שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

האם משתלם לעשות רילוקיישן לברלין? בדקנו

יוקר המחיה בברלין נחשב לנמוך יחסית לערי בירה מרכזיות אחרות באירופה. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי השתלבות של בן הזוג במעגל העבודה לא יהיה קל ללא ידיעת השפה הגרמנית

ה-9 בנובמבר 1989, מועד נפילת חומת ברלין, היווה את נקודת הציון ליצירת "ברלין החדשה", עיר קוסמופוליטית, שוקקת חיים ואומנות, בה מתגוררים כחצי מיליון זרים.

 

 

כיום, ברלין היא אחת מהבירות הלאומיות של אוכלוסיות ההומואים ולסביות, ומכירה בזוגיות של בני זוג חד מיניים. יוקר המחיה בברלין נחשב לנמוך יחסית לערי בירה מרכזיות אחרות באירופה. למעט קשיי ההסתגלות לשפה הגרמנית, ההתאקלמות בעיר הינה יחסית פשוטה וקלה גם למי שאינו דובר גרמנית.

 

תפקידי רילוקיישן נפוצים לברלין הם: ניהול מכירות, ניהול פרוייקטים מתכנתים ומנהלי צוותי פיתוח, מנהלי כספים, מנהלי פעילות בתחום הנדל"ן.

 

בטור זה, נבחן את חייה של מנהלת פרוייקטים היוצאת מטעם עבודתה עם בן זוגה לרילוקיישן לברלין, שמשכורתה הממוצעת בישראל תנוע סביב 16,000 שקל.

 

שכר ועלויות מחייה

חבילת השכר השנתי תורכב משכר בונוס של משכורת 13 ובונוס שנתי על פי יעדים וכן מתן תקציב חודשי להשתתפות בדיור, בגובה 600-700 אירו לחודש. מסגרת השכר השנתי בתוספת הבונוס במקרה הזה הינה 72,800 אירו לשנה ותוספת של 7,800 אירו לשנה בגין השתתפות בדיור (אשר אינם מזכה בהטבות סוציאליות) . בנוסף לשכר מספק המעסיק ביטוח רפואי פרטי ומעניק תנאים סוציאליים ע"פ חוק.

 

דיור

היצע הדירות בברלין גדול יחסית, אך למרות הפלורליזם המאפיין את העיר, על מגון האוכלוסיות שבו, ישנן עדיין שכונות שאינן מומלצות למגורי זרים ובפרט ליהודים. לדוברי השפה הגרמנית, רצוי לחפש באתרי האינטרנט הגדולים או בעיתונים המקומיים, ומי שאינו דובר השפה- המלצתינו הינה להעזר במשרדי תיווך מקומיים.

 

גובה שכר דירה לדירה שכוללת 2 חדרי שינה בשכונות טובות ומרכזיות כגון: מיטה, פרנצלאור ברג, שרלוטנבורג, שונברג - סביב 600-800 אירו לחודש. כמו כן, יש לקחת בחשבון תשלומים נוספים של חימום , ארנונה וכו' : תוספת של כ 200 אירו לחודש.

 

יש לשים לב כי מרבית הדירות אינן מרוהטות ויידרש תקציב ראשוני לשם ריהוט ואבזור מלא של הדירה. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי השתלבות של בן הזוג במעגל העבודה לא יהיה קל ללא ידיעת השפה הגרמנית. על כן, לרוב בשיקולי המעבר חשוב לבדוק את הכדאיות הכלכלית על סמך משכורת העובד הנשלח לרילוקיישן.

 

לרוב, החברות יציעו תמיכה בשלב המעבר עצמו (בעיקר בשל קשיי השפה) , סיור ראשוני טרום המעבר, דיור זמני לתקופה של 30-90 יום, סיוע במציאת מגורים, ורישום ברשויות המקומיות.

 

עלויות תחבורה

אין צל של ספק כי שירותי התחבורה הציבורית בברלין מצוינים, לאור מערך אוטובוסים ורכבות עיליות ותחתיות, כאשר התשלום נעשה לפי מקטעי נסיעה ברכבת העירונית או העילית (S-Bahn ) שפועלת בדרך כלל עד 1 בלילה. מחירי הנסיעות מחושבים על פי אזורי הנסיעה כאשר וברלין מחולקת ל-3 אזורים: A ו-B הכוללים כמעט את כל העיר עצמה, ו-C שכולל את השטח שמסביב לעיר לרבות העיר הסמוכה פוטסדם. כרטיס חודשי לתחבורה הציבורית יעלה בין 90-120 אירו, כתלות באזורי הנסיעה.

 

חוקי עבודה ותנאים סוציאליים

גרמניה מספקת מעטפת רחבה של חוקי עבודה להגנת העובד: שבוע עבודה בן חמישה ימים, שמונה שעות עבודה ביום, פנסיית חובה לעובד, מנין ימי החופשה השנתית לעובדים במשרה מלאה על פי חוק הינו 24 יום, מתן הודעה מוקדמת של 30 יום במקרה של פיטורים לאחר תקופת הניסיון, חופשת לידה בתשלום מלא לתקופה של 14 שבועות (מהם 6 לפני הלידה)  וכן המשך של 12 חודשי חופשת לידה בתשלום של 65% מהשכר (עד לתקרת שכר של כ 2,800 אירו בחודש).

