שתף קטע נבחר

נעים: "לגל יוסף יש כוח להזיז דברים בבית"ר"

מאמנה לשעבר של בית"ר ירושלים מדבר בלי חשבון בראיון ל"ידיעות אחרונות" על היחסים עם קורנפיין ("לא רק הוא קובע"), המעורבות של גל יוסף בקבוצה, האכזבה מברוכיאן, הלחץ ונקודת השבירה: "חקירת 'הכדור המרכזי' פגעה בי מאוד"

לאחר ההפסד לבני לוד וההדחה מגביע המדינה, היה ברור למאמן בית"ר ירושלים, יובל נעים, שהוא מסיים אחרי 24 מחזורים את הקדנציה שלו בטדי. הפסד לשתי קבוצות מהמגזר בשבוע אחד (כולל התבוסה לסכנין בליגה) זה יותר מדי בשביל המועדון, האוהדים - ובמיוחד בשבילו.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

"אי אפשר להתכחש, גם אני לקחתי את שני ההפסדים האחרונים בצורה מאוד קשה. זה מקבל משמעות מיוחדת כשאתה מפסיד לשתי קבוצות מהמגזר - ועוד כמאמן בית"ר", סיפר נעים בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות".

 

"זה לא קטע גזעני, גם המגזר לא אוהב את בית"ר. אם יש מישהו שרוצה להסתתר מאחורי זה שיסתתר, יש לזה תוספת משמעותית להפסיד לקבוצות ערביות. ההחלטה לא להמשיך הייתה בתוכי מהרגע שהפסדנו לבני־לוד, אבל רציתי לישון על זה טוב בלילה ולא סיפרתי לאף אחד. באימון ביום רביעי כבר ידעתי שזאת הפעם האחרונה שלי בבית וגן".

 

מה עוד קרה אתמול בליגת העל?

 

מה שבר אותך?

לא יכולתי יותר להשפיע על השחקנים. יש הרבה לחץ בבית"ר ירושלים, וכשהרגשתי שאני לא יכול יותר, החלטתי לקום ולעזוב. בוא נאמר שלא מצאתי את הנוסחה שמשלבת בין היציבות שהפגנו במשחקים מסוימים לחוסר יציבות".

 

"זה מקבל משמעות כשאתה מפסיד לקבוצות מהמגזר" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"זה מקבל משמעות כשאתה מפסיד לקבוצות מהמגזר"(צילום: ראובן שוורץ)

 

בחרת להיפרד במסיבת עיתונאים, למה קורנפיין לא נכח בה?

"מסיבת העיתונאים הייתה שלי, והוא ביקש ממני לא להגיע - מבחינתי לא הייתה בעיה. בבית"ר יש תופעה כבר הרבה שנים: יוסי מזרחי

 עזב, מלמיליאן, אוחנה, שום, גוטמן – ועכשיו גם יובל נעים. כנראה בבית"ר הכל מתרכז במאמנים. עוזבים את היו"ר קורנפיין ואת השחקנים בצד, כאילו הם לא קשורים לשום דבר. מי שקשור לכישלון זה רק המאמן, חבל מאוד שזה המצב".

 

אז הבעיה היא קורנפיין, הוא הוביל אותך החוצה?

"אף אחד לא הוביל אותי החוצה. היחסים שלי עם קורנפיין היו סבירים - לא יותר מזה. אני לא צריך ממנו יותר מדי דברים. שיהיה ברור, אם יובל נעים היה רוצה להישאר בבית"ר ירושלים הוא היה נשאר בקלות. לכל מי שחושב שאיציק קורנפיין הציב לי אולטימטום, שזה אני או הוא בבית"ר, אז שיבין - קורנפיין לא יכול להציב ליובל נעים אולטימטום. יותר מזה, אם קורנפיין היה מציב לי אולטימטום, הוא היה הולך הביתה".

 

"אם קורנפיין היה מציב לי אולטימטום, הוא היה הולך הביתה" (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
"אם קורנפיין היה מציב לי אולטימטום, הוא היה הולך הביתה"(צילום: מור שאולי)

 

לטענתך היו"ר לא קובע בבית"ר, אז מי כן?

