שתף קטע נבחר

משרד הביטחון מאיים על נכים קשים בקנס

נכים שרשאים להשתמש במכונית בבעלות המדינה עד שירכשו רכב התואם לצורכיהם, קיבלו התראה ממשרד הביטחון - אם לא תחזירו את הרכב בזמן, ינוכו מאות שקלים מהקצבה שלכם. הם טוענים: אכיפה לא אנושית ולא חוקית

500 שקל ליום - זהו גובה הקנס שצפוי משרד הביטחון לנכות מגמלת הנכות החודשית של נכי צה"ל בעלי דרגות נכות גבוהות, אם לא יחזירו במועד את המכונית ששכרו ממשרד הביטחון. איום זה הועבר לאחרונה לנכים עם קבלת הרכב.

 

דיווחים נוספים על נכי צה"ל ב-ynet:

נכי צה"ל מאיימים להפגין: "הממשלה בגדה בנו"

שנה וחצי למשט: נפגעי השייטת מחכים להכרה

צל"ש ללוחם, טר"ש לסחבת: 12 שנה להכרה כנכה  

 

הנכים בדרגה גבוהה שלהם מגיע הרכב הרפואי הם משותקים, קטועי שני גפיים, עיוורים או כאלה שבעיות אורתופדיות ברגליהם מונעות מהם לנהוג. הם זכאים לרכוש רכב רפואי בסיוע משרד הביטחון, ועד שיעשו כן אושר להם להשתמש לתקופה קצובה במכונית בבעלות המדינה. לטענת משרד הביטחון, "נכים אלה ניצלו הזדמנות זו והמשיכו להשתמש ברכב המדינה מעבר לתקופה שאושרה להם".

 

בטופס מסירת הרכב לנכה, הוא חותם על מסמך שבו הוא מצהיר: "אחזיר את הרכב למאגר משרד הביטחון בהתאם להנחיות ראש תחום רכב רפואי. הובא לידיעתי כי אם לא אחזיר את הרכב, יפעל משרד הביטחון בכל הדרכים החוקיות העומדות לרשותו לצורך קבלת הרכב בחזרה, ולרבות חיוב הח"מ בתשלום כספי עבור כל יום של איחור בהחזרת הרכב וזאת בהתאם לתעריף שיקבע משרד הביטחון לצורך כך".

 

ממסמך רשמי של משרד הביטחון שהגיע ל-ynet עולה כי סכום הקנס שבו נקב משרד הביטחון עומד על 500 שקל ליום עיכוב. "מדובר בניצול של משרד הביטחון בניגוד לחוק הנכים, שאוסר כל פגיעה בקצבה החודשית שמגיעה לנכה לפי חוק", אמרו ל-ynet נכים שקיבלו את הפנייה מאגף השיקום. "אם נכה פגוע ראש לא החזיר בזמן את הרכב שלו, שימצאו דרך אחרת לפעול נגדו מבלי לפגוע לו בקצבה".

 

לטענתם, "אנחנו חיים מהגמלה הזו ורק ממנה, וכל כרסום שרירותי פוגע ישירות ביכולת שלנו לחיות בכבוד. בוודאי שאין סיבה שנכה לא יחזיר בזמן את המכונית שניתנה לו, אבל יש דרכים אנושיות וחוקיות לאכוף זאת. מדובר בביטוי חדש למושג בריונות".

  

במשרד הביטחון דחו בתוקף את הטענה להתעמרות שאינה חוקית כביכול בציבור הנכים. "מדובר במספר קטן של נכים שאגף השיקום פנה אליהם מספר פעמים וביקש מהם להתחיל בהליך לרכישת רכב רפואי. רק לאחר שנמצא כי לא החלו בהליך כאמור ולא החזירו את רכב המדינה שנמסר להם לתקופה שהסתיימה זה מכבר, נשלח המכתב האחרון המתריע כי אם לא יפעלו כאמור ייגבו מהם דמי שכירות". עוד נמסר: "אגף השיקום פעל, פועל וימשיך לפעול למען נכי צה"ל באופן מקצועי, ברגישות ובמסירות".

 

יו"ר ארגון נכי צה"ל, חיים בר, דיווח כי הארגון שלח תגובה לראש אגף השיקום ובה הודעה כי ההוראה אינה חוקית. "הארגון ביקש לידיו את התקנות המאפשרות לבצע הוראה זו, אך טרם קיבל אותן. לא נאפשר פגיעה בקצבאות הנכים", לדבריו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התראה לפגיעה בקצבה
זכאים לרכב רפואי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים