שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חברת מנרב תקים את עיר הבה"דים בנגב
  מנרב גברה בהתמודדות על שפיר הנדסה, ותקים את קרית ההדרכה הסמוכה לירוחם בפרויקט שהיקפו בין 9 ל-10 מיליארד שקל. הבסיס, שייפתח בעוד כשלוש שנים, יחליף את הפעילות בבסיס צריפין ויאכלס מדי יום כ-10,000 חיילים

  ועדת המכרזים במשרד הביטחון החליטה הערב (א') כי קבוצת מנרב היא הזוכה במכרז להקמה, תפעול, תחזוקה ומימון של קריית ההדרכה של צה"ל בנגב ב-25 השנים הבאות. מדובר באחד הפרויקטים היוקרתיים והמורכבים שהמדינה ביצעה, במסגרתו יועבר לצומת הנגב, סמוך לירוחם, מתחם בסיס צריפין שבמרכז הארץ.

   

  מדובר בפרויקט הדגל הראשון של מערכת הביטחון המבוצע בשיטת ה-BOT (בנייה, תפעול, והעברה בתום תקופה מוגבלת) במסגרת המהלך הלאומי להעברת מחנות צה"ל לנגב.

   

  עלות החוזה נעה בין 9 ל-10 מיליארד שקל. מנרב, שבשליטת אברהם קוזניצקי, התמודדה בקבוצה עם רד בינת (19%) ואלקטרה (30%) שנכנסה לפרויקט לפני כשבוע. היא ניצחה בהתמודדות את שפיר הנדסה, לאחר שניצחה בשלב חצי הגמר את שיכון ובינוי ואת אפריקה ישראל. הבסיס עתיד להיפתח בעוד כשלוש שנים.

   

  חזי משיטה, ראש מינהלת מעבר צה"ל לנגב, הזכיר שלשתי הקבוצות שהגיעו לשלב הגמר היו הסכמים פיננסיים מלאים, דבר שהקל על צוותי המדינה לקדם את הבנייה. לדברי תא"ל מהרן פרוספר, ששניהל את המכרז מצד משרד הביטחון, "שתי הקבוצות עמדו בסגירה פיננסית מלאה, ואולם מנרב שיפרה את הצעתה הפיננסית בצורה משמעותית ולכן זכתה".

   

  עשרות אלפי חיילים יוכשרו בכל שנה

  קריית ההדרכה תוקם על שטח של 1,600 דונם ויועברו אליה ממרכז הארץ כלל בסיסי ההדרכה המכשירים את תומכי הלחימה בצה"ל בתחומי הרפואה, לוגיסטיקה, חימוש, משאבי אנוש, תיאום וקישור, משטרה צבאית, חינוך ותקשוב. קריית ההדרכה תכשיר מדי שנה עשרות אלפי חיילים למקצועות אלה ותאכלס מדי יום כ-10,000 חיילים, משרתי קבע ואזרחים.

   

  עבודות העפר בשטח בו תוקם קריית ההדרכה בצומת הנגב כבר הסתיימו, ובימים אלה מסתיימות בשטח עבודות להקמת תשתיות חשמל, מים ותקשורת. למכרז להקמת קרית ההדרכה הוכנסו מספר דרישות, ביניהן העדפת רכש כחול לבן; העסקה של לפחות 30% מעובדי הזכיין מקרב תושבי הנגב; עדפת העסקת משרתי מילואים; והיותו של בעל השליטה בזכיין - ישראלי.

   

  במסגרת התוכנית להעברת מחנות צה"ל לנגב אישרה הממשלה לאחרונה תקציב של 19 מיליארד שקל להעברת שני בסיסים נוספים לנגב: קרית המודיעין שתוקם בסמוך לצומת שוקת והקמפוס הטכנולוגי של חיל התקשוב שיוקם בבאר שבע מול אוניברסיטת בן גוריון). זאת בנוסף לבסיס התובלה של חיל האוויר שהעברתו לבסיס נבטים החדש כבר הושלמה בהצלחה בסוף 2008.

   

  העברת בסיסי צה"ל לנגב צפויה להוביל למעבר של עשרות אלפי חיילים ואלפי משרתי קבע ובני משפחותיהם לנגב, ליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים בדרום ולפינוי קרקעות יקרות ערך במרכז הארץ בבסיסים כמו צריפין וגלילות. 

   

  בהכנת הידיעה השתתף ליאור גוטמן, "כלכליסט"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים