שתף קטע נבחר

דו"ח אסון הכרמל: "ישי ושטייניץ אחראים אישית"

מבקר המדינה צפוי להטיל בדו"ח החמור אחריות מסוג חדש על שר הפנים, שלא עשה הכול להכין את מערך הכיבוי, וגם על שר האוצר, שלא העביר תקציבים. גורם משפטי בכיר: לינדנשטראוס מצפה ללחץ ציבורי שיגרום לנתניהו להדיח אותם

הדו"ח המקיף על אסון הכרמל צפוי לסמן שני אחראים עיקריים בדרג הפוליטי, ולהטיל עליהם אחריות אישית: מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמור להעביר בסוף השבוע את טיוטת הדו"ח הסופי בנוגע לשריפה הגדולה בסוף שנת 2010, ובמוקד שני שרים - כצפוי, אלי ישי, וגם יובל שטייניץ - שלגביו הדבר לא היה צפוי. עדיין לא ברור מה יהיו ההשלכות הפוליטיות של הדברים החמורים.

 

חקירת אסון הכרמל - כותרות אחרונות ב-ynet:

המשפחות על דו"ח הכרמל: "לאגרנט לקח פחות"

הראשון שהבין שצריך קמפיין לקראת המבקר

דו"ח הכרמל: קצינים בדימוס להגנת השוטרים

 

בתחילת חודש דצמבר 2010, פרצה השריפה הקשה בתולדות מדינת ישראל, שריפה שנדרשו 82 שעות כדי לכבותה. השריפה פרצה סמוך לעוספיה, ותוך ארבע שעות כבר התקבל דיווח על אוטובוס שנלכד בלהבות - אותו אוטובוס של צוערי שב"ס שיצא לחלץ אסירים מבית הכלא דמון. יותר מ-10,000 בני אדם פונו מבתיהם בעקבות השריפה. האסון הכבד הותיר אחריו 42 משפחות שכולות, עשרות בתים חרבים, כ-50 אלף דונמים שחורים והרבה שאלות קשות.

 

טענותיו של ישי נדחו

על ישי ושטייניץ תוטל "אחריות אישית מיוחדת". לפי הערכות גורמים משפטיים, המבקר צפוי לקבוע בטיוטת הדו"ח כי שר הפנים ישי, כמי שהיה אחראי על מערך הכבאות, התרשל בהכנות לאירוע מהסוג שהתרחש, ולא עשה הכול כדי שהמערך יהיה ערוך ומצויד לאירוע שכזה.

 

המבקר דוחה את טענותיו של ישי, על כך שעשה כל מה שיכול, ואף אומר בשיחות סגורות כי גם אם דיבר לפני האסון ולא עשה דבר ממשי, הרי שיש לו אחריות לאסון.

 

האחריות האישית המיוחדת של שטייניץ מתמקדת בכך ששר האוצר השהה העברת תקציבים למערך הכבאות והתנה זאת בעריכת רפורמה. המבקר צפוי לקבוע כי השר צריך היה להעביר את התקציבים בהקדם, ורק לאחר מכן לעמוד על דרשותיו.

 

המבקר צפוי להטיל אחריות אישית, בלתי ישירה ומיוחדת על שני השרים, ובכך בעצם יקבע רמת חומרה חדשה כלפי נבחרי ציבור. למעשה, האחריות האישית ניצבת דרגה אחת לפני אחריות אישית ישירה, שממנה נגזרת קריאה מהשרים להתפטר.

 

גורם משפטי בכיר העריך היום כי המבקר מתכוון לתת ללחץ הציבורי לעשות את שלו ולגרום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להדיח את השניים מתפקידיהם. בנוסף, צפוי המבקר לקבוע כי ראש הממשלה, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ושר הביטחון, אהוד ברק, נושאים באחריות מיניסטריאלית, אך לא באחריות אישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
יובל שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
לינדנשטראוס. טיוטת הדו"ח
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים