שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מהלבנה ועד יישור: כל השיטות לשיניים יפות יותר
  מחקרים מצאו שאנשים בעלי חיוך יפה מצאו מהר יותר עבודה ואף היו מאושרים יותר. איך רפואת השיניים יכולה לתרום לא רק לבריאות שלכם, אלא גם למראה? המילון השלם לטיפולים

  חזותו הנאה של א' הופרעה רק כאשר העז לפתוח את פיו או חלילה לחייך. השיניים העקומות והמוכתמות והשבר בשן הקדמית גרמו לכך שהוא הסתובב בהבעה קשוחה תמידית או שצחק וחייך כשידו מסתירה את פיו בנונשלנטיות.

   

  לפני כמה חודשים הוא עבר טיפול אינטנסיבי אצל רופא המתמחה ברפואת שיניים אסתטית, ומאז השתנתה הבעתו הקשוחה להבעה חייכנית. בכל הזדמנות הוא חושף שיניים מסודרות ולבנות כאילו הן היו שם תמיד.

   

  כתבות נוספות על רפואת שיניים :

   

  רפואת שיניים אסתטית היא תחום ברפואת שיניים המטפל לא רק בשיפור הבריאות האוראלית של המטופל אלא גם בשיפור מראהו, ואם להיות מדויקים יותר, בשיפור חיוכו.

   

  מחקרים שנערכו בארצות הברית מצאו שאנשים בעלי חיוך יפה הצליחו יותר בחיים, מצאו מהר יותר עבודה ואף היו מאושרים יותר מכאלה שגורלם שפר עליהם פחות והפגינו חיוך יפה פחות. רופא שיניים המתעסק ברפואת שיניים אסתטית יכול לבצע מגוון פרוצדורות לשיפור החיוך: לעצב את השיניים מחדש, לסגור מרווחים, לשחזר שיניים שחוקות או קצרות, לשנות את אורך השן, להבהיר אותה ועוד.

   

  כדי לסייע לכם להכיר את שיטות הטיפול השונות הכנו עבורכם מילון מושגים לרפואה דנטלית אסתטית.

   

  אינוויזליין

  שיטת יישור שיניים הנעשית בעזרת סדים (פלטות שקופות), המוחלפות אחת לשבועיים במהלך הטיפול עד להשגת תוצאה רצויה. במהלך הטיפול מוחלפים 40-10 סדים. משך הטיפול תלוי במקרה ובתנאי שהמטופל משתף פעולה ומשתמש בסדים 21 שעות לפחות ביום. השיטה לא מתאימה לכל מקרה.

   

  אמייל

  או בשמו העברי "זגוגית השן" - זו השכבה החיצונית של השן המגינה על השיניים מפני פגיעות חיצוניות כמו חום, קור, חומציות ושחיקה. השכבה שקופה ומצפה את הדנטין (ע"ע) שמשתקף דרכה.

   

  במהלך השנים האמייל נשחק וצבע שכבת הדנטין מתחתיו בולט יותר, ובעקבות זאת השיניים נראות צהובות או חומות יותר.

   

  בוטוקס

  רעלן המוזרק בדרך כלל ליישור קמטים בפנים, אולם בשנים האחרונות נעשה בו שימוש גם כדי לשפר חיוך חושף חניכיים. כשהרעלן מוזרק לשרירים בצדי הנחיריים הוא מחליש את פעולת החיוך, גורם לשפה לרדת כמה מילימטרים, ובכך להסתיר את החניכיים בזמן החיוך.

   

  הטיפול נעשה על ידי רופא עור, כירורגים פלסטיים, רופאי שיניים ורופאים העוסקים ברפואה אסתטית.

   

  ג'ט פולישר

  מכשיר המתיז חלקיקי אלומיניום אוקסיד בגדלים קטנים אל פני שטח השן ומסלק הכתמות בתוך שקערוריות שעל פני השטח. למראה אסתטי ונקי יותר מגיעים עקב הסרת הכתמים אך לא למראה לבן יותר. הטיפול נעשה במרפאה.

   

  גשר

  תותבת חלקית או קבועה שנועדה לשיקום שיניים חסרות. הגשר מורכב משני כתרים המכסים את השיניים ומשן תותבת אחוזה ביניהן, והוא נועד לגשר על פערים במשנן שנוצרו עקב שיניים חסרות. לרוב הוא עשוי ממתכת ניקל טיטניום, אך אפשר להכינו גם מחרסינה מלאה. 

   

  דיאסטמה

  מרווח בין השיניים הקדמיות. בין הסיבות לכך: גנטיקה (לסת גדולה, שיניים קטנות, מה שיוצר את הרווחים), פרנולום (ע"ע), עקירת שיניים, שיניים כלואות (שלא בקעו).

   

  ברוב המקרים הטיפול הינו יישור שיניים (אורתודנטיה), כלומר, שימוש בסמכים ("טבעות") המודבקים על השיניים באמצעות חוטי מתכת המפעילים כוחות מבוקרים על השיניים לסגירת המרווח. הטיפול יכול להתאים בכל גיל.

   

  אם מסיבות שונות אי אפשר להזיז את השיניים בשיטות אורתודנטיות, מקובל לנסות ולפתור את הבעיה באמצעות סגירת המרווח בעזרת חומר מרוכב (המשמש לביצוע סתימות לבנות) או באמצעות חזיתיות חרסינה (למינייט ע"ע) המודבקות לשיניים בצורה מיוחדת.

   

  דנטין

  אחת משכבות השן המקנה לשן את צבעה הכללי ומצויה תחת שכבת האמייל.

   

  חוטי המתכת מפעילים כוחות על השיניים לסגירת המרווח (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  חוטי המתכת מפעילים כוחות על השיניים לסגירת המרווח(צילום: shutterstock )

   

  הלבנת שיניים

  פרוצדורה שנועדה להשיב את הגוון הבהיר יותר לשיניים בעלות גוון צהבהב, חום או אפרפר. הסיבות לאובדן הגוון יכולות להיות טראומה, גנטיקה, חומרי צבע, תרופות שנלקחו בתקופת התפתחות השיניים, טיפול שורש וגיל.

   

  הלבנת שיניים ביתית (Home Bleaching) לשיניים חיות

  הרופא לוקח מידה של הלסתות ושולח למעבדה ליציקת תבנית אישית שקופה וגמישה, כשלתוכה הוא יוצק חומר פעיל. את הסד מניחים בפה לשעה עד ארבע שעות לפחות (תלוי בחומר ההלבנה) או למשך הלילה. הטיפול נמשך בין עשרה ימים לחודש.

   

  השיטה מספקת תוצאות אסתטיות טובות עם תופעות לוואי פחותות (רגישות לקור, צריבה של החניכיים, טעם מר) מאלה של השיטות ה"מהירות" יותר המתבצעות במרפאה.

   

  תופעות הלוואי נעלמות בסיום הטיפול. ההלבנה הביתית יכולה לתמוך בהלבנות הנערכות במרפאה באמצעות אור חזק.

   

  הלבנה תוך כותרתית

  הלבנה המתבצעת על ידי רופא שיניים (דומה לשיטת ההלבנה הביתית ויכולה להיעשות עם חומר הלבנה זהה) במצבים שבהם השן איבדה את החיות שלה ובוצע בה טיפול שורש שבעטיו השן "האפירה".

   

  לשם כך נדרשת "פתיחת" חלל בתוך השן והחדרת חומר הלבנה אל תוך לשכת שורש השן, לאחר איטום לשכת השן הפנימית למניעת דליפת חומר איטום שיכול לגרום לספיגה חיצונית/פנימית של השן.

   

  החומר הפעיל מבצע פעולתו בתוך השכבות הפנימיות של השן (דנטין) ומסולק בתום הפעולה (תופעת לוואי אפשרית: ספיגה של השן עקב דליפת חומר אל מחוץ לשן).

