שתף קטע נבחר

אובמה: תכננו אופציות במפרץ, נממש אם נצטרך

בחלק השני של הראיון ל-NBC אמר נשיא ארה"ב כי לוושינגטון יש מודיעין "טוב מאוד" בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. מוקדם יותר העריך כי ישראל טרם החליטה אם לתקוף שם. על סוריה אמר: "לנסות לפתור המשבר בלי התערבות צבאית. זה אפשרי"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר היום (ב') כי לארצו יש הערכה "טובה מאוד" בנוגע לשאלה מתי איראן עשויה להגיע לפריצת דרך בתוכנית הגרעין, וטען כי היא מתמודדת עם פילוג גדול מבעבר. אובמה השמיע את הדברים בחלק השני של הראיון שלו לרשת NBC. בחלק הראשון, ששודר הלילה, אמר אובמה כי הוא "חושב" שישראל טרם החליטה אם לתקוף באיראן.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

בחלק השני של הראיון, ששודר בצהריים, אמר אובמה: "בשנים האחרונות ערכנו תכנון מדוקדק לגבי כל האופציות במפרץ, ואנחנו מוכנים לממש את האופציות אם יהיה צורך, אבל המטרה שלי היא לפתור את הבעיה בדרך דיפלומטית". אובמה הסביר כי התהליך הדיפלומטי הוא "הדרך היחידה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני בטווח הארוך". לדבריו, "צריך לשכנע אותם שזה לא כדאי להם".

 

בחלק הזה של הראיון נשאל אובמה אם הוא מרוצה מהמודיעין שיש לוושינגטון על פעילותה של איראן, והשיב: "יש לנו הערכה טובה מאוד לגבי השאלה מתי יכולה להיות להם פריצת דרך ובאיזה שלב הם נמצאים מבחינת העשרת האורניום.

האם אנחנו מודעים לכל הדינמיקה באיראן? בהחלט לא. אחד הקשיים הוא שאיראן הרבה יותר מפולגת מבעבר, וקשה לדעת מי מקבל את ההחלטות בכל שלב באיראן. אנחנו יודעים טוב מאוד מה קורה עם תוכנית הגרעין". יצוין כי בשנה האחרונה דווח על מתיחות גוברת בין נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, למנהיג הרוחני העליון, אייתוללה עלי חמינאי.

 

בחלק השני של הראיון התייחס אובמה גם למתרחש בסוריה. על רקע הווטו הרוסי והסיני במועצת הביטחון של האו"ם על קריאה לנשיא, בשאר אסד, לפרוש, אמר אובמה כי חשוב מאוד לנסות לפתור את המשבר בסוריה ללא התערבות צבאית מבחוץ. אובמה אמר כי הוא מאמין שהדבר אפשרי.

 

בחלק הראיון של הראיון, ששודר בלילה, אמר אובמה כי ישראל מודאגת "בצדק" מהמתרחש בטהרן: "אני לא חושב שישראל קיבלה החלטה לגבי מה היא צריכה לעשות", אמר אובמה בתשובה לשאלה אם ישראל תתקוף את הרפובליקה האיסלאמית. "אני חושב שהם כמונו מאמינים שאיראן צריכה לעצור את תוכנית הגרעין".

 

אחמדינג'אד. פגיעה בארצו תשפיע גם על המתרחש באפגניסטן (צילום: AP) (צילום: AP)
אחמדינג'אד. פגיעה בארצו תשפיע גם על המתרחש באפגניסטן(צילום: AP)

 

הנשיא האמריקני הזהיר כי "לכל פעילות צבאית נוספת במפרץ יש השלכה עלינו, על מחירי הנפט, ועל החיילים שלנו באפגניסטן". הוא הדגיש כי "הפתרון המועדף עלינו הוא דיפלומטי", אבל חזר על המנטרה המוכרת: "נעשה הכול כדי למנוע

מאיראן להפוך לגרעינית".

 

כשנשאל אובמה אם ישראל הבטיחה התרעה מוקדמת לאמריקנים לפני שתתקוף באיראן, השיב נשיא ארה"ב: "לא אכנס לפרטי השיחות שלנו, אבל אומר שאנחנו בקשר הצבאי והמודיעיני הקרוב ביותר מאז ומעולם. העדיפות מספר אחת שלי היא ביטחון ארה"ב, אבל גם ביטחון ישראל, ואנחנו נבטיח שנעבוד לפתור את זה". אובמה אמר כי הוא מקווה שהפתרון יהיה דיפלומטי, אך הדגיש שוב: "אני לא מוריד שום אופציה מהשולחן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ארה"ב אובמה. "ערכנו תכנון מדוקדק של האופציות במפרץ"
צילום: EPA
מומלצים