שתף קטע נבחר

מחקר: מה פער הגילאים האידיאלי בין אחים?

מחקר מגלה כי ילדים שאחיהם הקטנים נולדו לפחות שנתיים אחריהם טובים יותר בקריאה ובמתמטיקה, הודות לזמן שהקדישו להם הוריהם, כך מדווח "זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות"

ילדים שמלאו להם שנתיים לפחות לפני שמגיע למשפחה אח נוסף הם חכמים יותר, כך עולה ממחקר שפורסם ב‭.Human Resources Journal of-‬ הם מצליחים יותר במתמטיקה ובקריאה לעומת ילדים שהמרווח ביניהם צמוד יותר.

 

מרווח גדול יותר מהווה יתרון בולט לאחים הגדולים. מנגד, לא נצפה יתרון כלשהו עבור האחים הקטנים יותר. "זה לא עוזר להם וזה לא מזיק להם‭,"‬ אומרת קייסי באקלס, כלכלנית שערכה את המחקר.

 

כתבות אחרונות בערוץ הורים :

 

הממצאים עשויים לעניין הורים ששוקלים להרחיב את המשפחה. גם ככה ברגע שהורים מספרים על רצונם להביא ילד נוסף לעולם, העצות מהחברים והמשפחה מתחילות לזרום ורק מבלבלות.

 

"יש הרבה חוכמת רחוב, אבל אין הוכחות ממשיות לגבי מה שטוב הן להורים והן לילדים‭,"‬ אומרת באקלס. "מחקר זה הוא פיסת המידע הראשונה שמצביעה על יתרון בהגדלת המרווח בין אחים‭."‬ אגב, ההפרש בין שני ילדיה של באקלס הוא שנתיים, חודשיים ושבועיים.

 

למטרת המחקר בחנו באקלס וצוותה נתונים של כ‭3,000-‬ נשים שילדו זוגות אחים. כשהילדים היו בני חמש ושבע‬ הם עברו מבחנים בקריאה ובמתמטיקה. באקלס מצאה שמרווח של כל שנה העלה את הציון של האח הגדול במבחן ב‭17-‬ נקודות.

 

באקלס התמקדה ב‭10%-‬ מהנבדקות שעברו הפלות בין הלידות, וכך באופן אוטומטי נוצר מרווח גדול בין הילדים שנולדו להן.

 

בקרב 300 הנשים שחוו הפלה, ועקב כך המרווח בין ילדיהן היה גדול יותר, נמצא שהילדים הגדולים הצליחו יותר בבחינות בהשוואה לילדיהן של ‭2,700‬ הנשים שאצלן המרווח בין הלידות היה כמתוכנן.

 

"ככל שמבלים זמן רב יותר עם ילד לפני שמתווסף לו אח, ההשקעה בילד זה תהיה גדולה יותר‭,"‬ אומרת באקלס. "כשהמרווח קטן משנתיים, הגיוני שהאח הגדול יפסיד זמן איכות ותשומת לב של ההורים. כששני האחים עדיין בחיתולים, ההורות מתמקדת יותר ב'בקרת נזקים' ופחות בהעשרה‭."‬

 

ואכן, באקלס מצאה שבזוגות אחים שההפרש ביניהם קטן משנתיים, לאחים הגדולים מקריאים פחות ספרים והם צופים יותר בטלוויזיה בגילים שלוש עד חמש,‬ לעומת ילדים שההפרש ביניהם עומד על שנתיים ומעלה.

 

ממצאיה של באקלס משמעותיים יותר עבור משפחות במעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר; הורים בעלי אמצעים יכולים לפצות את ילדיהם על חסך בזמן איכות על ידי הכנסתם לגנים איכותיים.

 

ומה הקשר בין נושא הרווח בין אחים לבין כלכלה? באקלס עונה: הכל קשור. "בכלכלה אנחנו לומדים איך אנשים מקבלים החלטות. רוב האנשים חושבים על כלכלה רק בהקשר של שיעורי ריבית, אבל הכלכלה מעורבת גם בנושאים כמו מתי להתחתן ומתי להביא ילדים‭,"‬ היא אומרת.

 

"המחקר הזה מדבר על הון אנושי ועל מה שמשפיע על תוצאות מבחנים אצל ילדים, מפני שזה מה שבסופו של דבר ישפיע על פריון העבודה בהמשך הדרך". 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרווח של כל שנה העלה את הציון של האח הגדול במבחן ב‭17-‬ נקודות
צילום: shutterstock
מומלצים