   

  השתלת חניכיים

  טיפול כירורגי המיועד לאנשים הסובלים מנסיגת חניכיים בשן אחת או יותר, לרוב כתוצאה ממחלת חניכיים, טראומה, עקירה סמוכה, יישור שיניים וצחצוח לא נכון ואגרסיבי.

   

  הטיפול נעשה על ידי נטילת רקמת חניכיים מהחך או מאתר אחר בחלל הפה והשתלתה באזור הנסיגה. השיטה אינה מתאימה למטופלים שסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת.

   

  ויטליות (הלבנה ויטלית)

  הלבנה לשיניים שלא עברו טיפול שורש. הלבנה לא ויטלית - הלבנה לשיניים שעברו טיפולי שורש.

   

  זגוגית השן

  ע"ע אמייל.

   

  חזיתיות חרסינה

  ע"ע למינייט.

   

  חיוך חושף חניכיים (Gummy Smile)

  חניכיים חשופים יתר על המידה, שבזמן חיוך אינם מספקים מראה אסתטי. הפתרון במקרה הקל יהיה הארכת כותרת השן בניתוח, ביצוע טיפולי שורש וכתרים אסתטיים מחרסינה.

   

  במקרים קיצוניים מאוד יש לפנות לכירורג פה ולסת שיכול לבצע ניתוח שבו מעלים את הלסת העליונה למעלה. הניתוח מסובך ומורכב ונעשה בבית החולים בהרדמה מלאה. השיטה הניתוחית מבוצעת אך ורק במקרים חריגים מאוד שמלווים לרוב בבעיות לסת נוספות (ראו גם ערך בוטוקס).

   

  חיתוך פרנולום

  הפרנולום הינו השם שניתן לרקמה המחברת את השפה העליונה עם החניכיים שבין שתי השיניים הקדמיות העליונות וכן את הרקמה המחברת את הלשון לרצפת הפה. אפשר לראותו כאשר מרימים את השפה העליונה וחושפים את החניכיים או את הלשון.

   

  לעתים הפרנולום מתחבר קרוב מאוד לכותרות השיניים הקדמיות (גם התחתונות). במצב זה הוא עלול לגרום לרווח בין שתי השיניים הקדמיות. הפתרון - חיתוך הרקמה באמצעים כירורגיים או לייזר. הפרוצדורה נחשבת לפשוטה וניתנת לביצוע בכל גיל.

   

  השתלה אינה מתאימה לסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  השתלה אינה מתאימה לסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת(צילום: shutterstock)

   

  חמצון זגוגית השן

  אמצעי להלבנת פני השן באמצעות מוצרי מדף כמו מסטיקים ומשחות שיניים המכילים ריכוז נמוך מאוד של מי חמצן. בדרך כלל זה לא ממש עובד.

   

  טכנולוגיית אור

  טכנולוגיה שאמורה לסייע בהאצת ההליך להלבנת שיניים באמצעות גלי אור. המחקרים העדכניים מצאו כי תוספת האור אינה מעלה את יעילות החומר הפעיל.

   

  יישור שיניים (אורתודנטיה)

  טיפול המאפשר יישור שיניים באמצעות סוגים שונים של מכשירים אוראליים (פלטות, רסן, קוביות וכו').

   

  יישור שיניים ללא גשר

  ע"ע אינוויזליין.

   

  יישור שיניים לינגואלי (לשון)

  שימוש בסמכים (ע"ע קוביות) המודבקים יחד עם מכשור נוסף בצד הפנימי של השיניים. מאחר שהסמכים אינם נראים לעין, הטיפול פופולרי בקרב מבוגרים. עם זאת, חסרונו העיקרי שהוא מקשה על הדיבור, המושפע מן החיכוך שבין הגשר ללשון וכן מקשה על הרופא המבצע בגלל הגישה הקשה לחלק הלינגואלי.

   

  כתמי צבע

  יכולים להימצא באמייל או בדנטין על רקע טראומה, מחלות התפתחותיות, נטילת תרופות בשלב התפתחות נבטי השיניים, עששת, אובדן חיות של השן וחומרי צבע חיצוניים (כמו תה, קפה, סיגריות, תבלינים, יין אדום).

   

  לייזר

  טכנולוגיה המשמשת כזרז להליך הלבנת השיניים. שיטה זו נחשבת למדויקת ובשל כך מצמצמת את הנזק האפשרי בחלל הפה. לרוב, אפשר באמצעות לייזר להסתפק בטיפול אחד להשגת התוצאה. יש לסייג ולומר שהלייזר לא הוכיח את יעילותו על פני השיטה המקובלת להלבנת שיניים.

   

  חסרונו בסיכון להעלאת טמפרטורת השיניים, מה שעלול לעתים להזיק להן ולהצריך טיפול שורש. הוא דורש השלמת ההלבנה בהלבנה ביתית, ואולי זאת הסיבה שממעטים להשתמש בו.

   

  למינייט (Laminate) או חזיתיות חרסינה

  ציפוי חרסינה דק במיוחד שאותו מדביקים על השן ובאמצעותו אפשר להתמודד עם בעיות אסתטיות רבות בשיניים. מעבר לשיפור המראה הוא גם מסייע בהשגת פתרון לבעיות קלות במקום יישור שיניים, סגירת מרווחים בין שיניים ועוד.

   

  מחיר הציפויים גבוה בהרבה לעומת האלטרנטיבות אך מספק תוצאות טובות התלויות ביכולת הרופא והטכנאי. הציפוי דורש הורדה של חומר השן (אמייל).

   

  מי חמצן

  החומר הפעיל המשתחרר מחומרי ההלבנה (Carbamide Peroxide). נמצא בשימוש אצל רופאים בלבד.

   

  משחות שיניים מלבינות

  משחות שלרוב מסירות כתמים מעל פני השן אך הן אינן מכילות חומר מלבין ועלולות לגרום לשחיקת השן בשימוש מוגבר.

   

  ניקוי שיניים

  להשגת תוצאה טובה יותר מומלץ להגיע לשיננית לסילוק אבנית וגורמים אחרים שעלולים לפגום בתוצאות האסתטיות. יש צורך ללטש שחזורי אמלגם (סתימות אפורות) על ידי הרופא.

   

  סד בהתאמה אישית

  ע"ע הלבנת שיניים ביתית.

   

  סילוק פיגמנטים מהחניכיים

  אפשר להסיר באמצעות לייזר או טיפול כירורגי כתמי צבע על החניכיים, שמקורם מצביעה של החניכיים מחומר האמלגם המשמש לביצוע שחזורים על ידי רופא השיניים.

   

  סמכים

  ע"ע קוביות.

   

  לעצב את השיניים מחדש, לסגור מרווחים, לשחזר שיניים (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
  לעצב את השיניים מחדש, לסגור מרווחים, לשחזר שיניים(צילום: Index Open)

   

  סתימות בצבע השן

  חומר שרף המותאם לגוון הטבעי של השן ומהווה חלופה אסתטית יותר לסתימות האמלגם הכסופות.

   

  עששת

  מחלה הגורמת להרס השן כתוצאה מפעילות חיידקית. החיידקים הניזונים מהסוכרים ומהפחמימות שאנו אוכלים מייצרים חומצה הגורמת לפירוק זגוגית ודנטין השן. הלבנת שיניים נעשית רק לאחר טיפול במוקדי העששת ו/או בסתימות דולפות.

   

  חשוב לעבור גם טיפול להסרת אבנית וכתמים חיצוניים. חומרי ההלבנה אינם פועלים על כתרים או על סתימות.

   

  פסי הלבנה

  מוצר להלבנה עצמית של השיניים, כולל רצועות דקות המצופות בג'ל עם ריכוז נמוך של מי חמצן שמצמידים לשיניים. נועד לשימוש יומיומי במשך שבועיים עד חודשיים (תלוי בריכוז). התוצאות האסתטיות פחותות מהלבנה מקצועית על ידי הרופא.

   

  פרנולום

  ע"ע חיתוך פרנולום.

   

  ציפוי קומפוזיט

  ציפוי השן בחומר פלסטי בצבע השן שמתקשה על ידי אור חזק. מאפשר תוצאות אסתטיות בטיפול אחד במחיר זול יחסית לציפוי החרסינה, אך גם התוצאות האסתטיות פחותות יותר.

   

  קוביות (או סמכים, טבעות, ריבועי ברזל)

  אמצעי אורתודנטי יעיל ומקובל ליישור שיניים. נעשה באמצעות קוביות שעשויות מחומרים שונים (כמו מתכת, סיליקון, חרסינה). אלה דבוקות לשיניים ותפקידן להחזיק את חוט המתכת המחבר ביניהן. החוט מוצמד למקומו בעזרת גומיות.

   

  "שאיפתו" של חוט המתכת לחזור לצורתו הישרה מפעילה כוחות על השיניים וגורמת לתזוזתן בכיוון הרצוי. הקוביות ליישור שיניים יעילות לילדים ולמבוגרים. ישנם סוגים שונים של קוביות - שקופות, פנימיות (ע"ע אינוויזליין, גשר לינגואלי).

   

  קרבמיד פרוקסיד

  ע"ע מי חמצן.

   

  רווח בין השיניים

  ע"ע דיאסטמה (לא רק בשיניים הקדמיות).

   

  שינוי מתאר החניכיים

  שם כולל לסדרת ניתוחים המאפשרים לשנות את צורת החניכיים. הניתוחים מתאימים לתיקון כמה פגמים שעיקרם אסימטריה של החניכיים, שקעים או בליטות, כהכנה לביצוע שתלים או כחלק משיקום הפה בעזרת כתרים.

   

  בניתוחים אלה רופא החניכיים משנה את המתאר באמצעות טכניקות ניתוחיות, השתלת רקמה רכה ו/או הורדת רקמה עודפת.   

   

  שיננית

  עובדת במרפאת השיניים המבצעת הסרת אבנית ובסיומה נעשה ליטוש פני השן מכתמים שנגרמו כתוצאה מעישון, שתיית משקאות המכילים קפאין וכו'. הליטוש נעשה באמצעות טורבינה ושימוש במשחות שנמצאות במרפאות שיניים בלבד.

   

  שתלים דנטליים

  תחליף מלאכותי לשורש השן (לרוב דמוי בורג) המותקן בתוך הלסת במטרה לשחזר את השיניים המקוריות. ההרגשה היא כשל שן אמיתית.

   

  תבנית הלבנה

  אמצעי להלבנה עצמית. את התבנית ממלאים בחומר הלבנה שמרכיבים על גבי השיניים. נועדה לשימוש יומיומי במשך שבועיים עד ארבעה שבועות.

   

  תופעות לוואי

  להלבנת שיניים תופעות לוואי הכוללות רגישות יתר לקור שנמשכות כמה ימים עד חודש, סיכון לצביעה חוזרת על ידי חומרים חיצוניים (במהלך ההלבנה אין לצרוך משקאות צבעוניים), גירוי החניכיים עקב חומר ההלבנה (שעולה ככל שהריכוז של החומר עולה אך הגירוי חולף בתוך ימים ספורים).

   

  יש צורך להחליף שחזורים ישנים שלא תואמים את הצבע החדש, אך זאת לפחות שבועיים לאחר סיום ההלבנה.

   

  ייעוץ מקצועי: ד"ר יואב יעקובוביץ', רופא שיניים; ד"ר אלדד אירני, מומחה לשיקום הפה D.M.D, בוגר הדסה, מרכז מומחים שניידר-מכבים; ד"ר ירון ברנשטיין, סמנכ"ל רפואה מכבידנט

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רופא שיניים המתעסק ברפואת שיניים אסתטית יכול לבצע מגוון פרוצדורות לשיפור החיוך
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים