שתף קטע נבחר

6 שנים ללבנון: גל הירש חוזר כסגן מפקד במיל'

מי שספג ביקורת בעקבות תקרית החטיפה שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, והתמודד עם ביקורת ציבורית גם בעקבות הקרב הקשה בבינת ג'בל, ימונה לסגן מפקד מפקדת העומק החדשה במסגרת שירות המילואים שלו

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מינה היום (ה') את תת-אלוף במיל' גל הירש לסגן מפקד מפקדת העומק החדשה. הוא ישמש כסגנו של אלוף שי אביטל במסגרת שירות המילואים שלו. הירש שימש מפקד אוגדה במלחמת לבנון השנייה, ובתחקיר על חטיפת החיילים שהביאה לפרוץ המלחמה הוטחה בו ביקורת קשה. הוא הבטיח לצאת לקרב חייו לטיהור שמו, אך בנובמבר 2006, שלושה חודשים אחרי תום המלחמה, הודיע על פרישתו מצה"ל.

 

כעת צפוי הירש לשוב וללבוש מדים בתוך כמה חודשים במסגרת מפקדת העומק, שעל הקמתה הוכרז לפני כחודשיים וחצי. מפקדת העומק תהיה אחראית על פעילות צה"ל "בעומק האסטרטגי של שטח האויב", והיא מחזירה למעשה לחיים את המפקדה שהייתה קיימת בין השנים 1982-1986. היא תהיה כפופה ישירות לרמטכ"ל, ותהווה מפקדה בין-זרועית "שתפעיל כוחות שלא בגבולות הרגילים, אלא לקווים ארוכים יותר".

 

תא"ל (מיל') הירש עם גדי אייזנקוט ב-2006 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
תא"ל (מיל') הירש עם גדי אייזנקוט ב-2006(צילום: אביהו שפירא)

 

תא"ל הירש החל את דרכו הצבאית בחטיבת הצנחנים. הוא שימש מפקד חטיבת בנימין ואף פיקד על בית-הספר לקצינים (בה"ד 1), ובאפריל 2005 התמנה למפקד עוצבת הגליל. בזמן המלחמה ספג ביקורת ציבורית, כאשר דיווח באמצעי התקשורת על השגת השליטה בבינת ג'ביל - וזאת יום לפני האירוע הקשה בעיירה השיעית, שגבה את חייהם של שמונה מחיילי גדוד 51 של גולני.

 

התחקיר שערך אלוף (מיל') יורם יאיר על תפקוד האוגדה של הירש במלחמה לא כלל המלצות למסקנות אישיות, אך התחקיר של אלוף במיל' דורון אלמוג על החטיפה עצמה - דווקא כן. התחקיר של אלוף במיל' אלמוג על האירוע שבו נחטפו שני חיילי צה"ל, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, ונהרגו שמונה אחרים, הצביע על תפקוד לקוי של החיילים בשטח והמערך כולו, וקרא גם למסקנות אישיות - בהן נגד מפקד האוגדה עצמו.

 

בהודעת ההתפטרות שהגיש ב-2006 לרמטכ"ל דאז רב-אלוף דן חלוץ כתב תת-אלוף הירש כי מתחילת המלחמה לא זכה לגיבוי, וכי שמו הטוב הושמץ לאורך כל הדרך. "לא נכון לנהוג כך במפקד", כתב, והוסיף כי צה"ל ומדינת ישראל הם תמצית חייו - ומאז גיל 14 הוא נמצא במדים, כאשר פעמיים נפצע וחזר לשירות. הירש אמר אז שקיבל את ההחלטה להתפטר לאחר שהתקופה שלפני כן הייתה קשה מאוד לו ולמשפחתו. הוא הדגיש אז כי הוא גאה על הזכות שניתנה לו להגן על המדינה.

 

"האחריות על המתרחש בגזרתי ותחת פיקודי היא שלי. אין לי כל צורך 'לקחת אחריות', מעולם לא מסרתיה לאיש" - כתב

מפקד אוגדה 91, וטען כי זו הכינה עצמה היטב למלחמה. ביקורת חריפה במיוחד הוא מתח על תחקירי המלחמה: "אני מוצא כי תחקור אירוע החטיפה בוצע כמוכוון מטרה ואג'נדה. ההקשרים בו רופפים וחסרים ואף שיש בו מסקנות מספר עמן אני מסכים, הרי שתמציתו, דרך ניתוחו ופרטים מהותיים בו אינם מקובלים עליי".

 

הירש טען אז כי האחריות במלחמה אינה מוטלת רק על יחידות השדה - וישנם גם דרגים מעליהם: "אני סבור שנכון יהיה לקבוע כי אחריות ממשית לשגיאות, תקלות וכשלים נמצאת לא רק ביחידות הקצה ובמפקדיהן. יש ואחריות זו נכון שתילקח ממש על-ידי דרגים בכירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
תא"ל גל הירש
צילום: אביהו שפירא
מומלצים