שתף קטע נבחר

העונש קוצר: השר לשעבר בניזרי ישתחרר באפריל

שלמה בניזרי, שנידון לארבע שנות מאסר לאחר שהורשע בקבלת שוחד, צפוי להשתחרר בחודש אפריל. חברי ועדת השחרורים כתבו כי "במסגרת מאסרו הוא בלט בנועם הליכותיו וברגישותו לאסירים אחרים בכלא, שנעזרו בו לא אחת כאוזן קשבת"

ועדת השחרורים החליטה הבוקר (יום ב') לנכות שליש מתקופת מאסרו של השר לשעבר, שלמה בניזרי, עקב התנהגות טובה ותרומה לאסירים באגף התורני. בניזרי נידון לארבע שנות מאסר, לאחר שהורשע בקבלת שוחד מהקבלן משה סלע. הוא צפוי להשתחרר בסוף חודש אפריל.

 

בניזרי החל לרצות את עונשו בכלא מעשיהו ב-1 בספטמבר 2009. הוא היה אמור להשתחרר בספטמבר 2013, אך הוועדה החליטה לנכות שליש מהתקופה - ועונשו הופחת לכשנתיים ושמונה חודשים. פרקליטיו של בניזירי, עורכי הדין יורם מלכה ואבי חימי, הגיעו היום לוועדת השחרורים, שם ניתן פסק הדין.

 

בניזרי בתחילת ריצוי עונשו. ספטמבר 2009 (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
בניזרי בתחילת ריצוי עונשו. ספטמבר 2009(צילום: מיכאל קרמר)

 

הפרקליטות לא התנגדה לקיצור עונשו של השר לשעבר מש"ס. נציגת הפרקליטות אמרה בדיון: "אנו למדים שהאסיר מודה בביצוע העבירות ומציין שהן נבעו בתום לב, ומביע חרטה והפנים את חומרת התנהלותו". היא הוסיפה כי "תפקודו של בניזרי בעת מאסרו היה תקין ללא בעיות משמעת, ללא בעיות בחופשות וללא קושי בקבלת מסגרת". היא גם שיבחה את בניזרי: "הוא למעשה מהווה אוזן קשבת ליתר האסירים באגף. מדוחות מפקד הכלא וגורמי הכלא אנו למדים שהוא אסיר הזוכה להערכה וכבוד רב מצד האסירים".

 

"אוזן קשבת לאסירים"

הוועדה קבעה כי "בניזרי נותן שיעורי תורה ומוסר, מדע ויהדות לאסירים האחרים בכלא". הם הדגישו כי מדובר באדם בעל יכולות גבוהות. "כמו כן, נאמר בדוח כי במסגרת מאסרו בלט בניזרי בנועם הליכותיו וברגישותו לאסירים אחרים בכלא, אשר שהו בסביבתו ונעזרו בו לא אחת כאוזן קשבת", הם כתבו. הוועדה קבעה כי לא נמצא כל צורך בתוכנית שיקום.

 

בניזרי התרגש כששמע כי בעוד כשלושה חודשים יהיה אדם חופשי. עורכי דינו אמרו ל-ynet: "הוא היווה דוגמה לאסירים בכלא מעשיהו. תרומתו לאסירים, בתקופה שבה שהה בכלא הייתה גדולה. גם שירות בתי הסוהר ידע להכיר ולהוקיר את פעילותו החינוכית והתורנית". הם מתחו ביקורת על החלטת בית המשפט העליון, שהחמיר את עונשו: "אין ספק שבניזרי חש כי 'תג המחיר' אשר הושת עליו, אשר שילש את עונשו היה מיותר וחמור. נגרם לו עוול".

 

בניזרי בחופשה, עם הרב עובדיה יוסף ובכירי ש"ס (באדיבות kikar.net) (באדיבות kikar.net)
בניזרי בחופשה, עם הרב עובדיה יוסף ובכירי ש"ס(באדיבות kikar.net)

 

בשבועות האחרונים נמצא בניזרי בתא אחד עם הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע באונס ונידון לשבע שנות מאסר. לפני שקצב נכנס לכלא נפגשו השניים בבית בשכונת רמות בירושלים, שם דיברו על החיים מאחורי הסורגים.

 

שלמה בניזרי הורשע באפריל 2008 בבית המשפט המחוזי בירושלים בעבירות של קבלת שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט, לאחר שקיבל מקבלן כוח האדם משה סלע כספים וטובות הנאה בזמן שכיהן כשר העבודה והרווחה - ובתמורה מסר לו מידע שסייע לו בעסקיו. בבית המשפט המחוזי הוא נידון ל-18 חודשי מאסר, אך בית המשפט העליון החמיר את העונש ל-4 שנות מאסר.

 

יועץ התקשורת שליווה את בניזרי בשלוש השנים האחרונות, מאיר סוויסה, אמר ל-ynet שזהו "יום מאושר עבור משפחת בניזרי ועבור תלמידיו. אני בטוח שכמו שהשב"ס היה בטוח בשיקומו וחזרתו לחברה, בניזרי יחזור איתן לחברה ויתרום רבות כפי שנהג לעשות בשנים שהקדיש לציבור בישראל".

 

יעבור כלא? עמי פופר עתר

במקביל, עמי פופר שנידון ל-40 שנות מאסר על רצח שבעה פלסטינים, הכלוא גם הוא באגף התורני בכלא מעשיהו, עתר לבית המשפט לעניינים מנהליים בפתח תקווה בבקשה לחייב את השב"ס לבטל את ההחלטה להעבירו לכלא אחר. לטענתו, השב"ס החליט להעבירו לכלא אחר, אחרי שבשבוע שעבר בהיותו בחופשה הוא נפגש עם ליאור קצב, אחיו של נשיא המדינה לשעבר.

 

עמי פופר הורשע ברצח של שבעה פועלים ערבים ובנסיון לרצח עשרה פועלים נוספים ב-20 במאי 1990. הוא קיבץ את הפועלים שהגיעו למקום ודרש מהם להסתדר בשורה ולהראות לו תעודות מזהות. כאשר עברה במקום מכונית בעלת לוחית

 זיהוי מהשטחים, דרש פופר מנהגה לעצור באיומי נשק ואילץ את נוסעי הרכב להצטרף לשורת הפועלים. לאחר מכן הכניס פופר את המחסניות לרובה, אחת אחר השנייה, וירה בקורבנותיו.

 

במשפטו טען שבגיל 13 נאנס על ידי ערבי וביקש לנקום. בית המשפט הרשיע אותו ברצח ודן אותו לשבעה מאסרי עולם מצטברים ועוד 20 שנה חופפות. לאחר מכן נקצב עונשו ל-40 שנה. בכלא חזר בתשובה, והתחתן ביוני 1993 עם תושבת קנדה ממשפחה של תומכי כהנא. ב-1995 נולד בנו הבכור ומאז נולדו לו עוד שני בנים. בינואר 2007 נהרגו אשתו ואחד מבניו בתאונת דרכים, לאחר שהמכונית שבה נהג האסיר סטתה והתנגשה בעוצמה במכונית אחרת ליד קיבוץ גרופית שבערבה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה בניזרי ביציאה לאחת החופשות מהכלא
צילום: יריב כץ
עמי פופר. עתר לבית המשפט
צילום: שאול גולן
עו"ד יורם מלכה
צילום: מאיר סויסה
מומלצים