שתף קטע נבחר

המל"ג נגד בר אילן: תואר שני בלי ראשון ללפיד?

"לא העלנו על דעתנו שקיים דבר כזה במוסד אקדמי בישראל", אמר מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה בוועדת החינוך של הכנסת

הסערה הציבורית סביב קבלתו של יאיר לפיד ללימודי תואר שני ודוקטורט באוניברסיטת בר אילן, מבלי שלמד לתואר ראשון, הגיעה הבוקר (יום ב') גם לוועדת החינוך של הכנסת. הועדה מתחה ביקורת חריפה על הנהלת האוניברסיטה שאישרה מסלול לימודים המנוגד לקריטריונים שקבעה המועצה להשכלה גבוהה.

 

התגובה של יאיר לפיד:

'לא מצאו עליי כלום, אז המציאו סיפור'

 

לפיד מסיים בימים אלה את לימודי התואר השני בחוג לספרות באוניברסיטת בר אילן בהצטיינות, ולאחרונה התקבל גם ללימודי דוקטורט. עם זאת, אושר לו להצטרף ללימודים מתקדמים באופן מיוחד, אף שלא השלים לימודי תואר ראשון.

 

יאיר לפיד. התקבל גם ללימודי דוקטורט (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
יאיר לפיד. התקבל גם ללימודי דוקטורט(צילום: בן קלמר)

 

במהלך הדיון אמר מנכ"ל המל"ג, משה ויגדור, שם אמרו כי לא אישרו את המסלול בו לומד לפיד, אמר: "לא העלנו על דעתנו שקיים דבר כזה במוסד אקדמי בישראל, שמקבלים לתואר שני ללא תואר ראשון".

 

"זה דבר המהווה חריגה בסיסית מהקריטריונים האקדמיים", הוסיף ויגדור. "ההשכלה הגבוהה בישראל זו מערכת אקדמית שיש בה שמירה על סטנדרטים והיא בנויה על אמון. לא ידוע לנו על מקרה דומה בעולם ובכוונתנו לפעול בנושא בנחישות וללא כחל ושרק".

 

התוכנית המדוברת קיבלה את אישור הנהלת האוניברסיטה ופורסמה בתקנון כבר בשנת 2008. עד כה למדו בה כ-20 סטודנטים מצטיינים, כולם יוצרים שזכו להישגים מרשימים בתחומם המקצועי.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר, קרא למל"ג להקפיא את תוכנית הלימודים: "לא אתן יד לכך שמערכת הקבלה לאוניברסיטאות תהיה נפרדת ותפעל ללא מנגנון פיקוח מסודר". סתיו ארז, נציגת התאחדות הסטודנטים, אמרה כי מדובר "בפגיעה חמורה בכלל הסטודנטים, שנאלצים לכלכל את עצמם בתואר הראשון".

 

מאוניברסיטת בר אילן אמרו בתגובה כי מדובר במסלול שקיבל את כל האישורים הנדרשים ובמסגרתו הסטודנטים מתקבלים ללימודים ישירות לתואר שני, "במקרים מסוימים וחריגים מאוד וכאשר המועמד עומד בתנאים ומציג הישגים מוכחים בתחומו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: תומריקו
משה ויגדור, מנכ"ל המל"ג
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אלכס מילר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים