שתף קטע נבחר

צילום: AP

המוסד של האיראנים: "כוח קודס" פעל בתאילנד?

הוא פוצץ את בניין הקהילה היהודית בארגנטינה ותכנן לרצוח את שגריר סעודיה בוושינגטון, הוא מבצע פעולות קומנדו בעורף האויב ומחסל אופוזיציה מבית. תכירו את "כוח קודס", הזרוע החשאית של איראן שלפי הערכות ביצעה גם את ניסיון הפיגוע בבנגקוק

בישראל מעריכים שאיראן אחראית גם לניסיון הפיגוע אתמול (ג') בתאילנד, שהסתיים בפציעתו של אחד המחבלים, במעצרו של חשוד נוסף ובמצוד אחר אדם אחר. בשנים האחרונות התרגלנו בעיקר לטענות הפוכות: תלונות של איראן וחיזבאללה כי ידו הארוכה של המוסד הישראלי היא שרדפה ורצחה מדעני גרעין איראנים ובכירי חיזבאללה מעבר לים, אבל הפעם יכול להיות שאנחנו צריכים לערוך היכרות עם הזרוע הארוכה של משטר האייתוללות - "כוח קודס".

 

ישראלים על הכוונת - כתבות אחרונות:

 

כוח "קודס", "ירושלים" בפרסית, הוא זרוע חשאית של משמרות המהפכה באיראן ותפקידו העיקרי הוא לכוון ולעודד פעילות טרור מחוץ לגבולות איראן כדי להשיג מטרות אסטרטגיות של המשטר בטהרן ולקדם את האינטרסים שלו במזרח התיכון. אם איראן אכן אחראית למתקפה המשולבת על יעדים ישראליים בהודו ובגאורגיה, כפי שהאשימו ישראל וראש ממשלתה, בנימין נתניהו, הרי שהאשמה עשויה לרבוץ בראש ובראשונה על הכוח הזה.

 

נושאים את תמונות קורבנות הפיגוע בבואנוס איירס ב-1994 (צילום: רויטרס ) (צילום: רויטרס )
נושאים את תמונות קורבנות הפיגוע בבואנוס איירס ב-1994(צילום: רויטרס )

 

בין תפקידיו של כוח "קודס", המונה לפי ההערכות כמה אלפי לוחמים: ביצוע פעולות קומנדו מעבר לקווי האויב, תמיכה

בארגוני טרור (בראשם חיזבאללה) ועידודם, הפעלת רשתות ריגול, איסוף מודיעין, סיכול פעילותה של האופוזיציה האיראנית וחתירה תחת המשטרים האיסלאמיים האחרים באזור. פרט לחיזבאללה, ידוע כי כוח "קודס" מסייע באימונים ובנשק גם לארגוני טרור פלסטיניים דוגמת הג'יהאד האיסלאמי וחמאס. מעבר לסיוע באזורנו פעיל הכוח גם באזורים כמו עיראק, אפגניסטן, תימן ודרום אמריקה.

 

הכוח, שנחשב לכוח האיכותי ביותר שיש לאיראן, הוקם בשנות ה-90, ומפקדו הראשון היה אחמד וחידי, מי שמשמש כיום כששר ההגנה של איראן. בין הפיגועים הקשים שבהם היה מעורב כוח "קודס" תחת פיקודו ניתן לציין את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ב-1994, שבו נהרגו 85 בני אדם. הפיגוע יצא לפעול בשיתוף מנגנון הפיגועים בחו"ל של חיזבאללה, שבראשו עמד אז עימאד מורנייה, מי שחוסל ב-2008 בדמשק.

 

בראש הכוח עומד מאז 1998 קאסם סולימאני, הממעט להיראות בפומבי ונחשב למקורב מאוד למנהיג איראן, אייתוללה עלי חמינאי, בעל המילה האחרונה בניהול ענייניה האסטרטגיים של איראן. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הנשיא מחמוד אחמדינג'אד אינו נתפש כאחראי להחלטות בנושא פעולות טרור נגד אויבי איראן מעבר לגבולותיה, ותחום סמכויותיו מתרכז בנושאי פנים. עם זאת, הוא חבר במועצה העליונה לביטחון לאומי, שגם היא כפופה להוראותיו של חמינאי בסופו של דבר.

 

שר ההגנה האיראני וחידי. המפקד הראשון של "כוח קודס" ()
שר ההגנה האיראני וחידי. המפקד הראשון של "כוח קודס"

 

סולימאני, בן 55, זכה בתקופה האחרונה להערכה ולאזכורים בתקשורת האיראנית, ובשבת האחרונה נשאו את תמונתו לצד תמונת חמינאי בעצרת לציון 33 שנים למהפכה האיסלאמית. תמונתו של אחמדינג'אד, שנאם בעצרת, לא נראתה בקהל.

 

ככל הידוע, כוח קודס מרכז את פעילותו בעיקר במזרח התיכון, אך לאחרונה עלה שמו גם בהקשר של טרור גם באמריקה. לפני כמה חודשים האשימה ארצות הברית את איראן כי ניסתה להתנקש בשגריר סעודיה בוושינגטון. אזרח אמריקני ממוצא איראני, מנצור ארבאבסיאר, נעצר והואשם בפרשה. בתחילה עלו טענות כי המזימה כללה גם פיגוע בשגרירות ישראל, אך לבסוף הדבר לא נכלל בכתב האישום. בעקבות הסערה העלה חבר קונגרס אמריקני הצעה להתנקש בתגובה בבכירים איראנים, בהם גם מפקד כוח קודס, סולימאני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיצוץ בתאילנד
צילום: רויטרס
המפקד הנוכחי סולימאני. כמעט שלא נראה
המנהיג העליון חמינאי. על פיו יישק דבר
צילום: רויטרס
מומלצים