 

ביטוח רפואי: חרף קיומה של מערכת בריאות ציבורית בגרמניה, כל תושב שהכנסתו גבוהה מ 50,000 אירו בשנה, מחויב לרכוש בנוסף ביטוח בריאות פרטי, שעלותו מכוסה ע"י המעסיק במקרים של רילוקיישן. שירותי הבריאות הפרטיים הם מהטובים באירופה.

 

תשלומי ביטוח לאומי בישראל - גרמניה וישראל חתמות על אמנת ביטוח לאומי ועל כן, כל עובד אשר שוהה בגרמניה אינו נדרש לשלם תשלומי ביטוח לאומי בישראל בעת שהייתו אך נדרש לתשלום ביטוח דמי הבריאות בלבד. יש להסדיר את הנושא אל מול ביטוח לאומי עם המעבר.

 

מזון: סל קניות ממוצע בברלין לזוג יעלה כ 900-1,100 אירו לחודש.

 

מס הכנסה: שיטת המיסוי בגרמניה הינה פרוגרסיבית, כנהוג בישראל. העובד נדרש לשלם את מיסיו על הכנסות המופקות בגרמניה בלבד ולכל עובד נקבעת דרגה על פי מצבו המשפחתי, בדומה לנקודות הזיכוי בישראל. שיעור המס נע במדרגות שבין 0% - 45%. מעבר למיסוי בגין הכנסה, חלה על העובד חובת תשלום ביטוח לאומי והיטל Solidaritaetszuschlag.

 

בהתאם לכך, משכר של 6,250 אירו בחודש ינוכו ממשכורת עובד רווק תשלומי חובה סוציאליים ומיסים בגובה של כ-32% וההכנסה נטו תעמוד על 4,199 אירו. עובד נשוי באותה דרגת שכר ישלם מס בשיעור של כ-22% מס, והכנסתו הנטו תעמוד על 4,822 יורו לחודש. בניכוי הוצאות דיור ומחיה שוטפות יישאר לעובד סכום של כ-2,300 אירו לחודש כהכנסה פנויה.

 

בילויים

ברלין הינה אחת מהערים התוססות ביותר באירופה, ויש בה חיי לילה ואפשרויות בילוי רבות : מועדוני לילה, בארים ופאבים בסגנונות שונים. עלות כניסה למועדון תנוע בין 10-30 אירו, ועלות רכישת משקאות הינה בין 5-15 אירו.

 

לסיכום

בחנו את עלויות המחייה הממוצעות בברלין לזוג בהנחה כי הכנסת העובדת הינה ההכנסה היחידה, אשר עומדת על 75,000 אירו שנתי בתוספת משכורת 13, וזאת בהשוואה לעלויות מחיה ממוצעות בישראל לזוג, כאשר העובדת מועסקת כמנהלת פרויקטים בשכר של 16,000 שקל ברוטו ובן זוגה משתכר שכר זהה גם הוא:

 

 


מחיה בברלין

יוקר מחיה בברלין
מרכיב עלות חודש ברלין (באירו) עלות חודש תל-אביב (באירו)
עלויות מחיה וכלכלה לזוג 1,300 990
אחזקת רכב ודלק/נסיעות 300 545
השתתפות עצמית בביטוחי בריאות 80 כלול בביטוח לאומי
שכר דירה - דירת 3 חדרים 650 1,180
סך הוצאות לחודש 2,330 2,715
שכר נטו לאחר ניכוי חובה ומסים 4,822 4,532 (בגין שתי המשרות)
הכנסה חודשית פנויה לאחר הוצאות 2,492 1,817
חיסון סוציאליות (ביטוח מנהלים וקרן השתלמות) / בונוס שנתי 280 1,280
 

 

האם רילוקיישן לברלין משתלם בשורה התחתונה?

רילוקיישן לברלין - עיר תוססת ומלאת החיים, בעיקר בשל עלויות המחיה הנמוכות של העיר משתלם, אולם יש לקחת בחשבון כי השתלבות בן הזוג במעגל העבודה לא יהיה קל ,בשל רמות האבטלה הגבוהות הנרשמות בימים אלו בגרמניה, הצורך בידיעת השפה הגרמנית ובמקרה של מציאת עבודה- יזדקק בן הזוג להוצאת אשרת עבודה. בסופו של דבר, מעבר לברלין בהחלט טומן בחובו הזדמנות לחיסכון כלכלי עבור בני הזוג .

 

הכותבת היא מנכ"לית רילוקיישן ג'ובס, העוסקת ביעוץ והשמה בתחום הרילוקיישן.

 

השתתפו בהכנת הטור : צוות האתר ישראלים בברלין : http://www.israelisinberlin.de

 

 


פורסם לראשונה 04/02/2012 17:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סילבסטר 2012 בברלין
צילום: AFP
עינת גז
צילום: פוטו פרג'
מומלצים