שתף קטע נבחר

ביניש פורשת: על הציבור לצאת נגד פגיעה בעליון

נשיאת בית המשפט העליון העריכה שהניסיונות הפוליטיים להחליש את בית המשפט יימשכו בעתיד, וקראה למערכת לעמוד מולם. את יחסיה עם נאמן הגדירה "קורקטיים" והזהירה ברקע הכרעת חוק האזרחות מ"התייחסות שופט לאימפקט" של פסיקה. ומה התוכניות לעתיד?

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש אמרה היום (ב') כי על כל הגורמים לצאת נגד הניסיונות לפגוע בעצמאותו של בית המשפט העליון. ביניש, שתפרוש בסוף החודש מתפקידה, העריכה כי הניסיונות האלה יימשכו גם בעתיד. "יש רצון להשפיע על בית המשפט. זהו לא רצון לגיטימי".

 

עוד בחדשות ynet:

 

במפגש כתבים שכינסה השופטת ביניש היא ציינה כי לדעתה בית המשפט העליון חזק, אך "אני מתארת לעצמי שימשיכו להיות ניסיונות להחלישו מצד גורמים פוליטיים, כמו היום. אני מצפה שכל המערכת, הציבור ובית המשפט יעמדו נגד ניסיונות אלו". היא הוסיפה כי בית המשפט העליון חזק מיחידיו, "הוא מוסד חזק על פי מהותו ויישאר עצמאי".

 

לא מתכננת לרוץ לכנסת, לא רוצה להיות מבקרת המדינה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
לא מתכננת לרוץ לכנסת, לא רוצה להיות מבקרת המדינה(צילום: גיל יוחנן )

 

ביניש התייחסה לנאום בו האשימה את השרים וחברי הכנסת כי הם מסיתים נגד בית המשפט העליון, ולעובדה ששר המשפטים יעקב נאמן לא יצא להגנתה ולהגנת מערכת המשפט. "אני לא שופטת את שר המשפטים ואת תפקידו. בים המלח מצאתי לנכון לומר מה אני חושבת לשם הגנה על המערכת שלנו". היא הוסיפה כי הדיבורים על ירידה באמון הציבור בבית המשפט העליון "מוגזמים".

 

יחסיה עם השר לשעבר פרידמן, "קורקטיים מאוד, ויש עניינים שאנחנו צריכים לעבוד עליהם במשותף. תתפלאו, פרדימן היה בא אלי פעם בשבוע או בשבועיים וגם נאמן, עם שניהם הגעתי להסכמות. לא הכל הולך רק בניצוצות. אני לא מתגעגעת ולא היתה פה אידיליה. המפגש היה ענייני עם סדר יום מוכן מראש, וכך גם היום".

 

"לא העדפתי את נאור על פני גרוניס"

היא התייחסה לוועדה לבחירת שופטים. "אני חושבת שנשיא בית המשפט העליון צריך לעמוד בראש הוועדה, אבל זה לא אחד הדברים הראשונים שהיו חשובים לי". לדבריה, לא הייתה לה "אמביציה כי במציאות הפוליטית זה מאוד קשה".   

 

שופטים אינם מוגנים. ביניש בשיחת סיכום לפני הפרישה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
שופטים אינם מוגנים. ביניש בשיחת סיכום לפני הפרישה(צילום: גיל יוחנן )

 

על אף הניסיונות להחלישו, ציינה ביניש כי היא סבורה שבית המשפט העליון "חזק יותר ממה שחושבים בסופו של יום". ברקע סערת חוק האזרחות, היא התייחסה לטענות לפיהן שופטים כותבים את פסקי הדין לפי הלחץ הציבורי וגינתה זאת. "אוי ואבוי לבית המשפט אם כאשר הוא בא לכתוב פסק דין הוא יחשוב איזה אימפקט יהיה לזה, בכך מאבד את העצמאות ואת המעמד של בית המשפט. בעיני זה לא היה שיקול". 

 

ביום שישי הקרוב תתכנס הוועדה לבחירות שופטים כדי לבחור רשמית בנשיא הבא של בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס. לדברי ביניש, "לא רציתי להיות מעורבת בשאלה מי יהיה הנשיא הבא, אני לא מחלקת ירושה". היא התייחסה לפרסומים לפיהם היא העדיפה כי השופטת מרים נאור תירש אותה, וציינה "אני לא מעדיפה את גרוניס על פני נאור, ולא את נאור על פני גרוניס".

 

איך נדחו העתירות נגד חוק האזרחות

היא התייחסה גם לתיאוריות הקונספירציה בנוגע לחוק האזרחות, ולרעיון שלפיו השופטת אילה פרוקצ'יה בכוונה לא כתבה את פסק הדין בנושא. "הטענה שפרוקצ'יה בכוונה לא כתבה את פסק הדין - זה שקר וכזב. חד וחלק. היא לא הספיקה בגלל העומס. החברים היו במירוץ מטורף להספיק לכתוב", הדגישה. ביניש הסבירה: "יכלו לנחש מה היא חושבת, אבל היא לא הספיקה לכתוב את פסק הדין. השופט אדמונד לוי צודק מבחינת תחושתו הסובייקטיבית - היה לנו מירוץ, היינו צריכים להספיק לעשות זאת לפני שמועד פרישתו עובר. הוא היה מאוכזב שלא התייחסו לפסק דינו קודם, וגם אני מאוכזבת מכך. הוא כבר בבית וזה כאב לו יותר. לא הייתי בטוחה בכלל עד הרגע האחרון איך התיק הזה יסתיים".

 

נשיאת בית המשפט העליון אף התייחסה לפרשה המביכה, במסגרתה הושלכה עליה נעל, וציינה כי פיני כהן, שהואשם במקרה ונידון לשלוש שנות מאסר, הוא "איש אלים עם בעיות נפשיות לא מבוטלות". לדבריה, השופטים לא מוגנים. "באווירה הזו שופטים בהחלט חשופים לאיומים, יש הסתה מסויימת,

הכי מטריד אותי שבמקום בו אותו אדם נשפט המרחק בין אדם לשופט הוא מאוד קרוב. הביטחון האישי של השופטים מאוד מטריד אותי".

 

לסיום נשאלה ביניש מה בכוונתה לעשות בהמשך, והבהירה שהיא אינה עוסקת בעתיד. "אין פסק דין שאני מצטערת עליו, אני לא עסוקה בתכנון העתיד. אני לא מתכננת לרוץ לכנסת, אני לא רוצה תפקיד כמו מבקר המדינה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים