שתף קטע נבחר
צילום: AP

חוסר מקצועיות של חיזבאללה

חיזבאללה והאיראנים עוד לא ויתרו על נקמה עקב חיסולו של עימאד מורנייה, אך הוכיחו רשלנות. עם זאת, ישראל צריכה להיות ערה לפרצות בסידורי האבטחה

הפיגוע בניו דלהי וניסיון הפיגוע שסוכל בטביליסי הם כמעט בוודאות חלק מסדרת ניסיונות של חיזבאללה בסיוע האיראנים לנקום את חיסולו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה. מי שהיה למעשה מפקד הזרוע הצבאית של חיזבאללה וטרוריסט רצחני בעצמו, חוסל באמצעות מטען שהוטמן בכרית הראש של הג'יפ בו נסע בפרבר של דמשק לפני ארבע שנים.  

 

מתקפה משולבת, כותרות אחרונות:

טרור בהודו: אשת שליח משרד הביטחון נפצעה

ליברמן: אנחנו יודעים בדיוק מי אחראי לפיגועים

השגריר בטביליסי: עובד שמע רעש, והמטען נוטרל

מתקפה על שגרירויות: ישראלית נפצעה בהודו

 

חיזבאללה מייחס את החיסול לישראל, וראשי הארגון כמו גם האיראנים נשבעו בפומבי לנקום בה. הפיגועים, באמצעות מטענים שהונחו במכוניות של דיפלומטים ישראלים, נועדו לאותת לישראל כי באותה שיטה בה חוסל מורנייה אפשר לפגוע בנציגי המדינה.

 

עד כאן במה שנוגע לכוונות. הביצוע היה הרבה פחות מוצלח. ברור לגמרי שהמטען במכוניתו של עובד מקומי בשגרירות בטביליסי, שנתגלה ופורק - היה כישלון מבצעי. הוא לא פעל, או נתגלה בטרם הופעל.

 

גם המטען בניו דלהי, שבסופו של דבר התפוצץ, מעיד על כישלון. נראה שהמטרה הייתה הדיפלומט הישראלי ולא אשתו, והעובדה שהיא זו שהשתמשה במכונית כדי להסיע את ילדיה לבית הספר, כנראה שיבשה את תוכניות המבצעים. בסופו של דבר פוצץ המטען אבל האשה נחלצה בפציעות קלות בלבד.

  

המבצעים - גויסו בחופזה

אשר לזהות המבצעים - נראה שלא היו אלה מומחים, אנשי היחידה המיוחדת של חיזבאללה, וגם לא אנשי כוח קודס האיראני, אלא מקומיים המשתייכים לתשתית סייענים של הארגון.

 

כדי להבין את הסיטואציה במלואה, צריך לזכור כי לפני שבועות ספורים בלבד סוכלו שני ניסיונות פיגוע גדולים בהרבה נגד יעדים ישראליים. האחד נגד תיירים ישראלים ואנשי חב"ד בתאילנד, והאחר בבאקו בירת אזרבייג'ן. שני ניסיונות הפיגוע הללו בוצעו על ידי מומחים ולמרות זאת, הודות למידע מודיעיני מוקדם, הם סוכלו.

 

בשני המקרים נשלחו המומחים על ידי חיזבאללה ואיראן: בתאילנד היו אלה שני לבנונים אנשי חיזבאללה שניסו לבצע את הפיגוע, ונתפסו. אחד הצליח להימלט. בבאקו היה זה המודיעין האיראני וכוח אל קודס של משמרות המהפכה, שניסו להיעזר באזרחים אזרים כדי להרוג דיפלומטים ישראלים. כך על פי התקשורת המקומית. הם ניסו תחילה לעשות זאת באמצעות מטען אבל החליטו לבסוף לעשות זאת בירייה ברובה צלפים שהוברח מאיראן לשם כך. לשני ניסיונות אלה קדמו עוד לפחות חמישה ניסיונות בשנים שעברו.

 

אך בסוף נדמה שהחיזבאללה והאיראנים ויתרו על פיגוע ראוותני, לטובת שני פיגועים פשוטים יחסית, מהסוג שמאפיין חיסולי חשבונות בעולם התחתון. וזאת בגלל חוסר יכולת להתגבר על מערך המודיעין והאבטחה שמפעילה ישראל בשיתוף עם ממשלות זרות. לפיכך נראה כי תסריטי הבלהות על יכולותיהן של איראן וחיזבאללה להעלות באש את הזירה הבינלאומית, אינם ריאליים, וכוחם די מוגבל.

 

אלו החדשות הטובות. החדשות הרעות היום הן שהפיגועים מהווים איתות של חיזבאללה ושל האיראנים, לפיו הם לא ויתרו עדיין על נקמה רבתי, כלומר על פיגוע מדמם במיוחד, כיאה לנקמה על חיסולו של רב מרצחים ועל חיסולם של מדעני גרעין וטילים איראנים ברחובות טהרן.

   

כישלון חמור של מערך האבטחה

עם זאת, ניסיונות הפיגוע מעידים על פרצות ואולי אף על רשלנות בסידורי האבטחה של הנציגויות הישראליות בחו"ל. העובדה שטרוריסטים ואולי אפילו אנשים לא מקצועיים במיוחד הצליחו להצמיד מטעני חבלה בניו דלהי למכוניתו של דיפלומט ישראלי, מעידה על כישלון חמור של מערך האבטחה.

 

מכונית כזו, גם אם אין עליה דגל ישראל, מסומנת בלוחית רישוי דיפלומטית שעליה צירוף ספרות המעיד לאיזו שגרירות המכונית שייכת. כך שלמפגעים לא היה שום קושי לזהות את המכונית וזה כשלעצמו מחדל. בוודאי כשמדובר במדינה ענקית כמו הודו שברחובותיה מבצעים מוסלמים פיגועי טרור אחת לכמה ימים. 

 

בטביליסי הדברים פחות ברורים, וייתכן שהמחדל היה באבטחת אזור השגרירות. זה יכול לקרות כיוון שאין בן אנוש שיכול בעת סיור לשים לב לכל הפרטים, אבל עובדה זו מחייבת אותנו ואת השלטונות המקומיים בארצות שבהן יש נציגויות דיפלומטיות ישראליות, להגביר את השמירה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ מטען בניו דלהי
צילום: AFP
הלוחיות מסגירות את זהות בעלי המכונית
צילום: AFP
טל יהושע קורן, הנפגעת בהתקפה בהודו
מומלצים