שתף קטע נבחר

נתניהו: חלופה לחוק טל בתוך חצי שנה

ראש הממשלה נענה לבקשת נציגי המילואים ונפגש עמם כדי לדון בחוק טל. זאת לאחר שנדחה הדיון הממשלתי, והטיפול בהארכתו עבר לכנסת. הוא הבטיח "להביא פתרון טוב יותר וצודק יותר, אבל גם לא כזה שמפלג את העם לגזרים"

"נביא חלופה לחוק טל בתוך חצי שנה", כך הבטיח בצהריים (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפגישה שערך בישיבת הסיעה בכנסת עם נציגי חיילי המילואים שיזמו מחאה נגד הארכת חוק טל.

 

נתניהו אמר בישיבה: "אנחנו יודעים שצריכים לעשות חלוקת נטל טובה יותר וצודקת יותר. בניגוד לממשלות קודמות שבאופן אוטומטי האריכו את חוק טל בחמש שנים, אנחנו החלטנו אחרת - להביא את חוק טל להצבעה בכנסת. אנחנו יודעים שאנחנו צריכים להביא פתרון טוב יותר וצודק יותר, אבל גם לא כזה שמפלג את העם לגזרים. יש לנו חצי שנה לעשות זאת. אני חושב שזה יגיע באמת תוך חצי שנה. אביא הצעה של הממשלה לכנסת".

 

בפתח הישיבה עבר נתניהו בין פעילי המחאה ולחץ את ידיהם. אחד הפעילים פנה אליו במהלך דבריו על חוק טל, ואמר לו:

"לא צריך להאריך את חוק טל. לא בשעה ולא בשנה. אתה מתחייב שלא יוארך חוק טל?" נתניהו השיב: "חכה, אתה מקדים". כשהפעיל לא הרפה, השיב ראש הממשלה: "אתה רץ לכנסת? אתה מראה סימנים מבטיחים". 

 

נתניהו הצהיר בתחילה שחוק טל יוארך בחמש שנים נוספות, ואף תוכנן דיון בממשלה בנושא, אך אחרי מהומה פוליטית בהמשך התברר כי אין בכך צורך, והנושא יובא להארכה רק בכנסת - שם יכריעו בעניין רק בקיץ.

 

בעקבות הכוונה להאריך את החוק הוקם בתל אביב "מחנה הפראיירים" – מאהל מחאה המורכב מאנשי תנועות "המחנה המשותף" ו"הפורום לשוויון בנטל" ובהם חיילי מילואים, הורים, סטודנטים, בני משפחות שכולות, תלמידי תיכון ועוד, שהביעו מחאה על הפטור המתמשך לו זוכים תלמידי ישיבות מגיוס לצבא.

 

נתניהו התייחס להצעתו של שר השיכון אריאל אטיאס לדיור בר השגה: "ביקשתי לשנות את הקריטריונים בדיור כך שניתן יהיה לאפשר לכל אזרח במדינה לקנות דירה. ביקשתי להגדיל את הזכאות למי ששירתו בצבא. נשמעת הטענה כאילו התוכנית לא מטיבה עם בני זוג עובדים אבל זה לא נכון. הכי חשוב זה היכן בונים את הדירות, וביקשתי להקים ועדה שיושב בה מטעמי מנכ"ל משרד ראש הממשלה כדי להבטיח שהדירות ייבנו בצורה שווה בכל חלקי הארץ".

 

מוקדם יותר היום התייחס שר החוץ ויו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן,

 לחוק טל, ואמר כי כל חברי הסיעה יתנגדו להארכתו, גם בשנה אחת. 

 

"חוק טל" עבר בכנסת ביולי 2002 וקיבע את המשך מתן פטור מגיוס לצה"ל לתלמידי ישיבה. החוק קבע כי בגיל 22 יוכל תלמיד הישיבה לבחור אם להמשיך ללמוד או לעבור למסגרת של שירות מקוצר בצה"ל ומשם יציאה לשוק העבודה. מאז נמתחה ביקורת רבה על החוק ויישומו, ובתשובתה לעתירה הודתה המדינה כי החוק נכשל ומספר המתגייסים החרדים היה מועט משמעותית מהמצופה.

 

בהתייחס למו"מ המדיני אמר ראש הממשלה: "אחתום רק על הסדר קבע שיכלול את הישארותה של מדינת ישראל עם בקעת הירדן. אין אף אחד שיכול להבטיח את העניין הזה זולתנו. אנחנו נוהגים בצורה אחראית, מפקחת, ומעל לכול דואגים לביטחונה של ישראל וזה מחייב גם את הישארותה של בקעת הירדן״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מחאת חוק טל
צילום: מוטי קמחי
הפורום לשוויון בנטל
מומלצים