שתף קטע נבחר

נתניהו מאיים שוב על אבו מאזן: חמאס או שלום

הנשיא הפלסטיני חתם עם משעל ואמור להפוך בעצמו לראש ממשלת מעבר. בחמאס כבר מתגלים סדקים, ומירושלים נשמעים מחדש האיומים: "אם אבו מאזן יבחר לממש ההסכם, הוא נוטש את דרך השלום", אמר נתניהו

כמה שעות אחרי שהפלסטינים הציגו לראווה עוד "הסכם היסטורי" שמקדם את הפיוס בין חמאס לפתח, פרשנים כבר מטילים ספק באפשרות לממשו. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר אחר הצהריים (יום ב') שוב את הנשיא אבו מאזן, שאמור להפוך גם לראש ממשלה: תבחר, זה או חמאס או אנחנו.

 

"החמאס הוא ארגון טרור שחותר להשמדתה של ישראל ונשען על תמיכתה של איראן", ביקש נתניהו להזכיר בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "אמרתי שהרשות חייבת לבחור בין ברית עם החמאס לבין שלום עם ישראל. חמאס ושלום אינם הולכים יחד".

 

אבו מאזן וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, נפגשו היום בקטאר וחתמו על הסכם לפיו אבו מאזן עצמו יהיה ראש ממשלת המעבר, שתורכב מטכנוקרטים עצמאיים ותכין את הקרקע לבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת שנדחו "מטעמים פרוצדורליים".

 

לדברי נתניהו, "בשבועות האחרונים נעשים מאמצים גדולים על ידי גורמים בישראל ובקהילה הבינלאומית כדי לקדם את תהליך השלום. אם אבו מאזן יבחר לממש את ההסכם שנחתם בדוחא, נראה שהוא נוטש את דרך השלום והולך לחבור לחמאס מבלי שהחמאס קיבל תנאים מינימליים של הקהילה הבינלאומית.

 

"חמאס לא רק שלא נטש את הטרור אלא מתחמש כדי לבצע טרור יותר קטלני", טען ראש הממשלה ופנה לאבו מאזן: "אינך יכול להחזיק במקל בשני קצותיו. שלום עם חמאס או שלום עם ישראל. אי אפשר להחזיק בשניהם".

 

מחלוקת פנימית בחמאס

בינתיים, אתר המקורב לג'יהאד האיסלאמי דיווח מפי "מקורות פלסטיניים יודעי דבר בקהיר" כי ישנה מחלוקת בתוך הנהגת חמאס, ובייחוד בלשכה המדינית של התנועה, בנוגע להסכמה בין משעל לבין אבו מאזן. על פי המקורות, משלחת חמאס מרצועת עזה אשר הצטרפה למשלחת התנועה בדוחא,

הביעה את התנגדותה לכך שאבו מאזן יכהן כראש ממשלה.

 

גם כמה מהפרשנים הפלסטינים הטילו ספק רב באפשרות שהעם יקבל את אבו מאזן כראש ממשלת הפיוס הבאה. ההסבר: הוא שייך לתנועת פתח, והממשלה צריכה להיות בעלת צביון עצמאי.

 

הפרשן מוסטפא סואף, המזוהה עם חמאס, הביע חשש כי הסכם דוחא לא ייושם בשטח: "היו הסכמים רבים במסגרת סיום הפילוג אולם כולם נחלו כישלון בעבר", טען. הוא הביע תקווה כי באמת יהיה הסכם רציני אשר יקבץ את שתי התנועות יחדיו, אך הוציא מכלל אפשרות שהעם הפלסטיני יסכים לקבל את אבו מאזן כראש ממשלת המעבר, למרות הסכמת חמאס.

 

הצדדים לחתימה נשמעו היום דווקא בטוחים בעצמם. "לא חתמנו על ההסכם בשביל החתימה, אלא בשביל ליישם אותו", הבטיח אבו מאזן, ומשעל ציין: "למרות החששות שמא ההסכם לא ייושם בשטח, אנחנו רציניים לגבי סיום הפילוג ולגבי יישום הפיוס בשטח בכל התחומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה נתניהו. חמאס רק מתחמש
צילום: EPA
אבו מאזן חותם עם משעל, היום
צילום: רויטרס
מומלצים