שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: הממשלה לא מיישמת חוק אוויר נקי

כשנה לאחר שהחוק נכנס לתוקפו פונה עמותת אדם טבע ודין לבג"ץ: "בגלל אזלת ידה של הממשלה, אשר אינה מאשרת את התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר, חשופים מיליוני תושבי מדינת ישראל למחלות ואף למוות כתוצאה מזיהום אוויר"

"מחדל הממשלה לאשר במועד שנקבע את התכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר הינו בלתי סביר ומהווה פגיעה בשלטון החוק, שכן המדובר בהפרת חוק אוויר נקי", כך טוענות העמותות "אדם טבע ודין" והקואליציה לבריאות הציבור, בעתירה שהגישו הבוקר (א') לבג"ץ, במטרה לחייב את הממשלה לאשר לאלתר את התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר.

 

 

חוק אוויר נקי אושר ב-2008 ונכנס לתוקף ב-1 בינואר 2011. בעתירה מודגש, כי החוק מחייב את הממשלה לאשר תוכנית לאומית רב שנתית, שתיתן פתרון מערכתי לבעיית זיהום האוויר בארץ, בתוך שנה מיום תחילת החוק, כלומר עד ל-1 בינואר 2012. התוכנית הושלמה והופצה בזמן על ידי המשרד להגנת הסביבה, אולם עד כה טרם עלתה לדיון בממשלה לאחר שבאוצר עדיין לא מצאו 690 מיליון שקלים למימון שלה.

 

העמותות טוענות שמדובר במחדל של הממשלה, שכן אי אישור התוכנית מונע את יישום החוק. "הכלי המרכזי שקובע חוק אוויר נקי כדי להשיג את יעדיו, הינה הכנת תכנית לאומית להפחתת זיהום אוויר, שתגדיר "יעדים ארציים ואזוריים לצימצום זיהום האוויר", ושיקבעו בה "אמצעים ודרכים לעמידה ביעדים", נכתב בעתירה.

 

"כדי ליישם את חוק אוויר נקי, חייבים את התוכנית הלאומית", אומר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, "בגלל אזלת ידה של הממשלה, אשר אינה מאשרת את התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר, חשופים מיליוני תושבי מדינת ישראל למחלות ואף למוות כתוצאה מזיהום אוויר".

 

"פגיעה בזכויות יסוד"

העמותות מוסיפות, שאי אישור התכנית פוגע בזכות יסוד כמו הזכות לבריאות והזכות לחיים. "חיי אדם, כמו גם בריאותם עלולים להיפגע עקב זיהום אוויר", נכתב, "ידוע כי לאיכות הסביבה יש השפעה ישירה על זכות האדם לחיים ושלמות הגוף. שכן, הגשמת הצרכים הבסיסיים של האדם תלויה בגורמים סביבתיים כגון: אוויר לנשימה, מים לשתיה, אוכל ומחסה".

 

בחוות הדעת המקצועית שצורפה לעתירה על ידי ד"ר אריה ונגר, ראש תחום אוויר ב"אדם טבע ודין", נטען שכל עיכוב באישור התכנית יתבטא בתחלואה עודפת ותמותה מוקדמת ברמה בלתי סבירה בקרב הציבור הנחשף לזיהום זה, וכן לנזק כלכלי למשק המוערך במיליארדי שקלים בשנה.

 

על פי העתירה, מזהמי האוויר השונים גורמים לאסטמה, סרטן, מחלות לב ועוד. "סך כל הנפגעים מזיהום האוויר בארץ ברמות שונות נאמד בעשרות אלפים, נכתב, "מתוכם, ניתן להעריך כי מספר האנשים הנפגעים פגיעות חמורות, החל מאשפוז או תחלואה במחלות קשות ועד לתמותה מוקדמת, הם כאלפי אנשים בשנה".

 

בנוסף מודגש כי לתוכנית יש תועלת כלכלית, מאחר שהיא שתאפשר לחסוך למשק כמיליארד וחצי שקלים, בהשקעה של פחות ממחצית מהסכום.כן מודגש, כי אי אישור התוכנית "שם ללעג ולקלס את החלטת המחוקק ואת סמכותה של הרשות המחוקקת, ופוגע בשלטון החוק, מעמודי התווך של הדמוקרטיה הישראלית". "כנראה שיותר נוח לאשפז חולים ולתת למחלקות לקרוס", מסכם ברכה, "מבחינת שלטון החוק בישראל, הממשלה מפרה בלי שום בושה את החוק ברגל גסה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים