שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוכרת הריון: הסיכוי לתינוק עם מום - גבוה פי 4

  מחקר בריטי, שבדק יותר מ-400 אלף נשים בהריון במשך 12 שנים, מצא כי סוכרת הריון מעלה את הסיכון פי ארבעה למומים מולדים. החוקרים: הסיכון הגבוה ביותר הוא בשבועות הראשונים - אך בהם נשים כלל לא מודעות לכך שהן סובלות מסוכרת

  מחקר ענק, שכלל למעלה מ-400 אלף נשים בהריון בצפון מזרח אנגליה, מצא כי הסיכון שאישה הסובלת מסוכרת תלד תינוק עם מומים מולדים גבוה פי ארבעה, בהשוואה לנשים ללא סוכרת. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת Biabetologia.

   

  עוד על סוכרת הריון:

  סוכרת הריון בישראל בעלייה: איך תמנעי ממנה?

  חלית בסוכרת הריון? את בסיכון לחלות בסרטן

  עוד סיבה לפעילות גופנית בהריון: תמנע סוכרת הריונית  

   

  הסיכון הגבוה: בשבועות הראשונים להריון

  החוקרים מאוניברסיטת ניוקאסל ניתחו נתונים של 401,149 נשים בהריון בין השנים 1996 עד 2008. מתוכן אצל 1,677 נמצאה סוכרת הריונית. ממצאי המחקר הראו כי שיעור המומים המולדים אצל תינוקות לנשים ללא סוכרת עמד על 19 לכל אלף לידות ואילו אצל תינוקות לנשים שסבלו מסוכרת 72 לכל אלף לידות, כלומר פי ארבעה.

   

  "רבים מהמומים המולדים מתרחשים בשבוע עד ארבעת השבועות הראשונים להריון", הסבירה ראש צוות החוקרים, ד"ר רות בל, בראיון לרשת הטלוויזיה BBC. לדבריה מספר ההריונות בהן רמות הסוכרת לא נשלטות היו רבים מכפי שציפו, והדגישה כי לעתים המטופלות כלל לא מודעות לרמות הסוכר שלהן בשלבי ההריון הראשונים, בהם, כאמור, הסיכון לעובר הוא הגבוה ביותר".

   

  מספר הסובלות מסוכרת הריון הוכפל

  סוכרת הריון היא מחלה המופיעה רק במהלך ההריון ונפסקת מיד עם סיומו. בשל השינויים ההורמונליים המתרחשים בזמן ההריון כמות האינסולין שמופרשת בגוף אינה מספיקה לאיזון הסוכר חזרה לערכים נורמליים, ולכן הם נשארים גבוהים. עם זאת, מיד אחרי הלידה אמורים ערכי הסוכר בדמה של היולדת להתאזן ולהתייצב.

    

  עד לפני כחמש שנים שיעור הנשים שלקו בסוכרת הריון עמד על כ-3%, אולם באחרונה מספר זה הוכפל. הזינוק  בשכיחות המחלה נובע מעליה בגיל היולדות, וכן ממגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם המערבי.

    

  על פי ההנחיות הניתנות לנשים בהריון, שמירה על תזונה נכונה חשובה לא רק כדי למנוע עלייה משמעותית במשקל, אלא בעיקר כדי למנוע התפתחות של סוכרת הריון. סוכרת כזו גורמת, כאמור, למומים מולדים, הפלות ומשקל גבוה מאוד של העובר, הדורש פעמים רבות לידה בניתוח קיסרי, הטומנת בחובה סיכונים משלה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המומים מתרחשים בארבעת השבועות הראשונים להריון
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים