שתף קטע נבחר

מין, סמים וצדק חברתי. הקטנות נערכות לבחירות

הדיבור על הליכה לקלפי עורר מתרדמתן את המפלגות הקטנות, שמקוות להיכנס סוף סוף לכנסת. בלח"ם שסיימה אחרונה ב-2009 בונים על מחאת האוהלים, במפלגת זכויות הגבר מוכנים לבחירות "כי דפקו אותנו", ו"עלה ירוק" כבר שלפה ניירות גלגול

הבחירות הפנימיות בליכוד כבר הוכרעו, בקדימה עסוקים בחילופי השמצות לקראת הפריימריז, שחקנים חדשים כיאיר לפיד ונועם שליט הצטרפו לשולחן, ורולטת הבחירות - יוקדמו או לא יוקדמו - מסתובבת יותר ויותר מהר. הדריכות בקרב מפלגות הכנסת השונות גוברת, וגם במפלגות שלא הצליחו להכניס נבחרים לבית המחוקקים שלנו כבר פוקחים עין אחרי תרדמה של שלוש שנים.

 

במפלגת "ברית עולם" שזכתה ב-678 קולות בלבד בבחירות לכנסת ה-18 מתכוננים כבר שנתיים לבחירות המתקרבות. אתר האינטרנט המעודכן של המפלגה לא היה מבייש רבות מהמפלגות שכן נמצאות בכנסת הנוכחית, ובשבועות האחרונים, נוכח הדיבורים על הקדמת הבחירות, עובדים שם שעות נוספות.

 

גיל קופטש בבחירות 2009. בינתיים חושבים על ישיבה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גיל קופטש בבחירות 2009. בינתיים חושבים על ישיבה(צילום: ירון ברנר)

 

"נערכנו מוקדם מאוד במסגרת העבודה מתחת לפני השטח, לא בהכרזות בתקשורת. אנחנו עובדים חזק בפייסבוק, מקיימים חוגי בית רבים, ובונים את הקבוצה", סיפרה ל-ynet אילה סבאג מרציאנו, גרושה, אם לארבעה, ומספר 3 ברשימת המפלגה, הקוראת בין היתר לבטל את סמכות ההוצאה לפועל כמערכת עוקפת בתי משפט.

 

לדברי מרציאנו, מפלגתה נערכת "לפוש נוסף" בדמות כנס גדול מאוד שיתקיים "בקרוב מאוד", ואחר-כך תצא המפלגה לדרך "בקול תרועה". מרציאנו, פעילה חברתית עוד מימי תנועת הפנתרים השחורים, מסבירה שבמפלגה מתקשים לחזות את צעדיו הבאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל לא לוקחים סיכון: "המוני אנשים מצטרפים אלינו, בעיקר מהאוכלוסייה המוחלשת שסובלת, זו שהמאבק החברתי של מעמד הביניים בקיץ לא פתח בפניה את השער". מרציאנו מכוונת גבוה: "הציפייה שלנו היא לזכות בחמישה עד שבעה מנדטים, לא מעבר לזה".

 

בשנת 1986 הוקמה מפלגת רע"ש, המפלגה לזכויות הגבר במשפחה, על-ידי יעקב שלוסר, שעומד מאז בראשה. במסגרת ניסיונה להשוות את זכויות הגברים לאלה של הנשים בכל הקשור לדיני משפחה, השתתפה המפלגה בשלוש מערכות בחירות. במרוץ לכנסת ה-18, שלקראתו השמיע שלוסר את ההצהרה שלפיה "ילד שרואה שהאישה שולטת, בניגוד לטבע, יכול להפוך להומוסקסואל", הגיעה המפלגה למספר המצביעים הנמוך ביותר בתולדותיה - 921. כעת משנס שלוסר שוב מותניים לנוכח הדיבורים על הליכה לבחירות.

 

האתר החדש של "ברית עולם". "נסתפק גם ב-7 מנדטים" ()
האתר החדש של "ברית עולם". "נסתפק גם ב-7 מנדטים"

 

"לגברים מתאים שיהיו עכשיו בחירות - דפקו אותנו, והגיע הזמן לשינוי", אומר שלוסר, "עוד לפני הפריימריז לליכוד החל לחץ של פעילים. בשבוע הבא יש לנו מפגש ראשון של 50 פעילים שמהווים את הגרעין הקשה. השבוע גם נתחיל לגייס כספים. אנחנו רוצים לשנות את המערכת העוינת ואת החוקים הדרקוניים, להביא לכך שיהיה שוויון בהחזקת ילדים מגיל 0 בין גברים לנשים, ולהפסיק את העוול שבמסגרתו אישה יוצאת לפנסיה בגיל 62 והגברים שיוצאים לגמלאות בגיל 67 מממנים אותה".

 

המקום האחרון לא שבר את מפלגת לח"ם

אבל לא בכל המפלגות עברו לדום בעקבות רוחות הקלפי. את המקום האחרון במרוץ לכנסת ה-18, עם 611 קולות, כבשה מפלגת "לח"ם - לוחמי חברה המאוחדים" שאותה הקים ישראל טוויטו ז"ל, מראשי "כיכר הלחם". בראשות המפלגה עומד כיום יגאל אנקורי. "אני דווקא לא חושב שיהיו בחירות השנה, אף מפלגה לא רוצה בהן", הוא אומר, אבל מספר שבכל זאת כבר יש לו מחשבות להתחיל במרוץ.

 

ישראל טוויטו ז"ל מביא את מפלגת לח"ם לרשם המפלגות ב-2005 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישראל טוויטו ז"ל מביא את מפלגת לח"ם לרשם המפלגות ב-2005(צילום: גיל יוחנן)

 

"למרות האכזבה מהמפלגות השונות, יש סיכויים טובים שהמפלגות החברתיות יגיעו להישגים מסוימים. אני גם רואה את מה שיקרה עם מחירי החשמל והמים בעתיד - ביבי יכול להציל את המדינה מול איראן, ובוחרים בו כי זה קיומי, אבל כך אנחנו עוברים מבחירות חברתיות לבחירות מדיניות, וכל המחאה החברתית תלך לאיבוד. לח"ם מתכוונת למרות הכול להחיות אותה".

 

ומה עם לגליזציה לקנאביס? גיל קופטש, שעומד בראש מפלגת "עלה ירוק" המפורסמת, מספר כרגע על אסטרטגיה

זהה לזו ממערכת הבחירות הקודמת: "אני מקווה שנגבש גוש של מפלגות ירוקות. אני זורם עם מי שירצה, ואם לא - אנחנו נהיה הגוש הזה".

 

לדברי קופטש, ניסיון האיחוד נתקל בעבר במלחמות אגו שגדעו את התוכנית. בינתיים, ראש המפלגה כבר שולף את הנשק העתידי, נשען לאחור - וחושב על ההמשך: "קניתי ניירות גלגול, יש כוונה לערוך ישיבה נוכח ההתפתחויות, אבל נראה לי שאנחנו בודקים את צעדינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנאביס. אולי הפעם, "עלה ירוק"?
צילום: shutterstock
צילום: מיכאל קרמר
יעקב שלוסר ממפלגת זכויות הגבר. "לגברים מתאימות בחירות עכשיו"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים