שתף קטע נבחר

תחפושת עד הסוף: מזהים את רבקה אמנו?

במודעות בעיתונות החרדית בבית שמש טושטשו פני ילדות שדיגמנו תחפושות לבנות, בעוד שפני הבנים נותרו גלויות. אמה של נעמה מרגוליס, שהייתה הראשונה למחות: "מזעזע". העיתון: "החרדים לא יכניסו לביתם עיתון שאינו מותאם ונקי"

המהומות בבית שמש אמנם שככו, אבל המציאות לא השתנתה: מודעות מטעם סניף של רשת הצעצועים "הפיראט האדום" בעיר פורסמו בעיתונות החרדית כשפניהן של בנות המציגות תחפושות לפורים מטושטשות. גולשים בדף הפייסבוק של החנות פתחו במחאה והכריזו על חרם צרכנים – עד שהרשת הודיעה כי הדבר נעשה על-ידי העיתונים עצמם, ושלא בידיעתה.

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

במודעה נראים ילדים ה"מדגמנים" את אביזרי הפורים. אלא שבעוד שפניהם של הבנים, המציגים תחפושות "גבריות" (דוד המלך, חסיד או שוטר) - גלויות, פניהן של הבנות (רחל אמנו, כלת השבת ואחרות) - מטושטשות.

 

מי אני ומה שמי? ()
מי אני ומה שמי?

 

הראשונה למחות על כך הייתה הדסה מרגוליס, אמה של נעמה בת ה-8 שספגה יריקות מחרדים קיצוניים בדרכה לבית הספר. בהודעה שפירסמה אתמול (יום ב') על קיר דף הפייסבוק של הסניף היא צירפה תמונות של המודעות המצונזרות, והצהירה: "אפילו שאני אוהבת את החנות שלכם כאן בבית שמש, אני לא אכנס ואקנה מחנות שמסכימה שיטשטשו פנים של ילדות בפרסומת. זה מזעזע בעיניי".

 

בתוך זמן קצר הצטרפו גולשים רבים לחרם: "כמה מגעיל... אתם גם יורקים על בנות קטנות? זה גם באופנה בבית שמש"; "אני אישה עם פנים. עכשיו אני יודע לא לקנות מהחנות שלכם!"; "אני חושבת שמן הראוי לא להיכנס לאף חנות שלכם, ולא רק בבית שמש!".

 

הפיראט: "לא אנחנו"

בעקבות המחאה פרסמה רשת הפיראט האדום הודעת הבהרה לפיה מערכות העיתונים שבהם פורסמה המודעה טשטשו את פני הילדות על דעת עצמם ומבלי להתייעץ עמה.

 

"משגיח הכשרות של העיתונים לוקח את ההחלטה ומפרסם את המודעה מטושטשת", נכתב, "מאחר שזו הפעם הראשונה שאנו נתקלים בתופעה זו, שקרתה בסמוך להורדת העיתון לדפוס, לא היינו מוכנים. לכן, לגבי הפרסומים הבאים במגזר החרדי, אנו נהיה ערוכים בהתאם ונמגר התופעה.

 

"צעצועי הפיראט האדום סניף בית שמש מתנצלים בזאת בפני כל גורם, איש/ אישה, ילד/ ילדה, אם נגרמה להם עוגמת נפש כזו או אחרת עקב פרסום זה".

 

בין המגיבים הייתה גם מי שמחתה דווקא על אופי המודעות הלא-מצונזרות: "עם טשטוש או בלעדיו, הקטלוג של "שושי זוהר - תחפושות שאוהבים" (היצרן - ק.נ) במדור תחפושות הנערות/ נשים הוא על גבול הפורנוגרפיה. נדמה לי שאפשר למכור תחפושות גם עם פחות נשים חשופות".

 

הנשים זוכות לכבוד הראוי להן

מהמקומון החרדי "חדש בבית שמש", שצינזר את המודעות, נמסר: "לא מדובר בהדרת

נשים, ולא בהדרת ילדות. טשטוש המודעה נעשה על-ידי חברת הפרסום, לבקשתנו, מתוך כבוד לאוכלוסיית קוראינו - גברים כנשים - שמבקשים לקבל עיתון המתאים להשקפתם ולאורח חייהם.

 

"הניסיונות של אנשים שאינם נמנים על הציבור החרדי להתערב ברצונו של ציבור אחר הינם פאתטיים וצפויים לכישלון, משום שהקוראים החרדים לא יכניסו לביתם עיתון שאינו מותאם ו'נקי'. לחידוד הדברים נציין כי לעיתון, המחולק חינם, מצורף מוסף ייחודי לנשים בשם 'בלבוסטע' - הנכתב על ידי נשים חרדיות, כך שאוכלוסיית הנשים זוכה לכבוד הראוי לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים