שתף קטע נבחר

ביה"ס ללקויי למידה ייסגר? "נישאר בלי מסגרת"

ההורים קבלו על התשלומים היקרים, ההנהלה נאלצה לקצץ - ו"הבית של תמר", בית ספר לתלמידים עם לקויות למידה, מושבת כבר שבוע על-ידי המורים. "שפכו את התינוק עם המים"

שבוע חלף מאז הכריזו המורים על השבתת הלימודים בבית הספר "הבית של תמר" בשרון, ומאז כ-400 תלמידיו עדיין שוהים בבתיהם ולא לומדים. התלמידים, כולם בעלי לקויות למידה שנפלטו ממערכות החינוך הרגילות, מודאגים מאוד וחוששים מקריסה אפשרית של המוסד החינוכי. "אנחנו פוחדים שבסופו של דבר נישאר ללא מסגרת", סיפרה מאיה מכיתה י"ב.

 

"אני נוסעת כל בוקר את כל הדרך ממודיעין עד לבית הספר, כי 'הבית של תמר' הוא המקום היחיד שאני מרגישה בו בטוחה ויכולה להצליח בלימודים", הוסיפה. "אנחנו לקראת תקופת הבגרויות וחבל מאוד שדווקא עכשיו השגרה שאנחנו כל כך רגילים אליה נפגעה". בתחילת השבוע הפגינו המורים והתלמידים בבית הספר נגד סגירתו הצפויה.

 

הפגנה נגד סגירת בית הספר (צילום: ועד עובדי הבית של תמר) (צילום: ועד עובדי הבית של תמר)
הפגנה נגד סגירת בית הספר(צילום: ועד עובדי הבית של תמר)
 

"הבית של תמר" הוא סיפור קלאסי שבו כולם כנראה צודקים: ההורים מסרבים לשלם תשלומי עתק במהלך שש שנות הלימודים של ילדיהם במקום. המורים דורשים לכבד את זכויותיהם וההנהלה מנסה בכל דרך למנוע את סגירת המוסד החינוכי. אך התוצאה של המאבק היא פגיעה קשה בתלמידים וספק גדול באשר להמשך פעילותו העתידית של המקום.

 

בית הספר הוקם לפני כ-20 שנה כמוסד פרטי שמתוקצב ברובו על ידי המדינה (75%) ובמשך השנים הוא צבר מוניטין כמוסד ייחודי הנותן מענה לתלמידים בעלי לקויות למידה קשות. מדובר בתלמידים בעלי אינטליגנציה גבוהה, הסובלים מבעיות קשות של קשב וריכוז, דיסלקציה, דיסגרפיה ועוד.

 

העלות השנתית להורים עמדה על כ-12 אלף שקלים בממוצע לשנה. תמורתם זכו התלמידים ללמידה פרטנית, הרחבת שעות התגבור והדרכה צמודה של המתקשים בקרוא וכתוב. התוצאות היו בהתאם: בית הספר התגאה במשך השנים בשיעורי זכאות גבוהים לבגרויות וכן בהצלחה בשילובם של הבוגרים בצבא ובאקדמיה.

 

אך לפני כשנה התעוררה קבוצת הורים שטענה לחריגות בגבייה של תשלומי ההורים. נציגי הוועד פנו למשרד החינוך שבחן את הנושא, וקבע כי התשלום המקסימלי יעמוד על כ-2,000 שקלים בלבד בשנה.

 

ההנחיות החדשות פגעו בצורה חדה בתקציב בית הספר ובלית ברירה נאלצה ההנהלה לצמצם פעילויות ולבצע צעדי התייעלות, בהם קיצוץ בתקנים, בשעות הוראה ובשכר המורים. אלו החליטו בתגובה כי הפגיעה בשכרם מנוגדת לחוק ולפני כשבוע בעצה אחת עם ארגון 'כח לעובדים' הכריזו על שביתה. נציגת המורים קרן ולדמן טענה כי לפי שעה קיים נתק בין המורים להנהלה, והם נחושים להמשיך בשביתה עד שההנהלה תיאות לשבת איתם לשולחן המשא ומתן.

 

"אנחנו זקוקים לעזרה הזאת"

אם לאחד התלמידים במוסד סיפרה: "לצערי הרב במקרה זה ההורים שפכו את המים ביחד עם התינוק ובמקום להסדיר את התשלומים הם כנראה יגרמו לסגירתו של בית הספר". לדבריה, "נכון ש-12 אלף שקלים בשנה זה הרבה מאוד כסף ולא כולם יכולים לעמוד בתשלומים, אבל מנגד, זה בית הספר היחיד שנתן מענה לילדים שלנו. עובדה היא שמגיעים לכאן תלמידים מכל הארץ ורובם זוכים להישגים יפים בלימודים". 

 

לדברי תלמיד כיתה י', "זה בית הספר הכי טוב בארץ וכיף לנו להגיע ללימודים כאן. המורים הם חברים שלנו, עוזרים לנו מאוד ונותנים לנו הרגשה שאנחנו יכולים להצליח. אם יסגרו את בית הספר, נאלץ לעבור למקום אחר אבל לא בטוח שנתאים למסגרת החדשה".

 

נועם, תלמידת י"ב הוסיפה: "מייד כשהגעתי לבית הספר מצאתי כאן בית חם ואוהב, המורים והנהלה מחבקים אותנו ותומכים בנו מאוד, אנחנו זקוקים לעזרה הזאת. אני מקווה מאוד שלא יסגרו את בית הספר. זו תהיה בעיה מאוד קשה עבורנו".

 

ניסים כליפא, מנכ"ל "הבית של תמר" אמר: "אנחנו מנהלים סדרה של דיונים ופגישות עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי לפתור את הבעיה בהקדם ולהחזיר את התלמידים לספסל הלימודים".

 

ממשרד החינוך נמסר כי בית הספר מצוי בתהליך של תוכנית הבראה כיוון שנקלע לקשיים כלכליים. "מדובר בסכסוך עבודה, המורים לא מועסקים על ידי משרד החינוך. עם זאת, המשרד עומד בקשר רצוף עם בית הספר, ומנסה לסייע בגיבוש פתרון אשר יביא לסיום המשבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית של תמר. מסגרת מיוחדת
צילום: עמית מגל
"בית הספר הכי טוב בארץ"
צילום: מאיר פרטוש
מפגינים נגד סגירת המוסד
צילום: ועד עובדי הבית של תמר
מומלצים