שתף קטע נבחר

"אהרון דוידי היה איש גדול, מנהיג, אבא של כולנו"

בסוף השבוע הלך לעולמו קצין צנחנים ראשי לשעבר והוא בן 84. כאחד ממקימי החטיבה הוא קיבל את עיטור העוז על פעולת "חץ שחור" ברצועת עזה. חברו, תא"ל עוזי עילם: "הוא היה אמיץ ועשוי ללא חת". בתו יעל: "הוא הוריש לנו את אהבת המדינה ואהבת הארץ"

לאנדרטת "חץ שחור" - אתר הזיכרון למורשת הקרב של חטיבת הצנחנים בתקופת פעולות התגמול - נוספה ביום רביעי שעבר אבן נוספת, המציינת את מעשי הגבורה של הלוחמים שקיבלו עיטורים במהלך הפעולות. אחד ממקבלי העיטורים באותה תקופה, תא"ל (מיל') ד"ר אהרון דוידי, אמור היה לשאת דברים במהלך הטקס. במהלך מבצע ברצועת עזה ב-1955 נהרג מפקד הכוח, סעדיה אלקיים, ואת מקומו תפס דוידי, שהוביל את הכוח להצלחת המשימה. על תפקודו באירוע הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל, שהומר לאחר מכן לעיטור העוז.

 

דוידי ז"ל (משמאל). "מבין ללב ובעל ידע בכל תחום" (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
דוידי ז"ל (משמאל). "מבין ללב ובעל ידע בכל תחום"(צילום: שאול גולן)

 

בסופו של דבר נעדר מהטקס לאחר שחש ברע ונשאר בביתו בקרית אונו. במקומו נאם תא"ל (מיל') עוזי עילם, שהקדיש את דבריו לחברו החולה. שלושה ימים לאחר מכן, ביום שבת האחרון, מת דוידי בגיל 84 לאחר מאבק ממושך במחלה. הלווייתו תתקיים מחר (שני) ב-15:30 בבית הקברות בקיבוץ גבעת השלושה.

 

בתו יעל סיפרה ל-ynet שעל מעשי הגבורה שלו כלוחם, כאחד ממקימי חטיבת הצנחנים וכקצין צנחנים ראשי, למדו ילדיו רק אחרי שבגרו. "זאת הייתה זכות עבורנו להיות הילדים שלו", אמרה. "המשפחה שלו הייתה הדבר הכי חשוב עבורו. במסגרת המשפחה לא היה שום ביטוי לצבא. הבית היה פרטי לגמרי, בלי שמץ של צבאיות".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

דוידי הותיר אחריו שלושה ילדים, 11 נכדים ושבעה נינים, שרבים מהם הלכו בדרכו - לחטיבת צנחנים. לדברי בתו, הוא הלך לעולמו בשקט: "כמו האיש - כך היה מותו. הוא היה מבין ללב ובעל ידע בכל תחום. הוא תמיד היה שם לייעץ ולדאוג. ירשנו ממנו את אהבת הארץ ואהבת המדינה. הוא לא היה גאוותן, ואת סיפורי הגבורה שלו למדנו רק מהחברים שלו, אבל הוא חינך אותנו לרוח הזו".

 

הסמג"ד השקט של אריק שרון

אהרון דוידי החל את דרכו הצבאית בגדוד הנוער של ההגנה כשהיה בן 14. בהמשך שימש טכנאי רדיו וקשר בארגון, ולאחר מכן הצטרף לפלמ"ח. עם הקמת חטיבת הנגב הוא התמנה לסגן קצין קשר חטיבתי, נשלח לקורס קצינים ולקח חלק בקרבות העצמאות כצוער. לאחר המלחמה הצטרף לחטיבת הצנחנים, מילא שם תפקידים שונים, היה לאחד המפקדים הנערצים בחטיבה ומעצבי רוחה, ולימים התמנה לקצין צנחנים ראשי. את שמו כמפקד נערץ קנה דוידי בעיקר במהלך פעולות התגמול הרבות של חטיבת הצנחנים,

בשנים 1955-1956.

 

ביום רביעי שעבר, בסיום האירוע ליד אנדרטת "חץ שחור" שניצבת על גבעה הצופה על עזה, בסמוך לקיבוץ מפלסים, יצאו מספר משתתפים לביתו של דוידי וסיפרו לו על הטקס ועל האנשים שדיברו בשבחו. "הוא נשאר צנוע כתמיד", מספר תא"ל (מיל') עילם. "מצאו אותו צלול לגמרי, ובסופו של הביקור, לפני שנפרד מהם, הוא אמר להם 'תודה רבה שבאתם לבקר אותי בעודי בחיים'".

 

עילם היה אחד מחיילי הכוח בקרב בעזה שלאחריו קיבל דוידי את עיטור העוז. "הוא גרם לכך שפעולת הכיבוש תתבצע בצורה אלגנטית למרות האבדה", נזכר עילם. "הוא היה איש גדול. הוא היה הסמג"ד של אריק שרון, והוא עשה זאת בדרך שקטה של מנהיגות, בלי ברקים, באלגנטיות. הוא היה האבא של כולנו".

 

לדברי עילם, דוידי היה מהקצינים שהביאו ליישום הדוקטרינה הסובייטית בצה"ל, שבזכותה לחם הצבא ביעילות במבצע קדש ובמלחמת ששת הימים: "הוא אחד הבודדים בצה"ל שהוריש תורה כתובה, וזה עוד לפני שהיה קצין צנחנים ראשי. לא ראית עליו את האומץ, אבל הוא היה אמיץ ועשוי ללא חת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תא"ל (מיל') דוידי. "אחד הבודדים בצה"ל שהוריש תורה כתובה"
צילום: שאול גולן
מומלצים