שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

חופש התנועה: טיולים והווי בתנועה המאוחדת

אל צילומיו של אדי הירשביין כבר התוודענו בעבר. הפעם תמונותיו חושפות בפנינו את הווי "התנועה המאוחדת" - תנועת הנוער של שנות ה-50, והטיולים שבתו, תמי, נטלה בהם חלק

אדי (אדגר) יליד יוגוסלביה 1919, למד בצ'כוסלובקיה הנדסת מכונות, וטייס. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נמלט ממחנה עבודה והצטרף לפרטיזנים. הוא נפצע ולאחר שהחלים עלה לארץ בתום המלחמה.

 

מספר שנים היה עם חבריו מיוגוסלביה בקיבוץ שער העמקים, ולאחר מכן החל את דרכו כצלם עיתונות מביתו בירושלים.

 

בתו הראשונה, תמי, שומרת על מפעל חייו - צילום תיעודי של השנים הראשונות של מדינת ישראל. לקראת סיום הסריקה והתיעוד של תצלומי אדי הירשביין, חשבתי להביא מקצת על משפחתו של אדי.

 

תמי סיפרה לי: "אבא ייצר מכל סדרת תצלומים שעשה סיפור שיש בו עלילה כלשהי". אמנם אדי צילם גם במצלמת-סרט, אבל הוא היה יוצר תסריט גם מסדרת תצלומי סטילס. למשל, היום הראשון שבו תמי הלכה לתנועת "הנוער המאוחדת" בירושלים. לפניכם צילומים מימי התנועה המאוחדת, הפעולות והטיולים של שנות ה-50.


1. ספטמבר 1955, תמי מתלבשת לקראת פעולה ב"תנועה המאוחדת". משמאל עומד הדוד ברצ'ו פפיץ', האוחז בפנס, על מנת לתת תאורה בזמן הצילום.


2. מסדר תנועתי, לימין שור.


3. תמי עם החברים בתנועה הנוער המאוחדת


4. הפעילות התנועתית הייתה לא רחוק מהבית, בירושלים בעמק המצלבה


5. תמי עם חברים מכיתתה בטיול לאשקלון. אולי מי מהגולשים יזהה את עצמו?


6. מורה למוזיקה מבית החינוך ארלוזורוב, שם למדה תמי.


 

7. טיול לטבריה, אווה, אשתו של אדי.


 

8. והשקד פורח, אווה ואדי.


 

9. חברו הטוב של אדי היה הצלם ורנר בראון. הם נהגו לצאת לטיול ולבילוי ליד אגמים וימים, וכך גם עברו לצילום תת-מימי. בתצלום בחוף מכמורת. דייג אוהב דגים?


10. אדי היה מטבעו גם "מכניקר" ונהג לבנות לעצמו מערכות עזר. כך בנה גם ארגז זכוכית אטום לצורך הסרטה תת-מימית. בתצלום מתקן גריל שבנה, שאותו מפעילה תמי.


11. "קרן המגן". בשנותיה הראשונות של המדינה נקרא הציבור לתרום לביטחון המדינה, כמו בשיר להקת הנח"ל "תותחים במקום גרביים". אוקטובר 1955, תמי וחברתה מאשה שטרק באו אצל שלישו הצבאי של דוד בן גוריון, נחמיה ארגוב (אדי בתור צלם היה מקורב למלכות), מביאות במעטפה שי יום-הולדת שקיבלו תרומה לביטחון מדינת ישראל.


 

12. 1956, תמי עם חברים של אבא מוריס פרדו (משמאל) ואלבי - אמן פיסול בעץ.


13. אי האלמוגים במפרץ אילת


14. אדי בסירה עם ציוד צלילה ליד אי האלמוגים במפרץ אילת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. בגדי התנועה המאוחדת
ב. תמי עם החברים בתנועה הנוער המאוחדת
ג-ד. מתוך סדרת צילומי הסרטה שהכין אדי בהרי אילת
ד.
מומלצים