שתף קטע נבחר

שניט והמתגרשים: סוף לטרור על גב הילדים

בהחלטה נאורה, המקדשת את טובת הילד, שם השר יעקב נאמן סוף לטרור הכוחני, המתחזה לפמיניסטי, והוביל את ישראל למקום שבו נמצאות מדינות המערב

גבירותיי ורבותיי, מהפך! טרור "חזקת הגיל הרך" הסתיים. ככה, ביום חורפי קר, בהודעה לקונית של השר נאמן. 

 

מכל עבר מראיינים את הצעקנית התורנית, שטוענת כי מדובר בהחלטה חשוכה, או שסוף העולם הגיע. העיתונות מצטטת גורמים שונים מארגוני הנשים, שהביעו מורת רוח מקבלת המלצות ועדת שניט על ידי שר המשפטים. טענתם היא שהחלטה זו תהפוך את הילדים לכלי ניגוח נוסף בין ההורים. עוד טענה רווחת היא, שכעת תוסר ההגנה האחרונה על הנשים בהליכי הגירושין. ואני טוענת, פקחו עיניכם אנשים, המלך הוא עירום!

 

עו פרשנות וניתוח על ועדת שניט בערוץ הדעות  של ynet:

ועדת שניט ואתם: המדריך למתגרשים / ורד כהן ורענן בר-און

"הוא ייקח לָך את הילדים". זהו, שלא / טל שחף

 

האמת נמצאת בדרך כלל באמצע. הפעם לא תמצאו אותה בצד האלים והכוחני, בצד של הנשים, שהשתמשו בילדים ככלי ניגוח בגירושין. רבות מהמתגרשות מגישות תלונות שווא ומוציאות לגברים נורמטיביים, מהוגנים ובעלי משרות בכירות, צווי הרחקה מילדיהם. הן לא מאפשרות לגברים לראות את ילדיהם ומרחיקות אותם מהמרכז לצפון או לדרום הרחוק, כדי להגיע להסדרים כלכליים נוחים להן. הן רואות את הבעל, שפעם היה אהוב לבן הנצחי, ישן אצל הוריו, או במקרים גרועים יותר על הספסל בגן הציבורי, ולבן לא נחמץ. זה מה שנתנה "חזקת הגיל הרך" לנשים: כוח לא מוסרי. וכוח, כידוע לכולם, משחית.

  

אז מה היה לנו? ארגונים מסוימים טוענים שלקחו להם את כלי הניגוח וכעת יוכלו הגברים להשתמש באותו כלי. אז זהו, שלא. כשלא נותנים כוח לאף אחד, אז ניתן סוף סוף להגיע להסכמים. ועדת שניט ממליצה להתחיל מ"הסכם הורות". המלצות הוועדה לא נותנות כוח לאף אחד מההורים, אלא שולחות אותם למסלול הישיר להסכמות. במקום ריבוי התדיינויות על גב הילדים, כפי שטוענים אותם גורמים אינטרסנטים, יפחתו ההתדיינויות וההורים יהיו חייבים להציג הסכם הורות לבית המשפט.

  

בכל השיח הציבורי הצעקני הזה, דיברו רבות על בתי הדין הרבניים ועל כך שהם פועלים נגד נשים. עוד דובר על הנזק הכלכלי שעניין ביטול חזקת הגיל הרך יגרום לנשים, שלא לדבר על כוח הניגוח שיהיה לפתע בידי הגבר החזק בלאו הכי. אף אחד מאותם מפטפטים עצמם לדעת, שמופיעים מעל לכל במה, לא טרח להעלות ולו טענה אחת המתייחסת לעומק, לטובתו האמיתית של הילד.

 

טובת הילדים במרכז 

מעתה ראוי שיידע כל אדם את מה שקובעים המומחים הנכבדים של ועדת שניט, מבכירי הפסיכולוגים בעולם, פרופ' אבי שגיא שוורץ וד"ר תרצה יואלס: טובת הילד על-פי מחקרים של עשרות שנים בפסיכולוגיה של התפתחות הילד היא לגדול ולהיות מטופל על-ידי שני הוריו.

  

במאמרם קובעים שני המומחים כי "כשעוסקים בהסדרי הורות בעתות משבר גירושין, הספרות הפסיכולוגית המקצועית המעודכנת ביותר לוקחת בחשבון גורמים התפתחותיים ומערכתיים של הילד והיא מציעה מודלים שונים של פתרונות, כשמאחורי כולם עומדת הנחת עבודה המציבה אחריות הורית משותפת על ידי שני ההורים כמטרת-על. לתפישתנו, זו צריכה להיות גם מטרת-העל במסגרת חקיקה נאורה במדינת ישראל".  הם מוסיפים וכותבים כי "הילד זקוק לקשר מתמיד עם שני הוריו, ופגיעה בקשר זה עשויה להפכו לילד בסיכון. ככל שהקשר עם אחד מן ההורים משתבש מוקדם יותר בחייו של הילד, כך דרגת הסיכון גבוהה יותר".  

  

בהחלטתו הנאורה, המעידה על אופק רחב, על יושרה ועל החשיבות לטובת הילד האמיתית, קובע השר נאמן את פניה של החברה הישראלית לשנים הבאות. השר נאמן אמר לא לטרור הכוחני שמשליטים כאן גורמים חשוכים ושובניסטים, המתחזים להיות פמיניסטים, וכן לטובת הילדים האמיתית. השר נאמן מוביל כאן שינוי חשוב שיעביר את ישראל של שנת 2012 למחוזות שבהם נמצאות רוב מדינות המערב זה שנים רבות, מדינות שבהן קיימת משמורת משותפת בחקיקה. ניתן להזכיר לעניין זה את ארה"ב, אוסטרליה, שבדיה, אנגליה, הולנד, איטליה, ספרד, בלגיה, ניו זילנד ועוד. רק אנחנו היינו הרחק מאחור. לא עוד. 

 

מעתה נאמר לא לסחטנות הטרוריסטית על גב הילדים. נאמר כן לטובת הילדים ולזכותם לגדול אצל שני הוריהם.

 

עו"ד יעל גיל, עוסקת בדיני משפחה, גירושין, רכוש, מזונות ומשמורת. 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוח לא מוסרי על חשבון הילד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
משתמשות בילדים ככלי ניגוח. יעל גיל
צילום: מירל לוטן
מומלצים