"גל יוסף עוזר הרבה לבית"ר ירושלים, אין לי מה להסתתר מאחורי גל שעזר הרבה לי ולמועדון. בשביל להישאר בבית"ר לא הייתי צריך את הגב

 של קורנפיין, בואי נגיד שלא רק איציק קורנפיין קובע בבית"ר ירושלים. גם אם גל יוסף היה מבקש שאשאר בבית"ר, לא הייתי עושה את זה - זהו, נגמר לי. את ההחלטות החשובות בבית"ר מקבל ארקדי גאידמק, וכשהוא רוצה הוא מעורב מאוד. היום גל יוסף הוא האיש הכי מקורב לגאידמק. לא רק בארץ, בעולם. יש לגל יוסף את הכוח להזיז דברים בבית"ר ירושלים, אבל הוא לא מעוניין בזה, כי יש לו דברים נוספים לעשות. התפעול השוטף של הקבוצה לא בראש מעייניו של גל וזה לא מעניין אותו, בשביל זה יש את קורנפיין".

 

אחת התעלומות הגדולות בבית"ר היא העובדה שהקפטן לשעבר, אבירם ברוכיאן, לא הצליח לסחוף את הקבוצה כפי שציפו ממנו. יותר מכך, הוא פשוט לא הצליח לשחזר את הרמה הטובה שהפגין בעבר. ליובל נעים יש הסבר פשוט לאכזבה מברוכיאן: "הייתי בבית"ר חצי שנה, ואני מרגיש כאילו הייתי שם שש שנים. אנשים לא מבינים כמה לחץ יש במועדון הזה, זה משהו שאי אפשר להסביר. אבירם נמצא במועדון כבר עשר שנים, הוא מקצוען משכמו ומעלה, אבל ברוכיאן הגיע למצב בו הוא לא יכול לתת מעצמו כלום. אבירם לא תרם לבית"ר כי הוא לא יכול לתרום. הוא לא יכול לחיות עם זה".

 

גל יוסף. נעים: "הבן אדם הכי מקורב בעולם לגאידמק" (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
גל יוסף. נעים: "הבן אדם הכי מקורב בעולם לגאידמק"(צילום: מור שאולי)

 

מה זה הלחץ הבית"רי שאתה מדבר עליו כל הזמן?

"תקשורת בלי הפסקה, לחץ מהקהל שאתה לא יכול ללכת ברחוב, טלפונים מאוהדים שאמרו לי שהם מוכנים לרדת ליגה רק שאשאר. אבל בסוף זה השתנה, גם אם אני הייתי אחד מהאוהדים הייתי מקלל וצועק. אפילו הייתי דורש את ראשו של המאמן כמו שהם עשו. במשחקים האחרונים שיחקנו רע מאוד".

 

מה חדש ב"בועטת", מדור הרכילות של ynet ספורט:

 

"לפעמים קשה ליושבי ראש לעבוד מולי"

אם מסכמים שנתיים של המאמן יובל נעים בקריירה, אז חוסר יציבות הן מילות המפתח. הוא אימן בסכנין פחות מחודש והתפטר, עבר להפועל פ"ת, ודווקא בימים שהציגה כדורגל משכנע נעים בחר לעזוב. כעת גם בבית"ר ירושלים הוא לא הצליח להגשים את חזונו.

 

"אבירם לא תרם לבית"ר כי הוא לא יכול לתרום" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אבירם לא תרם לבית"ר כי הוא לא יכול לתרום"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

"בשלושת המקומות שהזכרת אני זה שהחלטתי ללכת, בהפועל פ"ת יזמתי פגישה וביקשתי להשתחרר מהתפקיד. היה ביני לבין תומר סיני סכסוך, וברגע שראיתי שהוא מתערב בנושא המקצועי העדפתי לקום וללכת. בסכנין הייתי רק שלושה שבועות וגם משם הלכתי. לא רוצה להגיד על מאמנים אחרים שהם סמרטוטים, אבל לי יש דרך ואני הולך בה, גם אם זה לצאת מהקבוצה. לפעמים קשה ליושבי ראש לעבוד מולי, כי אני לא מתפשר כמו מאמנים אחרים", מסביר נעים.

 

אז כולם לא בסדר חוץ מיובל נעים? בבית"ר נכשלת כמאמן.

"אני כבר שנתיים לא מסיים עונה בקבוצות מבחירה שלי. תסדרי לי קבוצה שרצה לאליפות ותאמיני לי שאסיים בה עונה. אני מרגיש סופר ראוי לאחת מהקבוצות הגדולות. לפני שקיבלתי את בית"ר לא האמינו שאקבל אפילו קבוצה בליגה שנייה. אף מאמן לא רצה להתקרב לבית"ר, קבוצה בה אי־אפשר היה להביא אף שחקן. ידענו שתהיה מלחמה על החיים עד לדקה האחרונה, ואם היו מחזירים לנו את שתי הנקודות שלקחו, בית"ר הייתה נמצאת בדיוק איפה שהיא צריכה להיות. הסגל של בית"ר שווה תחתית, לא יותר מזה. הכי חשוב שהקבוצה תישאר בליגה. אני מיציתי את עצמי".

 

נעים נכשל? "הקבוצה נמצאת איפה שהיא צריכה להיות" (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
נעים נכשל? "הקבוצה נמצאת איפה שהיא צריכה להיות"(צילום: מור שאולי)

 

מה הרגע הכי קשה שלך בשנתיים האחרונות?

"עבר עליי קיץ לא פשוט. יום בהיר אחד באים, לוקחים אותך, עוצרים אותך, ואתה יודע שלא עשית שום דבר. השיא היה שבאמצע החקירה הבעלים של הפועל פתח־תקווה, גל חצור, בא ואומר להם שיובל חבר ושלא איים עליו, ואותם זה לא עניין. שלושת הימים שהייתי עצור עברו לא קל. גם אמרו שבן כהן היה איתנו בפגישה, וזה לא נכון. בן היה בבית הקפה, ואני לא יזמתי את הפגישה. מי שיזם אותה היה חצור, בן כהן לא ישב איתנו ולא היה חלק מהפגישה הזו. כשהוא הצטרף אלינו לשולחן סיימנו את הפגישה כבר, והוא לא ידע בכלל על מה דיברנו. היה נוח לכולם לשרטט ציור סקסי כזה".

 

עד כמה פרשת "הכדור המרכזי" פגעה בך?

"החקירה פגעה בי מאוד. הגעתי למשטרה וחיכו לי חמישים צלמים, אז כבר ידעתי לאיזה כיוון זה הולך. אם המשטרה רוצה לחקור, שתחקור בשקט. אני אומר שהכדורגל הישראלי סופר נקי. חוקרים פה כבר הרבה שנים ולא מוצאים שום דבר. אני מקווה שהתיק ייסגר ונמשיך קדימה".

 

"מרגיש כאילו הייתי בבית"ר שש שנים". נעים (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"מרגיש כאילו הייתי בבית"ר שש שנים". נעים(צילום: ראובן שוורץ)

 

"אני לוקח חופש עד סוף השנה"

תגיד, בית"ר ירושלים תרד ליגה?

"יהיה להם מאבק קשה עד הסוף. על הנייר בליגה הנוכחית אפשר לנצח כל קבוצה".

 

אתה כבר יודע מי יחליף אותך?

"לא יודע, בואי נגיד שגם לגווארדיולה ולמוריניו כצוות לא תהיה עבודה קלה בבית"ר".

 

מתחרט שלא לחצת למאמן בני לוד את היד?

"שבוע לפני המשחק עם בני לוד ראיתי את אבו סובחי והמאמן סלימאן אזברגה בכנס והכל היה בסדר. יום לפני המשחק אזברגה אמר שהחלום שלו

הוא לאמן את בית"ר ירושלים. אין לי בעיה, זכותו המלאה, אבל כשהוא אמר שהוא מחכה לטלפון של קורנפיין שיחליף אותי, זה לא מכובד. אני לא בן אדם צבוע ולא רציתי ללחוץ לו את היד. עברתי הרבה בכדורגל, ועם כל הכבוד לאזברגה, הוא מאמן חצי שנה בבני לוד בגלל שאח שלו בעל הבית של הקבוצה".

 

אז מה יובל נעים עושה מהבוקר בלי בית"ר?

"לוקח חופש עד סוף השנה, וגם אם תגיע הצעה מקבוצה אחרת - אסרב. בשנה הבאה, אלוהים גדול".

 

יו"ר בית"ר ירושלים סירב להגיב לכתבה. תגובת גל יוסף: "אני לא מדבר עם התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל נעים
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים