שתף קטע נבחר

שיוויון בין הסדינים

אם היה משהו אחד טוב בעולם הישן, היו אלה תפקידי החיזור המיני הקלאסיים בין גבר לאשה. הבלבול השיוויוני שאנחנו חווים היום בכל הקשור בסקס - יירגע, כשנסתגל לתהליך השינוי ונלמד לתמרן בין היצר הקדום שעדיין פועם בנו, לחיים המודרנים

אנחנו עושות קריירה. אנחנו עושות חיים. אנחנו "עושות" בחורים. אנחנו יוזמות סקס, ולא תמיד יוזמות שיחה על זה אחר כך. אנחנו יודעות שזכותנו לומר (במיטה, על השטיח, או אפילו בשירותים במועדון) מה אנחנו אוהבות, ואיך אנחנו אוהבות את זה. אנחנו פחות "נותנות" ויותר לוקחות. בקיצור, בכל מה שנוגע לשוויון, אין מה להשוות בין האישה של תחילת המאה הקודמת, לזו שחיה ובועטת היום.

 

 

בלבול בתפקידים. סקס בעידן השיוויוני (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
בלבול בתפקידים. סקס בעידן השיוויוני(צילום: Gettyimages Imagebank)

 

מה עשה השיוויון ליחסים בין אשה וגבר, מה הוא עשה למתח המיני? 

"האירוטיקה בסכנה" אומרת ד"ר רבקה נרדי, מטפלת אישית וזוגית ומחברת הספר "נשים חסרות מנוח", שיזמה כנס שעסק בשאלה הזו בדיוק. "אנחנו חיים בתקופה של בלבול, שבה פנטזיות עתיקות מתנגשות עם ערכים חדשים. אנחנו רואים גברים שמרגישים איום וחוסר משיכה מול נשים חזקות ומצליחות, ונשים שמנסות לחקות את ההתנהלות הגברית, ומנתקות את הקשר בין מין לרגש, או נשים במעלה ההיררכיה שממשיכות לחכות שמישהו חזק וגדול מהן יכבוש אותן. אנחנו בתקופה של אי-נחת וחרדות, שבה אנשים רבים לא מצליחים ליצור קשר זוגי; מחפשים משהו ולא מרוצים לעולם ממה שהם מוצאים. כדי לשמור על הקסם, אנחנו צריכים לפתח אינטליגנציה מינית חדשה".

 

אמא'לה, האבולוציה התהפכה

כדי להבין מה קרה פה בעצם, ולמה השוויון הביא לשינויים כאלה דווקא במיטה, צריך ללכת הרבה אחורה: אל אבות אבותינו ואימהות אמותינו - הציידים והמלקטות.

 

"בטבע, כמעט תמיד הנקבות הן אלו שהגבילו את הרבייה". אומר ד"ר אורן חסון, יועץ זוגי ומומחה לתקשורת בינאישית ולפסיכולוגיה אבולוציונית, מהדוברים בכנס. "אצל בני האדם אישה יכולה ללדת לכל היותר ילד אחד בשנה

גבר, באופן תיאורטי לפחות, יכול להוליד מאות".

 

"לאורך ההיסטוריה, האבולוציה יצרה מבנה שבו גברים מוכנים יותר מנשים לסקס מזדמן, בעוד הנשים נדחפות על ידי הגנטיקה שלהן לבררנות ולחיבור רגשי (שנועד להשאיר את הגבר בסביבה, כדי לדאוג לצאצאים).

 

המבנ הבסיסי של המיניות השתנה מאוד במאה האחרונה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
המבנ הבסיסי של המיניות השתנה מאוד במאה האחרונה(צילום: shutterstock)

 

המתח המיני התבסס על הצורך של הגבר לכבוש את האישה ולשמור עליה (כדי לוודא שהצאצאים שלה הם גם שלו);‬ על כך שהגבר הוא זה שמתחרה על חסדיה, והיא זו שאומרת 'לא'. ‬במאה העשרים הכול השתנה. הפמיניזם אפשר לנשים להסתדר כלכלית בעצמן ולהזדקק פחות לגבר כדי לגדל את ילדיהן. כשנשים נכנסו למקומות העבודה, נוצרה זמינות גדולה יותר של קשרים בין גברים ונשים. במקביל, המצאת הגלולה הפרידה בין סקס לפוריות ולראשונה, נשים יכולות להרשות לעצמן להיות מתירניות כמו הגברים: הן יכולות למנוע לידה, לגדל את ילדיהן לבדן, לעמוד במחיר של בגידה. המבנה הבסיסי של המיניות, שבו גברים דוחפים לסקס ונשים מגבילות אותו – מתחיל להשתנות".

 

סקס אחר

מה עשו השינויים האלה למשיכה המינית?

