שתף קטע נבחר

הליגה הערבית: לשלוח כוחות או"ם לסוריה

על רקע התפטרותו של ראש משלחת הפקחים של הליגה וכישלונה להגן על האזרחים מפני משטר אסד, קראו שרי החוץ הערבים להחריף את הסנקציות על דמשק ולגבש כוח משותף לשמירת שלום, לה ולאו"ם. "עד מתי נמשיך לצפות מהצד?"

מה שלא הצליחה לעשות הליגה הערבית לבדה, תצליח לעשות עם כוחות האו"ם? שרי החוץ של הליגה דנו היום (יום א') במצב בסוריה, לנוכח התפטרותו של ראש משלחת הפקחים, הגנרל הסודני מוסטפה מוחמד א-דאבי. הליגה קראה למועצת הביטחון של האו"ם לשלוח כוח שמירת שלום לסוריה ולהפסיק את כל שיתוף הפעולה הדיפלומטי עם דמשק. עוד קראו השרים להגביר את הסנקציות הכלכליות הבינלאומיות על סוריה.

 

הלוויית הרוגי הפיגוע בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלוויית הרוגי הפיגוע בחלב(צילום: רויטרס)

 

כותרות אחרונות מהטבח בסוריה:

ערק מהטלוויזיה הסורית: 'התקשורת שותפה להרג'

אחים לנשק: אל-קאעידה תומך במורדים באסד

ציר ישראלי-טורקי להכנעת אסד / דעה

 

מזכ"ל הליגה, נביל אל-ערבי, שטח את תוכניתו החדשה של הארגון: "קודם כל הפסקה מיידית של הירי בסוריה, שנית הקמת כוח משקיפים שיורכב גם מנציגי הליגה הערבית וגם מהאו"ם כדי לפקח על הפסקת האש ולהעניק הגנה לאזרחים. המשימה החדשה של הפקחים תצטרך להיות שונה מהמשימה של המשלחת הקודמת".

 

נביל אל-ערבי."הפסקה מיידית של הירי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נביל אל-ערבי."הפסקה מיידית של הירי"(צילום: AFP)

 

שר החוץ הסעודי, סעוד אלפייסל, השמיע קריאה נרגשת לעמיתיו: "עד מתי אנחנו נמשיך להיות בגדר צופים מהצד? עד מתי נאפשר למשטר הסורי את ההזדמנות לחסל את עמו?". הוא דרש לנקוט צעדים מכריעים ואמר: "לא ראוי שנשתהה לנוכח מה שקורה בסוריה. יש לפתוח ערוצי תקשורת עם האופוזיציה הסורית ולהעניק לה סיוע על שלל צורותיו".

 

השר הדגיש כי אינו תומך בהתערבות צבאית "בשום מצב, אבל ברור שההנהגה הסורית אינה עומדת במחויבויותיה והיא מתעקשת להחריב את סוריה. זהו אות קלון עבורנו כמוסלמים וערבים שאנו מקבלים את מה שקורה כעת".

 

אסד: האזרחים יחליטו לגבי החוקה

תוניסיה הודיעה כי תארח את הפגישה הראשונה של "חברי סוריה" שתיערך ב-24 בפברואר. מדובר ברעיון שהעלו כבר ארה"ב וצרפת, במאמץ לגבש חזית דיפלומטית עוקפת או"ם, לאחר הווטו הכפול של רוסיה וסין במועצת הביטחון.

 

אסד מקבל לידיו את טיוטת החוקה החדשה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אסד מקבל לידיו את טיוטת החוקה החדשה(צילום: EPA)

 

בינתיים בסוריה נפגש היום הנשיא בשאר אסד עם חברי הוועדה האמונה על ניסוח החוקה החדשה

וקיבל לידיו את הטיוטה הסופית.

 

"הוועדה מסרה את הצעה החוקה המורכבת מ-165 סעיפים אשר משקפים את המרחב הפוליטי והמבנה הפוליטי בסוריה", אמר חבר ועדת החוקה. הוא הוסיף כי אסד שיבח את עבודת הוועדה. לדבריו, נמחק הסעיף המחייב כי מפלגת הבעת' תנהיג את המדינה. הסעיף הקובע כי על נשיא המדינה להיות מוסלמי נשאר". אסד הדגיש בפגישה כי יש להסביר את סעיפי החוקה לאזרחים כדי שהאזרח יהיה המחליט הסופי לגבי אישורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכ"ל הליגה אל-ערבי. "דרושה משימה שונה"
צילום: AFP
הגנרל א-דאבי. כבר לא ראש המשלחת
צילום: AFP
מומלצים