואים, גם לאחר 20 שנות שירות, 5 הנקודות הנוספות עבור שירות המילואים יירדו לטמיון.

 

מתוך המצגת של משרד השיכון ()
מתוך המצגת של משרד השיכון

 

אני רווק בן 32 שעשה שירות צבאי מלא. בקיץ האחרון כשלא הייתי במילואים או מלצרתי ישנתי באוהל ברוטשילד. מה הסיכוי שלי לזכות במחיר למשתכן?

 

בתור רווק עליך לחכות לגיל 35, אז תוכל להתמודד בקטגוריה הזכאית ל-20% מיחידות הדיור. לאחר גיל 35 תזכה ל-8 שנות ניקוד עבור כל שנת רווקות. כמו כן תקבל 15 נקודות עבור שירותך הסדיר, ועוד 5 נקודות עבור שירות המילואים.

 

אני אברך בן 24 עם שלושה ילדים שנשוי שש שנים. לא שירתתי בצה"ל ועדיין לא מצאתי עבודה. המדינה תעזור לי?

 

תוכל להתמודד בקטגוריה הזכאית ל-45% מיחידות הדיור, והניקוד שלך לאחר 6 שנות נישואים הוא 48 נקודות. על פי המתווה של שר השיכון, העובדה שאתה לא עובד לא תשפיע על זכאותך.

 

 

מתוך המצגת של משרד השיכון ()
מתוך המצגת של משרד השיכון

 

אני הומוסקסואל. נישאתי לגבר, כמובן לא דרך הרבנות. האם אני צריך להיות אופטימי?

 

נישואים של ידועים בציבור - בין אם מדובר בזוגות חד מיניים או לא, מעניקים ניקוד לצורך השתתפות במכרזים.

 

שירתתי שירות קרבי מלא, אך מזה עשר שנים לא קוראים לי למילואים. האם שנות המילואים ירדו לטמיון?

 

עבור שירותך בסדיר אתה זכאי ל-5 נקודות עבור כל שנה. במידה ואתה עדיין רשום כחייל מילואים פעיל, אתה זכאי ל-5 נקודות נוספות, שאינן תלויות במספר ימי המילואים שאתה מבצע בפועל. במידה ושוחררת רשמית מהמילואים, תאבד את 5 הנקודות.

 

מתוך המצגת של משרד השיכון ()
מתוך המצגת של משרד השיכון

 

אני אם לשתי בנות, ולפני שנתיים התגרשתי לאחר 6 שנות נישואים. מהם סיכויי לזכות במכרז?

 

תוכלי להתמודד בקטגוריה של משפחות בעלות שני ילדים, הזכאיות ל-35% מיחידות הדיור. 48 הנקודות להן היית זכאית לאחר 6 שנות נישואים נמחקו, אולם מרגע גרושייך התחלת שוב לצבור 8 נקודות עבור כל שנת גירושין. כרגע ברשותך 16 נקודות בגין ותק גירושין.

 

עליתי לישראל לפני תשע שנים. העברית קשה אך שוק הדיור יותר. האם עלי למהר ולממש את הזכאות שלי?

 

במשך 10 השנים הראשונות שלאחר עלייתך לארץ, תזכה ל-8 נקודות עבור כל שנה. כלומר כיום, לאחר תשע שנים, אתה זכאי ל-72 נקודות. בשנה ה-11 לא תיחשב עוד כעולה חדש, ותאבד את 80 הנקודות הללו. מנגד, אם אתה נשוי תזכה לניקוד על פי ותק נישואיך.

 

האם יש מכרזים ספציפיים לאוכלוסייה החרדית ומכרזים ספציפיים לאוכלוסייה החילונית?

  

במשרד השיכון טוענים כי המשרד אינו מוסמך לקבוע את צביון המכרזים, וכוחות השוק וסוג הבנייה הם שקובעים מי האוכלוסייה שתרכוש בסופו של דבר את הדירה. על פי המשרד, בשלוש השנים האחרונות שווקו למעלה ממאה אלף יחידות דיור, 90% מהן למגזר הכללי. גם במכרזי "מחיר למשתכן" להערכת מנהל מקרקעי ישראל, 90% מהמכרזים של "מחיר למשתכן" יצאו בישובים בהם מתגורר המגזר הכללי.

 

במסיבת העיתונאים היום אמר אטיאס: "המבחן המהותי הוא איפה אנחנו משווקים את היחידות. אם אנחנו משווקים בערים מובהקות חילוניות, בבנייה לגובה, חרדים לא באים לשם - כוחות השוק חזקים מכל קריטריון. נרגיע את החשדות. אנחנו משווקים בכל רחבי הארץ".

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה ונדל"ן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בקיץ
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים