שתף קטע נבחר

עיר הרפאים חומס: בירת המהפכה הפכה לגיהנום

בתי החולים מופצצים, כוחות אסד יורים בעוברים ושבים ואת הסטודנטים באוניברסיטה החליפו קני תותחים. העיר שהפכה לסמל המאבק במשטרו של נשיא סוריה כורעת תחת אש בלתי פוסקת שנועדה להכניעה. "זאת המציאות שלנו, ספרו לכולם"

"מלחמה אמיתית". כך מתארים פעילי אופוזיציה בסוריה את המתרחש בתחומי חומס, העיר שהוגדרה כבר כבירת המהפכה, בתום ימים ארוכים של הפגזות חסרות תקדים מצד כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד. לעת עתה, כל שנותר מהעיר הם עיי חורבות והתואר המפוקפק של המרכז העירוני בעל מספר ההרוגים הגדול ביותר.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

אחד הסרטונים שהועלו לרשת האינטרנט ממחיש יותר מכול את המציאות הקשה המלווה את תושבי העיר במהלך ההפגזות. בסרטון ניתן לראות כי כוחותיו של אסד לא מהססים ומפגיזים גם את בית החולים העירוני, שסובל מהרס רב ומחלחול מים מגגות המתחם לתוך חדרי הטיפולים והאשפוז.

 

הפגזת אחד מבתי השכונה

 

צריחי המסגדים בשכונה, שבדרך כלל משמיעים קריאות תפילה לתושבים, משמשים כעת כאמצעי אזהרה לאזרחים להימנע מלנוע ברחובות המרכזיים בהם שוהים חיילי סוריה, שמפגיזים בנשק כבד את גגות הבתים ואת מאגרי המים והסולר.

 

תושבי חומס בצל ההפגזות

 

אחד הפעילים בשכונת באבא עמרו תיאר את המצב הקשה בעיר בשיחת וידאו במחשב עם ערוץ "פרנס 24", כשברקע נשמעים קולות ההפגזות. "חברי היה פרופסור שיצא לתת עזרה ראשונה לפצועים וגם הוא מת מנפילת פגז. הגופה שלו הושחתה והוא פשוט איבד את פניו".

 

אבו סלאח בבית החולים על רקע ההפגזות 

 

לדבריו, "אין בכלל מקלטים בשכונה, אז מה שהתושבים עושים זה פשוט לרדת מהקומות הגבוהות לקומות הנמוכות אשר מלאות עד אפס מקום. האחרים מנסים לעזוב את השכונה למרות שהיא מכותרת בטנקים. אין בכלל מכוניות ברחובות ואין אנשים. היכן המצפון האנושי?", שאל, "האם הערבים והמוסלמים לא רואים את התמונות המבעיתות? זו המציאות שלנו, ספרו לכולם".

 

הפגזת בית החולים בחומס

 

בת 5, אולי עיוורת לכל החיים

בין הדיווחים על ההרג וההרס מחומס עולה סיפורה של ילדה קטנה, שהיא קורבן קטן של מסע הדיכוי של כוחות אסד. שמה לא פורסם בכלי התקשורת, ועל פי הערכות היא בת חמש. היא נפגעה באחת מהפגזות הצבא ברגלה ובפניה, וייתכן שאיבדה את ראייתה.

 

 

הילדה בת ה-5. "אלוהים גדול ממך, בשאר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הילדה בת ה-5. "אלוהים גדול ממך, בשאר"(צילום: רויטרס)

 

אחיה של הילדה נהרג במטח שבו נפצעה. בסרטון שהופץ נראה אביה הנסער נושא אותה פצועה ברחובות חומס. תמונות פציעתה ברגל קשות, והוחלט להסתיר אותה מעיני המצלמות.

 

"אלוהים גדול ממך, בשאר. מי ייתן שהוא ייקח ממך את ילדיך, כמו שאתה לקחת ממני את אחי. מה עשינו לך, שהביא אותך לעשות זאת לנו?", אמרה הילדה לכתבים ממיטתה.

 

ההפגזות לא חסות על איש

נדבך נוסף המתאר את המציאות הקשה בשכונה שעמדה במוקד ההפגזות הוא פינוי הסטודנטים מאוניברסיטת הבעת' ודחיית מועד בחינות אמצע השנה. במקומם, הוצבו במתחם כני שיגור טילים של הצבא, שמכוונים לעבר השכונה.

 

ההפגזות בימים האחרונים לא פסחו גם על אחד הסמלים הבולטים של המאבק - דובר מועצת המהפכה, חאלד אבו סלאח, שסיפר בחודשים האחרונים מעל כל במה אפשרית על המתרחש בארצו. לדף הפייסבוק שלו, אשר מונה כ-10,000 חברים,

הועלה סרטון המתעד את סלאח כשהוא שוכב באחד מבתי החולים בשכונה לאחר שנפצע, ככל הנראה בימים האחרונים, מההפגזות המסיביות.

 

בעודו מקבל טיפול רפואי, הוצג בערוץ "אל-ג'זירה" סרטון של סלאח, בו ניסה להציג את המציאות הסורית, כשקולות הפגזים נשמעים כל העת. בסרטונים קודמים שליוו את פעילותו, הוא מתועד כנציג השכונה המלווה את משלחת פקחי הליגה הערבית, ומנסה לשכנעם להראות בעולם את מעשי הזוועה. פציעתו תתווסף כעת לשורת אירועי הדמים האינסופית המלווה את סוריה בחודשים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדה פצועה בחומס
צילום: רויטרס
הפגנה אנטי-סורית בטורקיה
צילום: AP
חומס תחת ההפגזות
מומלצים