שתף קטע נבחר

הליגה הערבית הקפיאה משימת הפקחים בסוריה

גובר בידודו של משטר אסד: ימים אחרי ששבע מדינות פרשו ממשלחת הפקחים בסוריה הודיעה הליגה הערבית שהיא מקפיאה את משימתה. היא האשימה את משטר אסד ב"הסלמה החמורה" באלימות וטענה: "הוא הפר את התחייבויותיו כלפינו"

הליגה הערבית הודיעה בצהריים (שבת) כי החליטה להקפיא את משימתם של הפקחים הערבים שנשלחו לסוריה לוודא שכוחות הנשיא, בשאר אסד, מפסיקים לטבוח בבני עמו. בהודעה דרמטית שפרסמה מסרה הליגה הערבית כי עבודת הפקחים הוקפאה בעקבות ההסלמה שחלה באלימות בסוריה.

 

סוריה נקרעת - כתבות אחרונות:

 

"הוחלט להפסיק מיד את עבודתה של משלחת הליגה הערבית בסוריה", נמסר בהודעת מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי. ההודעה באה זמן קצר אחרי שבסוכנויות הידיעות כבר ציטטו מקורות בליגה הערבית לפיהם משימת הפקחים תוקפא. מקור אחד בליגה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפקחים יישארו לעת עתה בסוריה, אף שלא יבצעו את משימתם.

 

אזרחים סורים מפגינים נגד משטר אסד בעיר חולה, ליד חומס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזרחים סורים מפגינים נגד משטר אסד בעיר חולה, ליד חומס(צילום: רויטרס)

 

בהודעת הליגה נכתב כי ההחלטה להקפיא את משימת הפקחים התקבלה בשל האלימות ההדדית, כלומר הן של האופוזיציה

והן של משטר אסד, אולם נמסר גם כי היא באה "לאחר שממשלת סוריה פנתה לאופציה הביטחונית (של שימוש בכוח) בניגוד מוחלט להתחייבויותיה, מה שגרם להידרדרות חמורה במצב הביטחוני ולעלייה במספר הקורבנות".

 

הודעת הליגה הערבית בצהריים באה ימים אחדים אחרי שמדינות המפרץ - סעודיה, כווית, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטאר - הודיעו כי הן מחזירות את נציגיהן במשלחת הביתה, כדי לא לשמש עלה תאנה לפשעים של משטר אסד. היום הצטרפה אליהן גם מרוקו. אם הפקחים לא יחדשו את פעילותם והאשם ייתלה באסד, הדבר עשוי להחריף את בידודו בעולם בכלל ובעולם הערבי בפרט, ולהקשות עוד יותר על משטרו.

 

האופוזיציה: קרוב ל-100 הרוגים רק אתמול

הליגה הערבית שלחה את הפקחים לסוריה בסוף החודש שעבר, כדי לוודא שאסד מיישם את ההסכם בינו לבין הליגה הערבית, לפיו הוא יסיג את כוחותיו ממרכזי הערים, יחדל מהרג מתנגדי המשטר וישחרר אסירים פוליטיים. הליגה הערבית השעתה בדצמבר את חברותה של סוריה בארגון.

 

צפו: משטר אסד טוען שתפס נשק ישראלי בידי המורדים

 

מאז הגעת משלחת הפקחים לסוריה נמתחה עליה ביקורת רבה, ורבים בעולם הערבי טענו כי אסד מנצל אותה כדי ליצור מראית עין של קורבן ולגרום לעולם לחשוב שהוא אינו מבצע פשעים כפי שטוענת האופוזיציה. בשבוע שעבר אף קראה קטאר לראשונה לשלוח כוח צבאי לסוריה כדי לשים קץ לזוועות שמבצעים אנשי אסד.

 

השבוע מסר ראש משלחת הפקחים, מוחמד דאבי, לראשונה דיווח מסודר על המתרחש בסוריה, ודווקא אסד יכול היה לשאוב

עידוד מהצהרותיו. בדו"ח, שנתפש ככזה המקל עם המשטר הסורי, אמר דאבי כי מאז הגעת הפקחים לסוריה פחתה האלימות של כוחות אסד, טען כי גם האופוזיציה "אילצה את כוחות אסד להשיב באש" ואף האשים את האופוזיציה ב"דימיונות".

 

מפגינים נגד אסד באידליב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים נגד אסד באידליב(צילום: רויטרס)

 

אתמול הוא כבר נשמע אחרת, כשפרסם הודעה שלפיה בשלושת הימים שבין שלישי לשישי חלה החמרה משמעותית בהיקף האלימות בסוריה. לפי דיווח בסעודיה, חלק מהפקחים שהשתתפו במשימת הליגה הערבית בסוריה טענו כי ראש המשלחת

התעלם מדיווחיהם על הפרות של זכויות אדם מצד משטר אסד.

 

בסוף השבוע דיווחה האופוזיציה על מספר גבוה במיוחד של הרוגים. לפי גורמי אופוזיציה, רק אתמול נהרגו בסוריה קרוב ל-90 בני אדם, והיו אף שסיפרו על יותר מ-100 הרוגים. סרטונים שעולים ליוטיוב ממשיכים להביא תיעוד והוכחות לכך שמשטר אסד מבצע שפטים במתנגדיו, אולם העובדה שגישתם של כלי תקשורת זרים לאזורים שונים במדינה הוגבלה מקשה עליהם לאמת את כל הטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא סוריה אסד. משימת הפקחים קורסת
צילום: AP
מומלצים