"קודם כל הם יוצרו זמינות גדולה יותר של סקס,"‬ אומר ד"ר חסון. "ברגע שיש משיכה מינית, קל לממש אותה. מה זה עושה למשיכה? שאלה טובה". "השוויון יוצר בלבול אצל כולם, ופוגע במתח המיני", עונה על השאלה הטובה אביב יהלום, יו"ר משותף של התנועה לשוויון ולשלום בין המינים, יועץ ארגוני ומנחה קבוצות. "מצד אחד נשים רוצות להפוך לדומיננטיות יותר, ולגברים יש רשות – לפחות באופן תיאורטי – להיות יותר רכים, מחוברים לרגשות. אבל לא מעט גברים עדיין נרתעים מנשים חזקות, ונשים נרתעות כשהן רואות גבר בוכה בסרט. זה לא סקסי בעינינו, כיוון שחלק מאיתנו עדיין שקוע במסורות הישנות. הרי תהליך השוויון הוא פסיק בהיסטוריה".

 

מבולבלים? נסו לשמור על איזון בין אז ולעכשיו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מבולבלים? נסו לשמור על איזון בין אז ולעכשיו(צילום: shutterstock)

 

"להיות 'אותו דבר' כיבה לנו את התשוקה"‬ טוענת שרון רובינשטיין, מאמנת ויועצת לתקשורת בין אישית. "דווקא הקוטביות, השוני המוצהר, ייצר את הקסם של המשיכה המינית. אבל כשאישה וגבר מתנהגים אותו דבר, עד מהרה מה שיישאר להם זו חברות טובה, אבל לא תשוקה‭."‬

 

ציידים במלכודת

ועכשיו, בואו נסתכל רגע מקרוב – ממש מקרוב – על התשוקה הגברית במפגש עם אמזונה מהעידן החדש. "כשאישה מחזרת אחרי גבר, היא לוקחת מהגבר את תפקיד הצייד", אומרת רובינשטיין. "הוא ירגיש מחוזר, אבל הריגוש של הציד נעלם לו. ככל שהאישה שלצדו מתנהגת בצורה יותר 'גברית' (יוזמת, אקטיבית), הגבר יהפוך משועמם או תחרותי – בדיוק כפי שהיה קורה לו בחברת גבר אחר. מיד אחרי הסקס, כלומר הכיבוש, הוא יאבד עניין - וזה בתנאי שהוא בכלל יצליח לעשות סקס: "הטסטוסטרון עובד על שליטה, על 'אני אנווט'", אומרת ד"ר נרדי. "כשפתאום הפרטנרית היא החזקה, המנהלת, הקובעת, הגבר עלול לאבד ביטחון – ואז, או שהוא מאבד עניין או שהוא מאבד זקפה".

 

עלמות במצוקה  

ומה קורה לתשוקה הנשית בעידן שבו מצופה ממך להיות חזקה ומצליחנית בחיים, וכמובן קולית, קלילה ועניינית בכל מה שקשור לסקס?  

יהלום: "נשים שרוצות לממש את המיניות שלהן בצורה משמעותית יותר, לא תמיד יודעות איך. מצד אחד, הן עדיין חוששות מסטיגמות ישנות. מצד שני, הן מאמצות סגנון גברי: 'עשיתי אותו‭,'‬ 'זיינתי אותו' – סקס מנותק מרגשות". ד"ר נרדי: "הפנטזיות המיניות שלנו, שניזונות מהמוח הקדום, לא הלכו עדיין לשום מקום. הכמיהה לגבר חזק שיכבוש אותך עדיין קיימת אצל נשים רבות. הבעיה היא שככל שאת חזקה יותר, כך יש פחות סיכוי שמישהו חזק יותר יבוא ויכבוש אותך". בקיצור, בכל פעם שאנחנו חולצות את הנעליים באגביות לטובת עוד סקס עם בחור מזדמן, הסינדרלה שבנו עדיין מחכה לנסיך.

 

ומה קורה לסקס בנישואים? 

השוויון משפיע לא רק על המין בין פנויים ופנויות, אלא גם על זה שמתרחש (או מפסיק להתרחש) במיטת הנישואים. ד"ר נרדי: "בעבר, מה שיצר את המשיכה בין זוג נשוי היה המרחק הרגשי והפיזי. בעולם של פעם, הייתה פחות שותפות בין בני זוג: לגבר היה מעמד גבוה יותר, הוא יצא אל העולם הגדול וחזר כשהיא נשארה בבית. היו ביניהם מסתורין וגעגוע, שחיזקו את המשיכה".

 

"בכל הקשור בסקס, הגבר יזם והאישה נענתה. הביטחון שלו במיטה נבע מניסיון מיני שהיה לו, ולא לה, ומכך שהאישה חסרת הניסיון לא באה בדרישות ולא שפטה את ביצועיו. היא לא חשבה שהיא אמורה ליהנות מסקס: הנאה נחשבה כהפקרות. באמצעות התשוקה שלו אליה, האישה חוותה את התשוקה שלה, השוויון ערער את כל זה. השותפות בחיים ובתפקידים ביטלה את המרחק, ואיתו את המסתורין והגעגוע. למרבה הצער, ביטחון הוא הסביבה הכי פחות סקסית: כשאתם שותפים בכול ואין מסתורין, התשוקה נשחקת".

 

"מבחינת הסקס עצמו, נשים גילו את מיניותן ורכשו ניסיון מיני. הן גילו שמותר להן לומר 'לא', ומותר להן לדרוש מהגבר לענג אותן. זה הפך את המפגש בין גבר לאישה למאיים בעבור הגבר: האישה יודעת, מבינה, שופטת, משווה. לכן לא פלא שתופעות כמו חרדת ביצוע מתחילות להעסיק גברים בגלוי".

 

"גברים צריכים להרגיש גבריים", טוענת רובינשטיין. "זה מסביר מה גורם לגבר שנשוי לאישה מוצלחת, יפהפייה, משכילה וקרייריסטית- לבגוד עם המזכירה הפחות אטרקטיבית בעליל. מול בת זוגו הוא מרגיש צורך להתחרות, כמו מול גבר אחר. הוא לא מרגיש 'הגבר' כמו מול המזכירה".

 

השוויון דפק לנו את התשוקה בנישואים?

לאו דווקא. מרב שרון, מטפלת מינית,‬ טוענת כי דווקא הסקס אצל זוגות שיוויוניים יכול להיות טוב יותר. "במחקר שהתפרסם בארה"ב לפני שנתיים, התברר שגברים שנשואים לפמיניסטיות דיווחו על מערכת יחסים יציבה יותר ושביעות רצון גבוהה מיחסי המין" היא אומרת. "גם מניסיוני בקליניקה במשך השנים, כשמגיעים אליי זוגות עם מערכת יחסים שוויונית, עם תקשורת טובה וחברות, יש יותר סיכוי לפתור בעיות במיניות – למרות השחיקה באירוטיקה. אם יש שוויון מחוץ למיטה, זה מעיד על כבוד הדדי, ורצון לעזור זה לזה".

 

בדרך לתשוקה חדשה

אז לאן הולכת התשוקה שלנו? האם היא נידונה ללכת לאיבוד בין הקריירות הנשיות לחיפוש אחר הרכות הגברית? 

"אני מאמינה שהשוויון מזמין אותנו ליצור אינטליגנציה ארוטית חדשה", אומרת ד"ר נרדי. "אנחנו צריכים ללמוד לקבל את המוח הקדום שלנו, שמשמר בקנאות התניות ישנות שמעוררות את תשוקותינו (כמו פנטזיות של כיבוש ושליטה על ידי הגבר), וגם את המוח החדש שלנו, שדוחף אותנו לקיים יחסי שוויון. אני מאמינה שהדרך לכך היא ליצור הפרדה בין מה שקורה במיטה לבין מה שקורה מחוצה לה; בין משחק ומציאות. בחיזור, גבר שפותח את הדלת לבת זוגו או משלם עליה בפגישה (ואישה שמאפשרת את זה) יכולים לעורר את התשוקה בלי לפגוע ביחסי השוויון. בעצם מדובר ביצירת 'איים של פעם' בתוך מערכת שוויונית עכשווית. אף אחת מאיתנו לא הייתה רוצה לחזור אחורה, כי מי שהתפכח לא יכול לחזור להיות עיוור".

 

"התניות עתיקות לא יכולות להיעלם ביום אחד" מסכים איתה גם יהלום. "הייתי שמח לראות נשים מוצאות סקסיות בגבר רך ופתוח, וגברים שמגלים כמה דומיננטיות אצל נשים יכולה להיות סקסית. אם האתגר הזה אפשרי? ימים יגידו".

 

פורנו מהיר, נשים שותקות

מה הקשר בין שוויון נשים לבין פריחת הפורנו? לפי אביב יהלום, יש קשר ועוד איך. "הפורנו, שנעשה על ידי גברים למען גברים, הוא סוג של תגובת נגד לשוויון‭,"‬ הוא אומר. "לא מעט גברים מרגישים מאוימים מול נשים יוזמות וחזקות. צריכת הפורנו היא אמירה לא מודעת: 'אני חוזר למקום הבסיסי, שבו הגבר שולט באישה, שבו הגברים עדיין קובעים את הכללים".

 

"אותה תופעה באה לידי ביטוי גם בצריכת סקס בתשלום או בקניית כלות ממדינות עניות‭,"‬ מסכימה ד"ר נרדי. "גבר שפוחד מהכוח של אישה חזקה ובעלת אישיות, שחושש שהיא תצחק עליו ותשפוט אותו במיטה, מעדיף לעשות סקס עם נשים שותקות".‬

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאן נעלמה התשוקה? היא מתחבאת מהשיוויון
צילום: Shutterstock
אשה חזקה מחכה לנסיך
יצר קדום לתפקידים של פעם
צילום: Getty images Image bank
לאשה בפייסבוק
מומלצים