שתף קטע נבחר

הוצאות אש"ל? מישהו צריך לשלם אותן

שלטונות המס סבורים שהוצאות האש"ל הן הוצאות פרטיות שאינן כרוכות בהליך הפקת הכנסה. התיקון בחוק לפקודת המס שאישרה הכנסת אוסר ניכוי הוצאות אש"ל

בפתח הדברים מן הראוי להדגיש, כי אין כל הוראה בחוק המחייבת את המעביד בכיסוי הוצאות אש"ל (אוכל, שתייה, לינה) של עובדיו בארץ או בחו"ל. אולם קיימים מקומות עבודה רבים המחויבים בתשלום אש"ל לעובדיהם מכוח הסכם קיבוצי, צו הרחבה, נוהג במקום העבודה או מכוח חוזה שבין העובד למעביד.

 

  • גזירה חדשה: ביטול ההכרה לצרכי מס על ארוחות

 

הוראות בדבר הזכאות לתשלום קצובת אש"ל כחלק מתנאי העסקה מצויות בהוראות התקשי"ר של נציבות שירות המדינה, בהנחיות החשב הכללי לעובדים במשרדים ממשלתיים ועוד.

 

הרציונל העומד מאחורי תשלום אש"ל הוא שעובד הנדרש במסגרת תפקידו לשהות במשך פרק זמן משמעותי, במרחק ניכר ממקום מגוריו וממקום עבודתו הקבוע, נאלץ לרכוש אוכל ולינה מידי גורמים מסחריים, ומשכך על המעביד לממן הוצאות אלו הקשורות במילוי תפקידו של העובד בייצור הכנסה בעבודה.

 

לדוגמה: עובדים במשרדים ממשלתיים שנשלחים לחו"ל במסגרת תפקידם, בין אם לשהות ארוכה או קצרה, זכאים לקצובת אש"ל שמטרתה לכסות הוצאות כלכלה, לינה והוצאות נוספות במטבע מקומי או בדולר ארה"ב.

 

ביום דצמבר 2010 פורסם ברשומות תיקון כי פקודת מס הכנסה שוב אינה מכירה בהוצאות אש"ל כבנות ניכוי לצורך חישוב ההכנסה החייבת במס.

 

הוצאות פרטיות?

עמדת המדינה לעניין ביטול התקנה הייתה כי הוצאות אש"ל הן "הוצאות פרטיות". לגישתה, כל אדם צורך באופן טבעי ארוחות במהלך היום, גם שלא לצורך הפקת הכנסה. בהתחשב בתנאי התחבורה המודרנית ובהיצע המזון למכירה הקיימים בארץ, העלות הכרוכה בצריכת מזון במרחק-מה ממקומות המגורים והעבודה - שלשמה נועדה האפשרות לנכות הוצאות האש"ל - אינה גבוהה באופן משמעותי מזו הכרוכה בצריכת מזון בבית או במקום העבודה; לפיכך, הוצאות האש"ל - גם כשהן מוצאות אגב ביצוע עבודה - הן הוצאות בעלות אופי פרטי, שהוצאתן צפויה ממילא.

 

הן אינן כרוכות בתהליך הפקת ההכנסה, ואין לנכותן על פי דין. (ראה בג"ץ 1878/09 עו"ד ענת ארז ועמותת להב לשכת ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל נ' שר האוצר ואח').

 

בהתאם להחלטת בג"ץ נקבע כי על שר האוצר להפעיל סמכותו ולקבוע סכומים מירביים עדכניים לניכוי הוצאות אש"ל עד לתאריך 31.12.10 טרם ביטול התקנה (ראה: קביעת מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות) (הוצאות אש"ל בארץ) (תיקון), התשע"ב-2011).

 

בנוסף לכך אישרה הכנסת, במסגרת חוק המדיניות הכלכלית לשנים 2011-2012, להוסיף את הוצאות האש"ל לרשימת ההוצאות האסורות בניכוי, המופיעה בסעיף 32 לפקודת מס הכנסה: "בבירור הכנסתו החייבת של אדם לא יותרו ניכויים בשל הוצאות שאינן הוצאות כרוכות ושלובות בתהליך הפקת ההכנסה לרבות הוצאות הבית, הוצאות פרטיות, הוצאות אש"ל, הוצאו שהוצאו לשם הגעה למקום ההשתכרות ולשם חזרה ממנו..."

 

ובפסקה זו –"הוצאות אש"ל-הוצאות שהוציא יחיד בשל ארוחותיו, שהוצאו בין במקום ההשתכרות ובין מחוצה לו, ולמעט הוצאות בשל ארוחת בוקר הכלולה במחיר לינה המותרת בניכוי".

 

התיקון, למעשה, חסם בפני הנישומים את האפשרות לנכות את הוצאות האש"ל בארץ ובחוץ לארץ כהוצאה מותרת בניכוי, אף אם ההוצאות הכרחיות לייצור הכנסה.

 

הכותב הוא עו"ד ממשרד עורכי הדין "דורון, טיקוצקי, צדרבוים ושות'", המעסיק עורכי דין, רואי חשבון ויועצי מס המתמחים בנושאי מיסוי בינלאומי ומקומי בתחום האזרחי והפלילי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוצאה פרטית
צילום: shutterstock
מי ישלם את המס?
צילום: Index Open
אלי דורון
מומלצים