שתף קטע נבחר

הצבא הסורי הפגיז במפתיע את חומס, 230 נהרגו

רשתות טלוויזיה דיווחו כי כוחות אסד משגרים פגז מדי חמש דקות לעבר שכונת מגורים בעיר. לפחות 700 בני אדם נפצעו. תושב חומס: "יש פה מלחמה אמיתית". היום צפויה מועצת הביטחון להצביע על הצעת החלטה רפה בעניין סוריה

מתקפת פתע על אזרחי סוריה, ערב ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם. כוחות צבא הנאמנים לנשיא בשאר אסד פתחו הלילה (שבת) במתקפת פתע על העיר חומס וגרמו למותם של כ-230 בני אדם. לפי הדיווח בערוץ "אל-ערבייה", החיילים מפגיזים בעיקר את שכונת אל-חאלדיה בעיר ומשגרים פגז מדי חמש דקות.

 

סוריה - כתבות אחרונות ב-ynet:

דיווחים בסוריה: מחסור בלחם ובמים בדמשק

הטבח בסוריה: הליגה הערבית מרככת את רוסיה

קלינטון לרוסיה: לצד מי אתם - אסד או העם?

המורדים: אנחנו שולטים על מחצית משטח סוריה

 

 צפו: תיעוד ההפגזות בחומס

 

בערוץ "אל-ג'זירה" דווח כי מניין הפצועים הגיע בתוך זמן קצר ליותר מ-700 בני אדם. עד ראייה סיפר ש"בעיר מתנהלת מלחמה אמיתית", והעריך כי הצבא שיגר יותר מ-300 פצצות מרגמה. "מדובר בטבח של ממש", הוסיף פעיל זכויות אדם סורי, "הכוחות מפגיזים את המחוז מכמה חזיתות. חלק מהבניינים עולים באש, ומספר בניינים קרסו". 

 

במקביל, נמסר כי כלים משוריינים יצאו מהבסיס האווירי באזור כדי לפשוט על אחד מבתי החולים. פעיל אופוזיציה בחומס, ואאל אלחומסי, סיפר כי כוחות הביטחון הורגים חולים ופצועים שהובאו לטיפול ואף עוצרים אנשים שאושפזו. "הילדים והנשים שרויים בהלם", אמר. מקורות אחרים ציינו כי רבים מהנפגעים שפונו לקבלת טיפול רפואי מתו מפצעיהם בשל מחסור בציוד רפואי ובמנות דם.

 

המורדים מפגיזים טנק של צבא אסד

 

ראש המועצה הלאומית הסורית שמלכדת את רוב גופי האופוזיציה במדינה, בורהן גליון, אמר בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כי "מה שקורה בחומס מוכיח כי המשטר רוצה להרוויח זמן כדי לבצע את תוכניותיו לפני ההצבעה במועצת הביטחון. גם דובר מועצת המהפכה בחומס, חאלד אבו סאלח, ששוחח עם הערוץ, טען: "זהו טבח אמיתי על רקע יום השנה לציון הטבח בחמה.

 

"שכונת אל-חאלדיה נמצאת בים של דם", העיד אבו סאלח. "איפה העולם? איפה מדינות ערב? אנחנו מתים, אנחנו נהרגים. מה יכול לעשות 'צבא סוריה החופשי' באמצעיו הפשוטים, אל מול הטנקים והארטילריה של הצבא הסורי?".

 

עשן ואש בשמי חומס, הלילה

 

"צבא סוריה החופשי", מצדו, הודיע הלילה כי חטף 19 חיילים מנאמניו של אסד, שפעלו בשכונת אל-חאלדיה בחומס. ערוץ "אל-ג'זירה" שידר סרטון שהעביר לו הארגון, המורכב ברובו מעריקים, בו נראים החטופים מציגים את תעודות הזהות שלהם למצלמה.

 

ההפגזה תשפיע על החלטת מועצת הביטחון?

הממשל הסורי פתח במתקפת פתע שעות לפני שמועצת הביטחון של האו"ם אמור להתכנס לדיון בעניינו. דיפלומטים מערביים אישרו כי המועצה תצביע בשעה 16:00 (שעון ישראל) על טיוטת החלטה אירופית-ערבית שקוראת לנשיא סוריה, בשאר אסד, להתפטר מתפקידו. נוסח ההחלטה, שגובש בתום דיונים רבים, מייצג פשרה בין ארצות הברית לבין רוסיה, שאיימה קודם לכן להטיל וטו על כל החלטה שתיתפס בעיניה כשגויה.

 

השבוע נרשמו קרבות עזים באזור הבירה דמשק, וגם שם עלה מניין ההרוגים

על 100 בני אדם. הצבא הסורי אף השתמש בתותחים ובכלי רכב משוריינים, כדי להדוף את המורדים שהתקרבו עד שמונה קילומטרים מדמשק.  

 

כפי שציינו פעילים בחומס, הבליץ על העיר בא בדיוק כשהאופוזיציה בסוריה מציינת מלאות 30 שנה לטבח בחמה ב-1982. באותו טבח הפגיזו כוחותיו של חאפז אסד, אביו של הנשיא הנוכחי בשאר אסד, את העיר חמה, מעוזם של מתנגדי המשטר. בהפגזות, שבוצעו ללא הבחנה, נהרגו אלפים, ולפי חלק מהעדויות אף רבבות. עד היום אירועי חמה נחשבים למעשה הטבח הגדול בתולדות סוריה המודרנית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בחומס, השבוע
צילום: AP
מועצת הביטחון. הצעת החלטה רפה
צילום: AP
מומלצים